Za vůní barbecue

Poslal(a) 19.05. 2003 18:28:16 (24793 čtenářů)

K posezení se zahradním nábytkem patří také spolehlivě funkční krb. Aby se posezení v zahradě mohlo stát také občasnou letní kuchyní, k tomu nejčastěji využijeme zahradní krb nebo gril. S trochou nadsázky lze říci, že hlavním účelem každého krbu je podpořit dobrou náladu při posezení s rodinou, přáteli, při grilování či uzení. A právě proto by měl krb nejen dobře vypadat, bezproblémově fungovat, ale také by měl být vhodně umístěn a vybaven potřebným příslušenstvím.

Zahradní krb

Zahradní krb dodaný jako celek, ve formě stavebnice nebo zhotovený odbornou firmou bude ve většině případů fungovat bez problémů. U svépomocné realizace záleží úspěch především na našich znalostech a dovednostech. V první řadě si musíme uvědomit, pro kolik osob, k jakému účelu a jak často bude krb používán.
Chceme-li si pouze párkrát do roka pod širým nebem ogrilovat klobásy, není třeba stavět velký masivní krb, ale postačí nám jen jednoduchý, plechový, přenosný gril, který bude většinu času schován někde v komoře nebo garáži. Na opačném pólu stravování v přírodě nalezneme zahradní kuchyni, která se svým vybavením téměř vyrovná té domácí. Chybět bude snad jen většina elektrických spotřebičů. Kromě těchto dvou krajních řešení zbývá ještě celá řada možností, v jaké formě si na zahradě vybudovat krb.

Krb jako solitér
Při koupi krbu jako hotového výrobku se nabízí možnost prostě ho postavit "někam do zahrady". Většinou je však nutné vybudovat dostatečně stabilní základy, aby udržely těžkou konstrukci v rozličných podmínkách celého roku. Pokud nechceme krb využívat příliš často, může stát skutečně samostatně bez většího příslušenství. Ovšem pokaždé, když se rozhodneme grilovat, budeme k němu muset přesunout všechny náležitosti - stůl, židle, palivo a potřeby na grilování. Vhodné je proto myslet na krb již v době, kdy vybíráme místo pro zahradní posezení s nábytkem.
Pro pohodlnější stolování by kolem krbu měla být alespoň částečně zpevněná plocha. Na škodu nebude ani blízkost zdroje vody. Výhodné je kolem sezení s krbem vybudovat alespoň malé zídky, živý plot nebo třeba dřevěný plůtek, který necháme porůst popínavými rostlinami, abychom si chránili záda před večerním chladem. Jinou možností je vybudovat krb u již exitující zdi či plotu, čímž vytvoříme soukromější a útulnější prostor, ve kterém budeme alespoň částečně chráněni.
Ideálním řešením je krb umístěný na terase, která má přímé propojení do kuchyně. Pokud funguje dobře odvod spalin, můžeme si užívat příjemné chvíle při grilování s veškerým komfortem na dosah ruky. Podobné pohodlí nabízí i krb umístěný v altánu nebo malá zahradní stavba, která v suchu pod střechou ukrývá jak krb, tak i pohodlné sezení a rovněž většinu vybavení (palivo, nádobí, potřeby pro grilování a podobně).
Podle Dům a zahrada

Články: vůní barbecue

15.10. 2009
33.97 kB čtenářů
Neobvyklé zahradní krby
Diskusní fórum / Zahradní krby, grily
22.07. 2014
10.47 kB čtenářů
Levný zahradní krb s grilem
08.07. 2011
34.64 kB čtenářů
Vodní gril
30.01. 2010
21.11 kB čtenářů
Gril se žulovou deskou
15.09. 2009
31.91 kB čtenářů
Kameny na zahradě a co z nich
27.07. 2008
19.12 kB čtenářů
Grilliput - kde ho koupit v ČR?