Reklama: VERTIKUTACE - neodmyslitelná součást péče o trávník.

Poslal(a) 03.03. 2003 21:32:54 (41116 čtenářů)

K čemu slouží vertikutátor a co je to vertikutace?

Jedním z nezbytných úkonů údržby trávníku je vertikutace. Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná travní plsť, může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů.

trávník

Vašemu trávníku hrozí udušení. Silná a nepropustná vrstva travní plsti zapřičiňuje mělké zakořenění trávníku kořenový systém nezakoření do hloubky ale rozrůstá se do plochy ve vrstvě travní plsti. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu v hlubších horizontech půdy. Tvoří se místa s řídkým zárůstem, kde se může jednoduše usazovat plevel. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění.K zajištění zdravého, silného a hlubokého zakořenění je odstraňování travní plsti nezbytné. Ne příliš hluboká vertikutace prováděna zpravidla 2x v roce vám nabízí optimální způsob, jak se zbavit nepříjemných důsledků travní plsti. První vertikutační období je na přelomu března a dubna, druhé vertikutační období začíná koncem srpna a trvá až do konce září. Záleží však na klimatických podmínkách. Po vertikutaci vypadá trávník poničený. Není to však důvod k obavě. Vzniklé volné plochy se po hnojení zacelí.Větší holé plochy je nutno doset vhodnou regenerační směsí.

Jaký je princip vertikutace?

Všechny druhy vertikutátorů, ať motorové nebo ruční vertikutační hrábě, jsou vybaveny ostrými noži, které odstraňují travní plsť z trávníku. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do travního drnu. Při tomto opatření je důležitý pokud možno těsný odstup vertikutačních nožů, aby se vrstva plsti intenzivně rozřezala a aby se odumřelý rostlinný materiál mohl pečlivě z drnu odstranit. Za pomoci vertikutačních nožů dojde i k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků, vyčeše se veškerý přebytečný materiál a trávník se tak zmlazuje. Neméně důležité je, že zásah omezí růst dvouděložních rostlin (plevelů), zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy trávník pak lépe přijímá vláhu živiny a vzduch.

Kdy je vhodná doba na vertikutaci?

Vhodná doba pro vertikutaci vašeho trávníku je na jaře a pak v ranném podzimu. Především záleží na klimatických podmínkách daného regionu. Nemějte obavy, že vertikutací svému trávníku uškodíte, právě naopak. Pokud trávník přihnojíte vhodným trávníkovým hnojivem a podle potřeby dosejete regenerační směsí budete překvapeni jak rychle se obnoví perfektní vzhled.

Proč právě vertikutátory od WOLF-Garten?

Údržba trávníku je něco více než know-how ve vývoji strojů. Pro vývoj vertikutátorů jsou odborné znalosti o trávě samotné dokonce nezbytným předpokladem. WOLF-Garten je firmou, která disponuje obojím know-how ve vývoji a výrobě strojů i znalostmi a zkušenostmi ve vývoji travních směsí pro různé užití. Důkazem toho je i činnost dceřinné společnosti EUROGREEN, která aktivně využívá výsledků firemního výzkumu při zakládání, renovaci a regeneraci travních ploch pro profesionální využití (golfová a fotbalová hřiště, sportoviště a jiné).

Jak provádíme vertikutaci správně?

Trávník upravte sekačkou na výšku 3 až 4 cm. Nože vertikutátoru nastavte tak, aby se pouze dotýkaly půdy. Nastavení provádějte bez chodu motoru pokud možno na rovné ploše. ( beton, dlažba) Příliš hluboká vertikutace poškozuje kořenový systém i rostliny samotné a navíc jsou motor i nože vystaveny nadměrnému zatížení a opotřebovávají se. Nejvhodnější pro vertikutaci je ne příliš mokrý trávník asi 2 dny po posledním dešti. Vertikutaci provádějte pás po pásu v podélném směru. Doporučená hloubka vertikutace je 2 3 mm, to znamená, že se nože půdy jen lehce dotýkají. Vertikutace nemá nic společného s úpravou půdy!

Jaké jsou nejčastější chyby při vertikutaci?

Často je vertikutace zaměňována s hloubkovou aerifikací. Principielně nemá verikutace s aerifikací nic společného. Dodržujte proto doporučenou hloubku vertikutace 2 3 mm, zamezíte tím destrukci zapojeného travního drnu a ušetříte váš stroj před poškozením či nadměrným opotřebením. Další častou chybou je absence pravidelné a vydatné zálivky a aplikace vhodného travního hnojiva. Bez těchto úkonů se váš trávník bude jen těžko zotavovat. Mějte na mysli, že vertikutace není všelék pro váš trávník.

Čeho jste vertikutací dosáhli?

Nyní mají voda, vzduch a živiny přístup až ke kořenům. Doporučujeme do volných míst, která vzniknou například odstraněním rozměrného plevele, doset vhodné travní osivo (regenerační směs) a aplikovat speciální trávníkové hnojivo, aby jste podpořili aktivní růst. Nezapomeňte, v suchém období, na pravidelnou a vydatnou závlahu.

vertikutace

Copyright EUROGREEN CZ s.r.o.
EUROGREEN CZ s.r.o., Náměstí Jiřího 2, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou
www.wolf-garten.cz www.vertikutace.cz
11 článků v tomto tématu
15.03. 2017
2.34 kB čtenářů
Trávník - první jarní péče o trávník
10 tipů jak správně pečovat o trávník Zima pomalu ale jistě předává vládu jaru, a tak nastává čas oprášit zahradní nářadí a stroje. Zelená království se totiž začínají probouzet,
20.02. 2017
947 čtenářů
Okrasný trávník je nyní choulostivý
Na okrasný trávník bychom neměli v zimě pokud možno vstupovat. Během holomrazů jsou traviny obzvláště ohroženy, neboť zmrzlá stébla se při pošlapání lámou a odumírají. Tak vznikají
16.10. 2014
11.62 kB čtenářů
Trávník - dosévání trávníku
Během letních horkých a suchých dnů dostává trávník pořádně zabrat. Pokud ho pravidelně nezaléváte, vytváří se na něm nevzhledná prořídlá místa. V první polovině podzimu máte
09.10. 2014
11.09 kB čtenářů
Trávník - založení nového trávníku
Věděli jste, že začátkem podzimu je stále ještě čas na založení nového trávníku? Pokud jste to na jaře nestihli, září poskytuje ideální klimatické podmínky stejně jako jarní měsíce.
08.10. 2014
6.31 kB čtenářů
Trávník - shrabujte listí z trávníku
Když na trávníku dlouho leží spadané listí, nedostává se rostlinám kyslíku a začnou hnít. Na podzim je tedy s trávníkem dvojí práce: sečení a shrabování listí. Můžete ji ovšem
04.04. 2014
8.42 kB čtenářů
Trávník - zelená sezona začíná
Trávník tvoří spojovací prvek mezi různými částmi zahrady. Aby vypadal dokonale, měli byste se o něj postarat hned na jaře.
16.10. 2013
6.02 kB čtenářů
Shrabujte listí z trávníku
Když na trávníku dlouho leží spadané listí, nedostává se rostlinám kyslíku a začnou hnít.
24.09. 2013
6.12 kB čtenářů
Travní koberec - založte si nový trávník
Pokud v zahradě potřebujete nový zelený podklad, můžete nyní využít příznivých podmínek pro jeho založení. Půda je ještě dostatečně prohřátá. Zároveň však s podzimem přicházejí
08.04. 2013
6.68 kB čtenářů
Start trávníku do nové sezony
Jakmile půda oschne a tráva začne znovu rašit, je čas nastartovat sekačku. Trávník nesečte příliš nízko: při jednom sečení by se tráva měla zkrátit maximálně o polovinu délky.
21.03. 2013
7.86 kB čtenářů
Vitalizační kúra trávníku
Jaro se v žádné zahradě neobejde bez vitalizační kúry trávníku. Tam, kde rostou vyšší stromy, je práce ještě ztížena vyhrabáváním listí. Stinná místa jsou navíc náchylná k tvorbě
23.03. 2012
8.15 kB čtenářů
Trávník - hnojivo dodá rostlinám sílu
Aby trávník dlouhodobě dobře rostl, je ho třeba nejlépe dvakrát za rok přihnojit (v polovině dubna a v červenci).
Diskusní fórum / Trávník
06.12. 2017
438 čtenářů
Travní drn
24.08. 2017
1.88 kB čtenářů
Plevel v trávníku
22.05. 2017
14.55 kB čtenářů
Nový trávník - více plevele než trávy
30.04. 2017
772 čtenářů
Řasy v trávníku
26.03. 2017
898 čtenářů
Střešní terasa - jak založit trávník
23.03. 2017
859 čtenářů
Lipnice v trávníku
17.03. 2017
1.05 kB čtenářů
Vertikutace trávníku - nejvhodnější doba
16.11. 2016
125.15 kB čtenářů
Založení trávníku
07.10. 2016
5.94 kB čtenářů
Prosím o určení plevele v trávníku
02.07. 2015
9.13 kB čtenářů
Trávník - spáleno herbicidem?
25.12. 2014
5.73 kB čtenářů
Trávník - úklid listí