Třídění cibulovin (1)

Poslal(a) 11.08. 2007 09:42:41 (17081 čtenářů)

Tulipa kaufmanniana 'Jeantine' - tulipán

Třídění tulipánů
Zahradní tulipány vznikaly od 17. století a ačkoli vyšlechtění nové odrůdy trvá dlouho, stále přibývá množství kultivarů, protože novinky byly a jsou vynikajícím obchodním artiklem. Společnosti pěstitelů cibulovin se zabývaly tříděním cibulovin již od konce 19. století. Od roku 1913, kdy vzniklo první třídění tulipánů, prošlo v průběhu dalších desetiletí mnoha změnami podle trendu přibývajících kultivarů. Do povědomí profesionálů i amatérů se dostaly zvláště úpravy z roku 1958, poslední úpravy a popisy v „Registru“ z roku 1995 řadí druhy a kultivary do následujících skupin podle ranosti, charakteru květů, příp. podle původu :

Raně kvetoucí kultivary
1. jednoduché rané
Jsou to tulipány, které kvetou nejdříve ze zahradních odrůd, ale obvykle později než většina původních druhů. Kromě ranosti se vyznačují nízkým vzrůstem, poměrně drobnými květy a menší trvanlivostí. Kdysi byly velmi ceněné jako tulipány vhodné k rychlení v miskách. Zvláště rané a drobné byly kultivary dnes již historické skupiny ´Duc van Tol´, které jsou zastoupeny už jen ve sbírkách. Skupina jednoduchých raných tulipánů později ztratila svůj význam, protože se více prodávaly tulipány jako řezané květiny. Kultivary jsou málo vzrůstné, méně se množí a jejich cibule byly proto poměrně drahé. Dodnes se však pěstuje starý kultivar ´Brilliant Star´ z roku 1906 a ještě několik dalších zůstalo součástí sortimentu množených odrůd.

2. plné rané
Totéž platí o skupině plných raných. Jsou nízké a plnokvěté a stále oblíbené jako tulipány rychlené v miskách. Ceny těchto tulipánů jsou ze všech skupin nejvyšší.

Středně rané kultivary
3. tulipány skupiny Triumph
Z dnešního pohledu nejvýznamnější skupina, která zahrnuje všechny důležité odrůdy tulipánů k rychlení k řezu. Odrůdy mají dobrý množitelský koeficient, jsou dosti trvanlivé, středně rané a sortiment je velmi bohatý. Patří sem nejvíce dvoubarevných kultivarů – obvykle výrazných barev s bílým nebo žlutým, příp. růžovým či oranžovým lemem. Jsou nejčastěji šlechtěné, takže stále přibývají nové kultivary.

4. Darwin hybridy – velkokvěté kultivary
Je to skupina moderních kultivarů, která původně vznikla z křížení Darwinových tulipánů s druhem Tulipa fosteriana. Jsou velkokvěté, silné, s dlouhými lodyhami a střední trvanlivostí, některé z nejmodernějších kultivarů mají poměrně vysokou trvanlivost. Jsou často ranější než tulipány skupiny Triumph.

Pozdně kvetoucí kultivary
5. jednoduché pozdní
Zahrnuje kultivary, které jsou pozdní, trvanlivé a nehodí se do žádné z předešlých a zvláště do žádné z následujících skupin. Jsou poměrně rozmanité a nejsou vhodné pro ranější rychlení. Jsou vynikající k výsadbám na záhony a k řezu, jsou většinou velmi trvanlivé ve vázách.

6. liliokvěté
Skupina žádaných vysokých kultivarů, které jsou méně pevné, ale mají elegantní tvar květů a velice se hodí k řezu. Některé kultivary je možné použít k rychlení.

7. tulipány s třepenitými okraji (Fringed)
Moderní skupina, která vznikla většinou až ve druhé polovině 20. století. Stala se velmi oblíbenou nejen pro jemně, ale výrazně třepenité okraje, které často mají jiný odstín než ostatní části květu, ale také pro velkou trvanlivost ve vázách a velkou dekorativnost v aranžmá.

8. Viridiflora (zelenokvěté tulipány)
Skupina, která vyniká zvláštním zbarvením a je spíše módním artiklem. Kultivary této skupiny mají v květech vždy zelenou barvu a jsou velmi pozdní. V sortimentu jsou okrajovou skupinou.

9. Rembrandtovy tulipány
Kultivary této velmi staré skupiny existují již několik století. U nás jsou zřídka k vidění, protože se jejich pěstování nedoporučuje. Květy se vyznačují nepravidelnou plamenovitou kresbou a lze jen stěží určit, kdy se jedná o odrůdovou vlastnost a kdy je to projev virové pestrokvětosti. Tyto tulipány jsou pozdní a trvanlivé.

10. papouškovité tulipány
Papouškovité tulipány jsou velmi známé a oblíbené pro bizarní tvary květů. Jsou pozdní, mají trvanlivé květy, které jsou obvykle velké, takže za deštivého počasí trpí poléháním.

11. plné pozdní
Jsou to kultivary podobné plným raným tulipánů, od nichž se liší pozdnějším kvetením, pevnějšími a plnějšími květy a větší trvanlivostí i delšími lodyhami.

Původní druhy
12. Tulipa kaufmanniana, jeho přírodní variety a hybridy
Některé odrůdy jsou velmi podobné původnímu druhu a také velmi rané, některé mají více nebo méně výraznou hnědopurpurovou kresbu na listech a připomínají a pravděpodobně i jsou hybridy s T. greigii.

13. Tulipa fosteriana, jeho přírodní variety a hybridy

14. Tulipa greigii, jeho přírodní variety a hybridy

15. Ostatní původní druhy a jejich variety, příp. hybridy

Skupina 7. tulipány s třepenitými okraji a 8. Viridiflora vznikly při revizi třídění v roce 1981 jako nové, silně se rozvíjející skupiny. Současně zanikly skupiny, které se považují za překonané, nové odrůdy se již nešlechtí a pokud zůstaly některé ze stávajících, byly zařazeny do jiných skupin. Jsou to Mendelovy tulipány, které byly rané, vyšší k řezu, ale méně kvalitní než Triumph. Tulipány Darwinovy vysoké pozdní, dobré k řezu byly převážně zařazeny mezi jednoduché pozdní a Breeder staré kultivary tlumených barev, pozdní, vysoké k řezu. Známý kultivar ´Louis XIV.´ měl neobvyklou kombinaci barev bronzové a švestkově modré. Botanické třídění původních druhů najdete v Popisné části publikace.

Tulipa tarda - tulipán

Tulipa 'Super Parrot' - tulipán

Ukázka textu z knihy Pěstujeme okrasné cibuloviny, Eva Petrová
Nakladatelství Brázda, s.r.o.
Braunerova 4, 180 00 Praha 8
Tel.: +420284841141, Fax.: +420284841141
www.ibrazda.cz

foto Hana Vymazalová

Články: třídění cibulovin

14.08. 2007
14.88 kB čtenářů
Třídění cibulovin (2)
Diskusní fórum / Cibuloviny, hlíznaté rostliny
26.05. 2017
43.11 kB čtenářů
Brambořík - péče po odkvětu
24.04. 2017
130.65 kB čtenářů
Begonie - pěstování
15.04. 2017
917 čtenářů
Bramboříky
26.03. 2017
1.90 kB čtenářů
Hymenocallis - pěstování
26.03. 2017
1.42 kB čtenářů
Úpolín - pěstování
17.03. 2017
848 čtenářů
Cibule a hlízy - rozdíl
22.09. 2016
2.06 kB čtenářů
Cibule tulipánů
22.09. 2016
6.02 kB čtenářů
Kana - pěstování
19.04. 2016
2.29 kB čtenářů
Šafrán zahradní - jedlost?
15.04. 2016
23.68 kB čtenářů
Liliochvostec, Kleopatřina jehla - pěstování
17.04. 2015
28.29 kB čtenářů
Brambořík - množení