Zahradní dřevěný nábytek (4)

Poslal(a) 01.08. 2007 12:03:46 (17492 čtenářů)

Zahradní dřevěný nábytek

Jak o dřevěný nábytek pečovat?
Dřevo používané na výrobu zahradního nábytku by se dalo rozdělit na údržbové a bezúdržbové. "Bezúdržbové dřevo vyžaduje pouze kosmetickou údržbu formou omytí nečistot vodou a případné otření speciální utěrkou a konzervačním balzámem, který se aplikuje po sezoně.

V případě potřeby opravy povrchové ochrany -- laku, jsou dodávány speciální sady obsahující opravný lak již v potřebném odstínu povrchové úpravy. Součástí tohoto setu je i ochranný lak ve spreji, který lze aplikovat před sezonou. Tento lak ve spreji vytvoří jemnou vrstvičku obsahující nanokrystalky, které zabraňují usazování nečistot hluboko do póru nábytku," vysvětluje Ondřej Varga. Tím je zabráněno znehodnocování povrchu vlivem nečistot z ovzduší. Pak už stačí jediná sprcha, která spláchne všechny neuchycené nečistoty. Tyto technologické postupy jsou velmi pohodlné z hlediska aplikace a nepředstavují žádnou dřinu v podobě velmi namáhavého ručního broušení navíc v často ne dobře přístupných místech. Podobný postup se velmi dobře uplatňuje například u zmíněného teakového dřeva, které svůj přírodně světlý povrch přeměňuje ve stříbřitě šedou patinu. Broušení je u něj nutné hlavně proto, že teak není tak tvrdé dřevo, jako například rotimber, kultivované akátové dřevo, a na jeho povrchu se vytvářejí nejrůznější rýhy. U borovice či smrku se zase hodně objevují praskliny a rozsychání. U zahradního nábytku z levnějších dřev je nutná pravidelná údržba formou natírání a moření.

Na zmíněné lakování, nátěry a další zušlechťování dřeva existuje mnoho subjektivních názorů. "Osobně si nemyslím, že by produkt ztratil jakýmikoli speciálními úpravami svou naturální podstatu. Povrchové úpravy dřeva, pokud jsou provedeny kvalitně, naopak přidávají materiálu užitnou hodnotu v podobě kvalitní ochrany před okolními vlivy," říká Ondřej Varga. Jiné názory se zase přiklánějí k zachování zcela přírodní podstaty dřevěného nábytku. Skutečně ekologicky smýšlející uživatelé zahrady použijí buď vodou ředitelné nátěrové hmoty, nebo na povrchovou úpravu zcela rezignují s vědomím, že životnost nábytku se sníží.

Zahradní dřevěný nábytek

Zahradní dřevěný nábytek

Ukázka z článku Zahradní posezení s vůní lesa, Marta Alterová
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

Články: zahradní dřevěný

30.07. 2007
24.64 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (1)
30.07. 2007
14.12 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (2)
30.07. 2007
21.69 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (3)
Diskusní fórum / Zahradní nábytek
02.04. 2015
4.54 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
17.06. 2011
12.54 kB čtenářů
Zahradní houpačka
14.05. 2014
45.27 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
19.69 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva