Zahradní dřevěný nábytek (3)

Poslal(a) 30.07. 2007 18:53:48 (21679 čtenářů)

Zahradní nábytek GARPA

Na co je třeba myslet
Ten, kdo si pořídí na svou zahradu dřevěný zahradní nábytek, bude v první řadě očekávat příjemné posezení na zahradě nebo na terase a současně minimum starostí o právě zakoupený výrobek. "Dřevo je ze všech používaných materiálů nejcitlivější na vnější vlivy, jakými jsou počasí a fyzické poškození. Při každodenním používání nábytku v letní sezoně je proto potřeba s nábytkem zacházet jemněji, abychom předešli zmíněnému fyzickému kontaktu s okolím a nedošlo tak k nechtěnému a leckdy trvalému poškození jednotlivých kusů," upozorňuje zástupce firmy Kettler Ondřej Varga. Pokud není dřevěný zahradní nábytek krytý terasou či jinou stříškou, je žádoucí ho uklízet před deštěm do vhodného prostoru nebo ho alespoň dobře přikrýt. Aby dřevěný nábytek odolával všem vlivům počasí, měl by být ošetřen proti hnilobě tlakovou impregnací a pokud nemá barevný krycí nátěr, potřebuje pravidelné ošetřování olejovými laky či pigmentovanými lazurami.


Z cizokrajných dřevin slouží k výrobě zahradního nábytku teak, středně tvrdé dřevo z indonéských plantáží, používané mimo jiného i ke stavbě lodí. Nábytek z tohoto materiálu je mimořádně kvalitní, ale nepoměrně dražší než ostatní materiály. O něco levnější variantu představuje eco teak díky beze zbytku zpracované dřevní hmotě. Dřevo teaku je bohaté na přírodní oleje, a proto dokáže bez jakékoli impregnace vzdorovat vodě, slunečnímu žáru i mrazu. Nábytek můžeme nechat v zahradě bez obav i přezimovat. Jednou za rok je vhodné ošetřit jej speciálními přípravky na bázi teakového oleje. Zcela neošetřované dřevo, například na kryté terase nebo v altánu, získá po čase zajímavou patinu. Původní medově hnědá barva teakového dřeva se změní na stříbřitě šedou, přičemž vlastnosti dřeva a užitná hodnota ani v nejmenším neutrpí.

Příjemné posezení poskytuje také nábytek z rattanu, často kombinovaného se dřevem bambusu -- bambus představuje kostru, rattan výplet. Oba materiály se výborně doplňují. Přestože se jedná o dřevo keřovité palmy, je rattan v našich klimatických podmínkách citlivý na dlouhodobé působení slunce a deště. Nábytek z něj je třeba chránit před vlivy počasí, a to i ten, který je barevně upraven. U levnějšího posezení z borovice nebo smrku jsou nutné opakované nátěry specializovanými mořidly. Zvláště borové dřevo je sukovité a je potřeba v teplých dnech počítat s výronem pryskyřice, která snižuje užitnou hodnotu nábytku. I tento nábytek má však svoje neopakovatelné kouzlo.

Zahradní nábytek KETTLER

Zahradní nábytek HERLAG

Ukázka z článku Zahradní posezení s vůní lesa, Marta Alterová
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

Články: zahradní dřevěný

30.07. 2007
24.63 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (1)
30.07. 2007
14.11 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (2)
01.08. 2007
17.49 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (4)
Diskusní fórum / Zahradní nábytek
02.04. 2015
4.53 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
17.06. 2011
12.53 kB čtenářů
Zahradní houpačka
14.05. 2014
45.25 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
19.68 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva