Rostliny: Ulmus parvifolia - jilm čínský

Poslal(a) 05.01. 2008 15:06:54 (82920 čtenářů)

Pod jménem jilm čínský se skrývají různé, velmi podobné dřeviny pocházející z Asie, jejichž domácí klima je subtropické. Všechny mají malé, tuhé, oválné, tmavě zelené listy rostoucí střídavě. Kmen má většinou tmavě šedou barvu a ve vyšším věku bývá více či méně strupovitý. Rostliny jsou vůči mrazu odolné jen v malé míře.

Péče: Díky jeho robustnosti a odolnosti můžeme čínský jilm pěstovat celoročně v bytě. Chyby při pěstování i napadení škůdci (hlavně roztoči) rostlina zpravidla přežívá, pokud včas podnikneme nápravu. Dobrou bonsaj však z jilmu vytvoříme v bytě pouze tehdy, když má rostlina možnost stát v zimním období na nevytápěném stanovišti a po celý rok má optimální světelné poměry a dostatek vzdušné vlhkosti.
Stanoviště by mělo být po celý rok světlé a na několik hodin denně by mělo být vystaveno přímému slunečnímu záření. Silný vítr a lijáky se postarají o to, aby se jilmu vyvinulo odolné listoví. Na zimu jej umístíme do nevytápěné místnosti na co možná nejsvětlejší místo. Přes zimu by měl jilm růst co nejméně. Jako substrát můžeme použít směs jílového granulátu, písku a zahradnické zeminy v poměru 2:1:1. Používají se i jiné substráty, které dobře propouštějí vodu. I ty rostlina snáší dobře. Každý rok až každé tři roky vyměníme dvě třetiny zeminy v misce. Současně můžeme provést větší zkrácení kořenového systému. K zálivce lze použít i běžnou vodu. Rostlina snáší dokonce i velké stupně tvrdosti. Díky relativně vysoké odolnosti proti solím je možné k hnojení používat jak organická, tak i minerální bonsajová hnojiva. Hnojení provádíme mezi únorem a zářím dle přiloženého návodu. V zimě stačí hnojit jednou měsíčně.

Tvarování: Předlohou nám mohou být všechny známé styly. Čínský jilm lze díky jeho bujnému růstu a střídavě rostoucím listům tvarovat v požadovaném stylu pouze cíleným řezem. Drátování zpravidla použijeme v případech, že měníme tvar starší rostliny nebo rostlinu zpracováváme poprvé.

Drátování: Drátovat lze mladé výhony do tloušťky tužky. Silnější větve napínáme, bychom nepoškodili choulostivou kůru. Redukční řez: Od délky výhonů 10 cm a více můžeme prořezávat mladší stromky, které jsou ještě ve vývoji. Již vyzrálé bonsaje prořezáváme dříve. Podle stupně vyzrálosti a postavení větve v koruně zkracujeme na jeden až pět listů.
Mají-li být v průběhu nového tvarování odstraněny silnější větve, provádíme řez nelépe v období duben až červenec. Dobře ošetřené rány v tomto období zarůstají zvláště ochotně.

Pořizování: Osivo u nás v prodeji nenalezneme. Rostlinu lze však snadno množit řízkováním. V nabídce specializovaných obchodů se starší rostliny v různých věkových kategoriích a vývojových stádiích objevují pravidelně.

Ulmus parvifolia - jilm čínský (bonsaj)

Ulmus parvifolia - jilm čínský (bonsaj)

Ukázka textu z knihy: Bonsaje, Werner M. Busch
Rebo Productions CZ, spol. s r. o.
komerční zóna Čestlice-Průhonice, Obchodní 106, Čestlice
251 70 Dobřejovice
www.rebo.cz

foto www.bonsai-dnes.cz

Články: ulmus parvifolia

08.02. 2018
7.64 kB čtenářů
Bonsaj je celoživotní dílo
Diskusní fórum / Bonsaje
19.09. 2016
10.30 kB čtenářů
Borovice - tvarování
15.09. 2014
10.20 kB čtenářů
Bonsaj - pěstování
20.01. 2014
16.42 kB čtenářů
Bonsaj - smrk ztepilý
26.08. 2012
118.52 kB čtenářů
Bonsaje - rostliny vhodné pro začátečníky
17.04. 2012
26.89 kB čtenářů
Bonsaje - pěstování ze semen
26.01. 2011
27.53 kB čtenářů
Výstava bonsají - Japonská zahrada (Botanická zahrada Praha)
25.01. 2011
11.25 kB čtenářů
Pěkná bonsai
16.10. 2010
12.65 kB čtenářů
Podzimní sklizeň