Prosinec v zahradě (2)

Poslal(a) 05.12. 2007 09:39:06 (25440 čtenářů)

Prunus serrulata - sakura

Krása kůry v zimě
Právě po opadu listí vynikne barevná, vzorová a tvarová proměnlivost kůry. Mahagonově zbarvená lesklá kůra sakury (Prunus serrulata) je ozvláštněna příčnými pruhy, zblízka připomíná lesklé hedvábí. Hluboce rozbrázděný efekt dodává zahradě kůra borovice. Naopak hladká bílá je kůra břízy, kterou zdobí jemné příčné žilkování. Teplé barvy do zimní zahrady vnesou mladé pruty svídy bílé. Tvarově zajímavé větve brslenu křídlatého (Euonymus alata) vyniknou po opadu listí, poseté jinovatkou.

Prořežeme lísky
V tomto čase je vhodné zmladit lískové keře. Alespoň jedenkrát za pár let prosvětlíme celý keř - odstraníme suché, přestárlé a příliš vysoké větve. Správným řezem podpoříme bohatší úrodu a kvalitnější lískové oříšky. Pokud jsme ještě nevyhrabali listí a umožňuje to počasí, vyčistíme zem pod keři. Odstraníme tak zazimované zárodky nosatce lískového, jenž působí rozsáhlé škody ve výnosech lískových oříšků.

Opad listů u pokojovek
Nedostatek světla působí na některé druhy pokojových rostlin tak důrazně, že začnou shazovat listy. Zvlášť nepříjemný je náhlý opad listů u rostlin okrasných listem jako je begonie královská (Begonia rex). V důsledku vyšší teploty a nízké vzdušné vlhkosti snadno opadávají nejen listy, ale také květy, proto begonie postavíme na okenní parapet, pod kterým není topení, a často je rosíme. Pokud rostlina shodí většinu listů, omezíme zálivku.

Pečujeme o skleník
Ke skleníku si včas připravíme teplé rohože (slaměné, z polystyrenových pásků či bublinkatou fólii). Pokud se budou teploty držet dlouhou dobu pod bodem mrazu, případně pokud nastanou tuhé mrazy, pečlivě zakryjeme skleník a odkryjeme ho pouze na chvíli v poledních hodinách. Naopak během teplých a slunných dnů nezapomínáme ve skleníku větrat. Pokud nemrzne, můžeme vyměnit část vyžilé zeminy za kompostovanou.

Léčivé rostliny - Vrba bílá
V léčitelství patří vrba k nejdéle používaným rostlinám. Sbírá se kůra z nejlépe dvou až tříletých větví, která se následně suší umělým teplem do 50°C. Kůra (Cortex salicis) obsahuje mimo jiných účinných látek, především velmi ceněný glykosid salicin, který stál za vznikem aspirinu. Užívá se odvar, který vnitřně tiší bolest, snižuje horečku a působí dezinfekčně. Doporučuje se užívat při nemocech z nachlazení, při neuralgiích a revmatismu, k zastavení krvácení, k posílení nervů a při nespavosti. Zevně se používá na vyrážky, hnisavé kožní defekty a posilující koupele.

Určujeme choroby - Kořenomorka v trávníku
Toto onemocnění způsobuje houba Corticium fuciforme. Postihuje zamokřené trávníky, které jsou nedostatečně provzdušněné a trpí deficitem dusíku v půdě. Příznačná je tvorba drobných, světle červenorůžových rozvětvených hyf houby želatinové konsistence na povrchu stonků a listů trav. Hyfy houby jsou později bílé. Nepříliš rozsáhlé poškození odstraníme zvýšenou péčí o trávník, provzdušněním, přihnojením a rozrušením půdního škraloupu. Při silnějším poškození použijeme postřik fungicidy s obsahem benomylu, thiophanát-methylu anebo carbendazimu.

Poznáváme škůdce - Larvy lalokonosce rýhovaného
Škůdcem na okrasných rostlinách, keřích a jahodníku je larvální stádium lalokonosce. Larvy jsou tlusté, bílé, mírně stočené, beznohé, s hnědými hlavičkami a dosahují délky až 1 cm. Dospělci kladou vajíčka od jara do léta , larvy se vyvíjejí na podzim a škodí až do jara. Napadené rostliny zpomalují růst, vadnou, hroutí se a odumírají, na stoncích pod povrchem půdy nalezneme požerky. K ochraně lze použít nematody (například Steinernema), koncem léta povrchově zavlažit tímto biopreparátem kompost. Mladé larvy zlikvidujeme opakovanou zálivkou pesticidy na bázi HCH nebo pirimiphos-methyl v polovině léta.

Plevelné rostliny našich zahrad - Pcháč rolní (oset) (Cirsium arvense)
Tato dvoudomá vytrvalá rostlina je považována za velmi nebezpečný plevel, jemuž se žádná kulturní rostlina se svou konkurenční schopností nevyrovná. Pcháč je náročný na vodu a živiny. Vytváří mohutný kořenový systém s vysokou reprodukční schopností a navíc kořeny vylučuje látky potlačující růst ostatních rostlin. Od května do podzimu kvete fialově v úborech na vrcholcích až 1,5 m vysoké lodyhy. Plodem jsou okřídlené nažky - v jednom úboru jich dozrává až 80. Listy jsou ostnité kopinaté nebo elipsovité. Likvidace je možná jak mechanicky, tak za použití herbicidů, vždy je však velmi důležité načasování zásahu.

Květiny zimních měsíců
Starček cinerárie (Senecio bicolor) | Přestože tuto rostlinu řadíme mezi letničky, je schopna přezimovat. V prvním roce vytvoří nízkou růžici plstnatých šedých vykrajovaných listů. V této podobě se nejčastěji používá k lemům záhonů nebo jako kontrast k jiným letničkám. V druhém roce vyžene rozvětvené stonky zakončené drobnými žlutými kvítky. V mírných zimách starček přezimuje bez přikrývky. Vyžaduje propustnou nepřehnojenou půdu a slunné polohy. V ojíněné zahradě bez sněhové pokrývky se umocní efekt stříbrných listů.

Šalvěj (Salvia officinalis) | Některé kultivary "kuchyňské" šalvěje naleznou estetické uplatnění i v zimních měsících, kdy si ponechávají listy. V místech bez sněhové pokrývky oceníme panašované kultivary stejně jako kultivar "Purpurescens"s purpurovými listy. Šalvěj je trvalka s kobercovým charakterem růstu. Kultivar s purpurovými listy se nejlépe vyjímá v kontrastu se stříbrnými rostlinami. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu.

V zimě atraktivní keře
Cesmína temná (Ilex opaca) | Cesmína je choulostivý neopadavý listnatý keř symbolizující v anglosaských zemích Vánoce. Atraktivní je temně zelenými voskově lesklými, často hrubě zubatými listy. Kontrastem listů jsou v zimním období hojné červené peckovičky - nejedlé, jedovaté plody. Cesmína je choulostivá vůči námraze, proto ji vysazujeme na chráněná stanoviště do polostínu. Vyžaduje živné, propustné, mírně vlhké půdy. Větvičky cesmíny s plody se hodí k zimní dekoraci interiéru.

Masoplod (Sarcococca hookeriana var. digyna) | Masoplodu se někdy přezdívá "vánoční zimostráz". V našich podmínkách jde o nízký, lysý, choulostivý keř, vhodný pro teplá, chráněná, stinnější stanoviště. Tento stálezelený druh kvete po celou zimu drobnými bílými, lehce vonnými kvítky. Vyžaduje chráněné stanoviště a na živiny bohatou půdu. Hodí se jako lem chodníků či rabat. Jednotlivé rostliny vysazujeme do vzdálenosti 1 x 1 m.

Jak se psalo dříve - Hyacinty ve světnici
Po zasázení sestaví se hrnky do příhodné bedny a zasypou se vlhkým pískem, aby nad cibuli stála vrstva zvýši 10 - 15 cm písku. Takto přenesou se do temné, ale studené místnosti - sklep, komora atd. pokropí se jen tehdy, když je písek suchým. Teprve když špičky puků cibulí nad pískem se objeví, je čas hrnky z bedny vyndati, přenesou se do ne příliš světlé místnosti, opatří se papírovou čepičkou, drží se chladně a mírně se zalévají. Tak zůstanou dokud se listí nevyvine a nezazelená. Jakmile je puk vyvinut a listí rozloženo, přestaví se na světlo a do tepla.
Výňatek z měsíčníku Česká flora z roku 1928

Salvia officinalis 'Purpurascens' - šalvěj

Prosinec v zahradě - Ilex

Ukázka z článku Prosinec v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: prosinec zahradě

07.12. 2011
20.50 kB čtenářů
Betula jacquemontii - bříza Jacquemontova
17.12. 2018
4.34 kB čtenářů
Prosinec - ovocné dřeviny (1)
14.12. 2010
13.99 kB čtenářů
Prosinec - okrasná zahrada (1)
07.12. 2011
10.43 kB čtenářů
Prosinec - okrasná a užitková zahrada, pokojovky
23.03. 2010
21.67 kB čtenářů
Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku
30.11. 2007
17.43 kB čtenářů
Prosinec v zahradě (1)
02.07. 2007
35.39 kB čtenářů
Stromy a keře
02.12. 2016
4.77 kB čtenářů
Zahradníkův prosinec
Diskusní fórum / Ostatní nezařazené
31.08. 2018
1.20 kB čtenářů
Hodí se k velkému sušení sušička Yden D5
28.05. 2018
1.49 kB čtenářů
Fotografie pro články - červen
23.12. 2017
1.77 kB čtenářů
PF 2018
24.12. 2016
2.09 kB čtenářů
PF 2017
31.12. 2015
4.54 kB čtenářů
Pf 2016
24.12. 2014
6.09 kB čtenářů
PF 2015
24.03. 2014
4.47 kB čtenářů
Nové dveře
31.12. 2013
12.72 kB čtenářů
PF 2014
22.12. 2012
8.58 kB čtenářů
PF 2013
10.12. 2012
22.14 kB čtenářů
Ptactvo - kdy a jak krmit
20.06. 2012
10.27 kB čtenářů
Rozmary počasí