Reklama: Domácí vodárnu nebo vodní automat?

Poslal(a) 02.04. 2003 20:10:28 (41622 čtenářů)

zahradní čerpadlo 7000/5 Inox Multi 4

Máte vlastní zdroj vody? Potom asi máte domácí vodárnu, tedy nějaké čerpadlo, tlakovou nádobu a tlakový spínač. Čerpadlo je buď samonasávací, nebo ponorné když je hladina vody pod úrovní 9m. Je-li čerpadlo kvalitní, tak s ním není většinou žádný problém. Problémy jako kolísání tlaku vody a častá údržba jsou dány tlakovou nádobou, tlakovým spínačem a v podstatě je není možné odstranit.

Většina domácích zařízení jako pračky, myčky, termostatické baterie a pod. lépe pracují pod konstantním tlakem. Problém kolísání tlaku je způsoben tlakovým spínačem, který zapíná čerpadlo na definovaném spodním tlaku (např. 2 bar) a vypíná na horním tlaku (např. 3 bar.). Když je čerpadlo vypnuto, voda je dodávána z tlakové nádoby, dokud tlak opět neklesne na definovaný spodní tlak, kdy se čerpadlo opět zapne. U takovéto domácí vodárny nastavit dosah postřikovačů na konkrétní vzdálenost v podstatě není možný. Navíc když dochází ke zmenšování vzduchového polštáře, hrozí vážné nebezpečí, že dojde ke spálení čerpadla. Doba mezi zapnutím a vypnutím se zkracuje, až spínač pouze cvaká a čerpadlo nemá čas se ani roztočit.

Druhým problémem je samotná tlaková nádoba. Ty starší, které nejsou vybaveny membránou pro oddělení vody a vzduchového polštáře, vyžadují vytvoření nového vzduchového polštáře asi čtyřikrát do roka. V praxi to znamená, že musíte z nádoby vypustit, nebo vyfouknout všechnu vodu a na to je nejlepší kompresor a ten má většinou pouze specializovaná firma. U moderních nádob s membránou tento problém odpadá, ale zase musíte kontrolovat správné nastavení tlaků. K spodnímu a hornímu tlaku vám ještě přibude tlak nad membránou v tlakové nádobě. Ten by měl být jen o málo menší než spodní tlak, aby při každém cyklu došlo k úplnému vyprázdnění nádoby. To by jste také měli zkontrolovat alespoň čtyřikrát do roka, nebo se bude udržovat v nádobě stále nějaký zbytek vody, která rozhodně nebude čerstvá, někdy je i roky stará. Zde si již neobejdete bez kompresoru.

Vodní automat 1487 5000/5 InoxŘešením těchto problému jsou vodní automaty. Dodávají vodu pod stálým tlakem, nemají tlakovou nádobu a hlavně jsou vybaveny elektronikou s pokročilou diagnostikou. Hlavní změna spočívá v zavedení nového parametru k dolnímu a hornímu tlaku a sice průtok vody. Čerpadlo se vypne až přestane proudit voda, zavřou se všechny kohoutky. Jak to může fungovat? Charakteristiky všech čerpadel jsou takové, že při stoupajícím tlaku klesá množství čerpané vody. Existuje maximální tlak, kdy voda proudit přestane, čerpadlo řeže vodu. V tomto okamžiku by se čerpadlo mohlo přehřát a tak je definován minimální průtok vody pro chlazení čerpadla. Dojde-li k úniku vody menšímu než je tento minimální průtok (cca 25ml/sec.), diagnostika vyhodnotí situaci jako kapající potrubí s čerpadlo vypne. Vypne-li se takto více jak 7x za 2 minuty, čerpadlo se samo odpojí.

Diagnostika rovněž ochrání čerpadlo při zavzdušněním. Zaznamená-li elektronika nedostatek vody na čerpané straně, čerpadlo ohlásí chybu a uvede se do samoopravného režimu, během kterého se pokusí ve třech cyklech obnovit pracovní režim a to po jedné hodině, po pěti a po dvaceti hodinách. Nepodaří-li se obnovit pracovní režim, čerpadlo se odpojí a čeká na zásah obsluhy.elektronický tlakový spínač s pojistkou chodu na sucho

Srdcem vodního automatu je elektronický spínač, který je buď přímo zabudován v kompaktním tělese vodního automatu, společně s dalšími prvky jako zpětná klapka a filtr, nebo je k dispozici samostatně pro všechny typy čerpadel, které dosáhnou tlaku alespoň 2,2 bar, ale nepřekročí 6 bar.

A kolik to všechno stojí? Vzhledem k ceně tlakových nádob je vodní automat o něco levnější než klasické vodárny a navíc zabere podstatně méně místa.

Články: domácí vodárnu

15.05. 2008
20.56 kB čtenářů
Zavlažování - čerpadla (2)
Diskusní fórum / Závlahy
17.01. 2014
33.64 kB čtenářů
Závlahy - ale od koho?
08.10. 2013
3.71 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
03.05. 2012
5.00 kB čtenářů
Samozavlažovací kužele - čištění od vodního kamene a solí
13.11. 2009
16.94 kB čtenářů
Nádoby na vodu - sudy, konve
14.08. 2009
13.05 kB čtenářů
Zavlažovací systém - bude to fungovat?
20.05. 2009
28.47 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
18.80 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
23.03. 2009
11.26 kB čtenářů
Závlahové systémy - spotřeba vody
07.08. 2008
18.35 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku