Zahradní nábytek - některé typy dřeva a jejich vlastnosti

Poslal(a) 03.10. 2007 20:46:55 (48371 čtenářů)

Zahradní lavice

Smrk
Má jednotnou, nažloutle bílou barvu, která pod vlivem slunečních paprsků časem tmavne. Poznáte ho podle dobře viditelných letokruhů a menších, barevně méně kontrastních suků, jichž má smrk oproti borovici více. Smrkové dřevo je lehké, pružné, s dlouhými vlákny. Dobře přijímá barvy, nejrůznější nátěry, lazury, mořidla a laky, díky měkkosti je jeho opracování velmi snadné. Pozor na stupeň opracovanosti – někteří prodejci nabízejí zahradní nábytek v téměř surovém stavu a počítají s tím, že si ho zákazník „dodělá“ doma. Jinak se bude rozesychat a praskat.


Borovice
Měkké pryskyřičné dřevo borovice je trvanlivější, a i když se považuje za světlé, je tmavší než smrk a má hrubší strukturu. Čas a sluneční svit mění jeho barvu v tmavší, na slunci však často „roní“ slzy z pryskyřice, která sice příznivě ovlivňuje jeho životnost, ale poněkud ho z pohledu vhodnosti použití pro výrobu zahradního nábytku diskvalifikuje. Tento nedostatek lze eliminovat použitím vhodného polstrování. Vhodnější se proto v tomto ohledu ukázala být severská borovice.

Buk
Pro buk domácí provenience je charakteristické dřevo s načervenalým barevným odstínem a zřetelnými dřeňovými paprsky. I když je husté a tvrdé, více než jiné druhy reaguje na výkyvy počasí a vlhkosti, což se projevuje změnami v jeho objemu a tvaru. Používá se proto spíš pro interiér a k výrobě ohýbaného nábytku.

Dub
Dřevo domácích dubů je průměrně těžké a středně tvrdé, odolné proti opotřebení. Někdy se mu kvůli tomu říká „evropský teak“. Jeho pletivo totiž obsahuje přírodní tříslovinu gerbmittel, díky němuž je dubové dřevo odolné proti houbovým chorobám i bez použití ochranných přípravků. Jeho barva je nažloutle hnědá, charakteristická je pro něj kombinace s výrazně světlejším bělovím. Kresba jeho dřeňových paprsků je jasná a zřetelná. Dubové dřevo má poměrně velké póry, které dávají povrchu dubových výrobků charakteristický rýhovaný vzhled. Nebobtná, ve vodě po delší době zčerná a doslova zkamení. Hodí se proto nejen k výrobě nábytku, parket a podlahovin, ale i jako materiál pro velmi kvalitní a trvanlivý zahradní nábytek.

Modřín
Dešťové srážky neuškodí ani našemu nejtvrdšímu jehličnanu, modřínu. Je ideálním materiálem pro venkovní použití. Odborníci o něm tvrdí, že je v exteriéru velmi odolný i bez jakékoli povrchové úpravy. Vlastnosti má podobné jako dub.

Akát
Domácí akát má husté, tvrdé a trvanlivé žlutavé dřevo se žlutozeleným jádrem. Může však praskat a kroutit se, proto byla vyvinuta speciální úprava jeho severoamerické varianty. Jako zušlechtěná dřevina Rotimber/robinie se stává materiálem pro výrobu velmi kvalitního a odolného zahradního nábytku s vlastnostmi lepšími než jsou typické pro výchozí surovinu.

Teak (white teak)
Pochází hlavně z plantáží v jihovýchodní Asii. Jeho trvanlivé, tvrdé, těžké a odolné dřevo je charakteristické nažloutlým jádrem s tmavým žilkováním a barevnými proužky, které působením světla přecházejí ve světle až tmavě hnědé. Je ideální pro výrobu interiérového, ale hlavně venkovního nábytku. Obsahuje totiž vysoké procento přírodních olejů, proto i v přírodní (neošetřené) podobě zvládá bez újmy na kvalitě působení počasí. Povětrnostní vlivy se na něm projeví pouze nezaměnitelnou stříbřitou patinou.

Bangkirai (balau)
Toto dřevo původem z Indonésie je známé také pod názvem balau. Je tvrdé a těžké, vyniká krásnou červenohnědou barvou se světlejším žíháním. Vůči biologickému stárnutí a klimatickým a povětrnostním vlivům včetně deště a sněhu je stejně odolné jako teak. Vyrábí se z něho luxusní zahradní nábytek, jehož vlastnostem a vzhledu odpovídají i ceny. V zahradě s přehledem vydrží po celý rok, jako obklad sluší i fasádě, terasám a pergolám.

Iroko
Africké dřevo známé také jako kambala má žlutooranžové až hnědé odstíny, jeho barva se v průběhu stárnutí mění na tmavě hnědou se zřetelnou tenkou linkou. Jeho tvrdost se dá srovnat s dubem, je středně těžké, málo sesychá, a tudíž i málo pracuje. Je velmi trvanlivé, pružné a ohebné, odolné vůči plísním, hnilobě i vodě. Díky vysokému obsahu olejů má nízkou nasákavost a hedvábně hladký povrch.

Meranti
Název označuje více druhů dekorativních dřevin z jihovýchodní Asie. Jde o výborně opracovatelný trvanlivý materiál, který má ve své nejkvalitnější podobě tmavě červenou barvu s atraktivní exotickou kresbou dřeva. Před povětrnostními vlivy ho chrání ošetření olejem.

Bambus
Zahradní nábytek z něho je lehký a snadno se s ním manipuluje. Tato dřevina je typicky světlá, nažloutlá, se zřetelnými „kolínky“ a nezaměnitelným fládrováním, které je důsledkem zvláštního způsobu růstu stébla bambusu. Bambus obsahuje křemík, díky němuž je tvrdý a pevný. Těmito vlastnostmi se jistým způsobem podobá dubu. Nábytek z bambusu potřebuje místo chráněné před nepřízní počasí.

Ratan
Lehké, pružné a tvrdé dřevo, zvané také rotang, je z liánovité palmy, na rozdíl od bambusu není duté. Upravený – loupaný, broušený, mořený do mnoha barevných odstínů a lakovaný – se používá pouze k výrobě interiérového nábytku. Pro zahradní účely je určen nábytek z ratanu neloupaného v přírodní (žlutavé) podobě (pulut), většinou lakovaný bezbarvým lakem. Jednorázové, krátké srážky přestává relativně bez poškození, dlouhotrvající vlhkost však způsobuje hnilobu. Pozor, ratan může i podélně prasknout, například pokud ho vystavíme extrémnímu teplotnímu a vlhkostnímu rozdílu. Základní tyčovitý materiál se nejen ohýbá a štípá, ale také „mele“ na speciálním zařízení. Vzniklá hmota se v podobě provázků (odborně se jim říká pedig) používá k vyplétání.

Umělý ratan
Patří spíše do kapitoly o plastech, protože jde o nábytek ze speciálních vláken většinou bílé nebo přírodní barvy, jimiž se obtáčejí a vyplétají hliníkové konstrukce. Na tomto místě se o něm zmiňujeme proto, že se dá snadno s přírodním ratanem zaměnit.

Proutí
Nábytek z vrbového proutí je měkký, křehký, s omezenou trvanlivostí a do zahrady se hodí pouze příležitostně, rozhodně se nedá vystavovat rozmarům počasí. U proutí je také – stejně jako u ratanu – třeba dávat pozor na nosnost.

Dřevěná zahradní lavice

Dřevěná zahradní lavice

Ukázka textu z knihy Zahradní nábytek, Alena Mülerová
Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto Hana Vymazalová

Články: zahradní nábytek

25.07. 2018
4.14 kB čtenářů
Zahradní nábytek - výběr
07.11. 2018
6.27 kB čtenářů
Zahradní nábytek - zazimování
15.10. 2007
15.57 kB čtenářů
Jak reklamovat zahradní nábytek
11.08. 2007
38.25 kB čtenářů
Plastový zahradní nábytek (1)
11.08. 2007
38.96 kB čtenářů
Plastový zahradní nábytek (2)
14.08. 2007
28.10 kB čtenářů
Plastový zahradní nábytek (3)
30.07. 2007
27.30 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (1)
30.07. 2007
25.87 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (3)
12.05. 2009
22.42 kB čtenářů
Zahradní nábytek - exotika v českých zahradách
11.06. 2008
27.41 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba zahradního teakového nábytku
07.10. 2007
15.40 kB čtenářů
Zahradní nábytek - čím se řídit při výběru (1)
Diskusní fórum / Zahradní nábytek
02.04. 2015
7.54 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
27.03. 2018
17.41 kB čtenářů
Zahradní houpačka
14.05. 2014
52.15 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
22.41 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva