Jehličnany v nádobách

Poslal(a) 29.01. 2008 16:49:21 (33941 čtenářů)

Jehličnany v nádobách (PPH)

Už to tak chodí, že čím více moderních prvků vstupuje do naších životů, tím větší bývá touha vnést do našich domovů kousek nespoutané a divoké horské přírody. Možná, že se za ní sami během léta vypravíme, ale samozřejmě existuje dostatek možností, jak přírodu pozvat i do blízkosti naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkého města.

Potřebujeme jenom přiměřenou nádobu, do ní něco vhodného substrátu, dobrý nápad, pár vhodně zvolených rostlin, trochu doplňkového materiálu a můžeme se pustit do tvorby iluze rozeklané stráně, vlhkého lesa, či jenom fiktivní krajinky blízké našemu srdci. Výsadba z miniaturních jehličnanů nemusí být ale za každou cenu jenom v romantickém duchu, za pomoci keramických či kovových nádob vytvoříme třeba celkem snadno i moderní rostlinnou kompozici. Pro tento účel může posloužit celá řada krásných rostlin. Samozřejmě, má-li nás toto drobné dílko těšit i v době, kdy sněhové vločky poletují z našedlé oblohy, musíme vybrat jako kosterní takové rostliny, které i v tuto jinak zdánlivě smutnou dobu vypadají vesele a krásně. S jistotou se můžeme spolehnout zejména na miniaturní jehličnany, které snadno naše naděje naplní a přitom i relativně dobře snesou tvrdší podmínky, které jim předurčuje omezený prostor vegetační nádoby.

Volba vhodného druhu, případně odrůdy závisí zejména od charakteru rostliny a jejích biologických nároků na životní prostředí. Srozumitelně řečeno, nezáleží jenom na tom, aby se nám rostlina líbila, ale taktéž na tom, abychom byli schopni připravit ji takové podmínky, ve kterých bude prosperovat. Z hlediska biologických nároků je důležité vzít na vědomí světelné požadavky použitých rostlin. Bude-li vaše kompozice i během roku umístněná spíše ve stínu či polostínu, vyberte pro svoji tvorbu třeba některé tisy (Taxus baccata), velmi krásně působí třeba pomalu rostoucí sloupovité odrůdy s výrazně vybarveným jehličím jako například kultivar ‘Standishii‘ nebo ‘David‘. Zajisté vás nezklame ani celá řada báječných miniaturních odrůd jedlí, které jsou pro pěstování v polostínu taktéž velmi vhodné. Z celé řady skvělých kultivarů by vaši pozornosti neměla ujít třeba zakrslá forma jedle balzámové (Abies balsamea ´Nana´), nebo kouzelná droboučká odrůda jedle korejské (Abies koreana ´Oberon´). Jedle budou vděčné za středně těžkou, vlhkou půdu poměrně bohatou na humus i živiny. Jestli ovšem osazené nádoby s miniaturními jehličnatými dřevinami budou během vegetačního období umístněné na slunci, bude zajisté prospěšné upřednostnit jiné rostlinné druhy. Opravdovými milovníky slunných poloh jsou třeba jalovce (Juniperus), mezi kterými snadno najdeme něžné plazivé či poléhavé odrůdy, ale i nápadné a velmi vznešeně vyhlížející kultivary úzkého a sloupovitého charakteru růstu. Prvně zmíněnou skupinu reprezentuje třeba velmi vitální a bezproblémový jalovec položený (Juniperus procumbens ´Nana´), který výborně vyzní na okrajích nádob, nebo kultivar jalovce polehlého (Juniperus horizontalis ´Blue Ice´), který věrný svému jménu (z angličtiny – modrý led) navozuje chladnou, přesto však příjemnou atmosféru zimních dnů. Ze sloupovitých odrůd si výraznou pozornost zasluhuje třeba odrůda jalovce obecného (Juniperus communis ´Sentinel´), který roste pomalu do velmi kompaktního a hustého tvaru. V sousedství jalovců se v nádobách i z kompozičního hlediska obvykle velmi dobře daří různým zakrslým borovicím. Jejich nabídka je v zahradních centrech obvykle velmi bohatá, ale připomeňme si alespoň některé z nich. Velmi pomalu rostoucí borovicí vhodnou do nádobových kompozicí je třeba forma borovice kleče (Pinus mugo ´Humpy´), která se vyznačuje hustým a kompaktním vzhledem. Zejména pro nezapomenutelný zimní efekt nesmíme zapomenout na skupinu borovic, jejichž jehličí se v zimní dobu přebarvuje do zlatavých odstínů veselé žluté barvy. Za všechny si připomeňme třeba kultivar borovice kleče (Pinus mugo ´Wintergold´), která je od pozdního podzimu až do první poloviny jara opravdovou dekorací každé nádoby či zahradního zákoutí.

Aby každé naše snažení o vylepšení a zkrášlení obytného prostoru bylo korunováno úspěchem, nepostačí dílo jenom vytvořit, ale musíme mu věnovat i kousek laskavé péče. V případě zimních lesíků, zmenšených krajinek či kompozicí z jehličnanů je nejdůležitější postarat se o to, aby rostliny měly aktuálně dostatek vláhy. Jak je známo, voda se vypařuje i v tuhém skupenství, a takto mizí v zimě i z pletiv jehličnanů. Před nástupem zimy je nutné jehličnany dobře zalít a toto zalití případně zopakovat i v zimním období, kdy teplota na několik dnů stoupne nad bod mrazu. Tato zimní zálivka nemusí být příliš častá, nicméně pro ideální chod všech biologických funkcí jehličnanů je nezbytná.

Možná není až tak důležité, zda se rozhodnete pro tu či onu rostlinu, či pro romantické nebo moderní řešení vašeho zátiší. Jestliže vám vaši zakrslí zelení miláčkové přinesou na terasu, ke vchodovým dveřím, či na balkón nad rušnou ulicí v centru města, alespoň malý kousek radosti, bude to v každém ročním období příjemným důkazem, že stěhování kousků přírody do lidských obydlí má opravdový smysl.
Text a foto Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

Články: jehličnany nádobách

28.02. 2017
1.32 kB čtenářů
Juniperus communis 'Gold Cone' - jalovec obecný
14.02. 2012
8.59 kB čtenářů
Helleborus - čemeřice (2)
25.01. 2008
44.43 kB čtenářů
Rostliny s celoročně zelenými listy v nádobách (1)
20.03. 2009
69.04 kB čtenářů
Juniperus - jalovec
09.10. 2014
11.95 kB čtenářů
Atraktivní podzimní rostliny vhodné do nádob
19.02. 2015
11.33 kB čtenářů
Balkón - rostliny podle světových stran
29.11. 2010
26.77 kB čtenářů
Hedera helix - břečťan popínavý (2)
15.09. 2011
19.98 kB čtenářů
Larix - modřín
30.11. 2007
15.11 kB čtenářů
Prosinec v zahradě (1)
02.04. 2008
27.75 kB čtenářů
Duben v zahradě
05.08. 2010
35.91 kB čtenářů
Traviny - trávy pro trvalkové záhony
Diskusní fórum / Jehličnany
25.03. 2017
1.71 kB čtenářů
Jehličnany - hnojení
22.10. 2015
6.72 kB čtenářů
Jehličnany, hnědnutí a opadávání jehličí
17.01. 2012
27.04 kB čtenářů
Kamenná koryta - osázení zakrslými jehličnany
25.09. 2011
69.52 kB čtenářů
Moje jehličnany
02.04. 2011
20.88 kB čtenářů
Jehličnany
18.02. 2011
44.89 kB čtenářů
Rychle rostoucí jehličnany
02.03. 2010
13.05 kB čtenářů
Jehličnany - fotografie
25.03. 2017
31.13 kB čtenářů
Jehličnany - pěstování ze semen