Kontury v zahradě

Poslal(a) 23.01. 2008 10:00:43 (12237 čtenářů)

Lednová zahrada jen zdánlivě nenabízí zajímavé prvky. Právě nyní nezvykle vystupují tvary a barvy, které v jiném ročním období méně vnímáme. Otevírají se před námi pohledy na nejrozmanitější kontury větví, obrysy korun a na pozadí sněhu a jinovatky výrazně vystupuje jindy potlačená barevnost dřeva a kůry kmenů a větví.

Správně založená zahrada má být přitažlivá a zajímavá po celý rok. Vysazujeme do ní tedy i dřeviny, které budou dominantou v průběhu zimy. Výrazný artefakt mohou nabídnout nezvykle tvarované větve a zejména vyhledávané jsou kultivary dřevin s pokroucenými větvemi. Nabízejí je vesměs odolné dřeviny, které nejsou zvlášť náročné na stanoviště a navíc větve jsou poměrně odolné a pružné, takže si můžeme dopřát nádherných pohledů pokroucených větví obalených jinovatkou nebo nazdobených popraškem sněhu. Zde nemusíme zimní srážky starostlivě oklepávat jako u jehličnanů ani dřeviny skrývat proti chladu pod ochrannými kryty.

Nejčastěji se setkáváme s odrůdou lísky obecné ´Concorta´ (Corylus avellana ´Concorta´). Stejně jako původní líska obecná je také nenáročná na stanoviště a velmi dobře roste při minimální péči. Exempláře nakoupíme v okrasných školkách v rozmanitých velikostech, roubují se na kmínky a tak snadno získáme větší rostliny do zahrady i malý stromek do vegetační nádoby, která může být celoročně umístěna venku. Splývavý tvar koruny a jednoduchá šedavá barva kůry ještě podtrhují jedinečný efekt výrazně tvarovaných větví.

Pokroucené větve také nabízí akát Robinia pseudoacacia ´Tortuosa´, který však působí jiným dojmem. Proti splývavé, jakoby padající, plynoucí lísce jsou větévky více nahloučené, sukovité, ostřeji vystupují a ční do okolí a především u starších exemplářů dojem ještě umocňují trny. Ve vegetačním období působí akát díky drobným listům a svěží zelené barvě lehkým až průhledným dojmem, kdežto líska s velkými listy je kompaktnější a více vyplňuje prostor. Přesto se obě dřeviny velmi dobře hodí do malých prostor včetně úzkých předzahrádek a také do nádob. Méně místa vyžaduje také „japonská vrbaSalix ´Sekka´, dorůstá v dospělosti do výšky 3 m a tvarované větve doplňuje svěží barva kůry. Více prostoru potřebuje líska Corylus. avellana ´Tortuosa´. Větve má nejen výrazně pokroucené, ale ještě i propletené. Působí až bizardně. Dorůstá do výšky 4 až 8 metrů a šířky 2,5 až 3,5 m. Díky tvarům jsou samozřejmě zmíněné dřeviny vyhledávaným prvkem japonských zahrad, ale výborně se uplatní i v mnoha dalších zahradních úpravách. Nezapomeneme jim však zajistit dostatečný pohledový prostor, jen tak mohou vyniknou. Nehodí se do natěsnaných skupin různorodých dřevin ani do hustých záhonů vysokých květin. Mohou však zajímavě doplnit skupiny travin, vyniknou na pozadí temných jehličnanů nebo s podsadbou jehličnanů nízkých, na okrajích nebo v pozadí skalek, s podsadbou nízkých keřů s barevnými listy nebo výraznými plody např. s nízkými skalníky (Cotoneaster horizontalis, Cotoneaster cochleatus) , které mají od časného podzimu až do jara výrazné červené korálkové plody nebo s libavkou (Gaultheria procumbens), která připomíná brusinku, rudé plody září i pod sněhem a na jaře se přidávají drobné bílé zvonečkovité květy.

Líska i akát nejlépe porostou na slunci i v polostínu, nedáváme je na temná zastíněná stanoviště. Pravidelnou zálivku vyžadují pouze po výsadbě, akát snáší sucho a kamenitou chudou půdu ještě lépe. Vlhčí stanoviště naopak zajistíme vrbě. Uvedené dřeviny upravujeme pravidelným prosvětlovacím řezem, vyhýbáme se však radikálními řezu „na ježka“, který zcela znehodnotí jedinečný dojem výrazných větví.
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

Články: kontury zahradě

13.08. 2010
30.91 kB čtenářů
Tvarování rostlin
Diskusní fórum / Keře a stromy
23.10. 2018
1.04 kB čtenářů
Výsadba dřevin
04.10. 2018
1.08 kB čtenářů
Živý plot - podzimní řez
28.04. 2017
69.08 kB čtenářů
Neopadavé keře do živého plotu
19.03. 2017
6.86 kB čtenářů
Lišejník na větvích
19.09. 2016
3.76 kB čtenářů
Menší dřevina - metr od domu a 0,4 m od plynoměru
14.02. 2016
8.70 kB čtenářů
Keře, stromky a rostliny na terasu - celoroční!
04.05. 2015
13.90 kB čtenářů
Výsadba keřů
21.10. 2014
90.50 kB čtenářů
Vrba japonská - zasychání Hakuro Nishiki
16.12. 2013
12.51 kB čtenářů
Delonix - ohňový strom
11.10. 2013
13.12 kB čtenářů
Živé ploty nestříhané
08.10. 2013
11.54 kB čtenářů
Původní keře - živý plot