Únor v zahradě (2)

Poslal(a) 05.02. 2008 14:41:42 (22882 čtenářů)

Viola x wittrockiana - maceška

Dvouletky z předchozí sezóny
Úkolem dvouletek je zkrášlit jarní sezónu ještě před nástupem letniček. Rychlý nástup květů je možný jen výsadbou předpěstovaných sazenic ještě v předchozím roce. V létě vysazené dvouletky -- macešky, pomněnky, sedmikrásky a další -- chráníme před holomrazy a prudkým zimním sluncem chvojím či slaměnými rohožemi. Mrazem vytažené sazenice zmrznou nebo je v předjaří poškodí vlhko či naopak sluneční úpal. Proto včas zkontrolujeme výsadbu na záhonech přihrneme sazenice a opravíme přikrývku.

Probírka uskladněných hlíz
Důkladné kontrole podrobíme uskladněné hlízy, případně cibule okrasných rostlin. Hnijící či seschlé hlízy a cibule okamžitě likvidujeme. Zdravé jedince moříme ochranným prostředkem proti některým škůdcům jako je třásněnka a fungicidy proti plísním. Mořidla částečně chrání podzemní orgány před poškozením škůdci po vysazení do půdy. Před mořením nezapomeneme odstranit povrchové odlupující se tkáně.

Čistě vymetené kouty
Z nitra okrasných keřů vybereme při zemi nahromaděné loňské listí, které bývá častou skrýší škodlivého hmyzu. Kromě četných škůdců jako je mol šeříkový zde ovšem velmi často přezimují užitečná slunéčka, která s prvním slunce listoví opustila. Slunéčka odlétají na blízké rašící pupeny, aby nakladla vajíčka na místa, kde se líhnou larvy mšic. Vajíčka škodlivého hmyzu zničíme postřikem kmenů Nitrosanem. Likvidujeme také kořenové výmladky, které do budoucna konkurují rostlině.

Poznáváme škůdce - Cibulovka narcisová
Nevykvetou-li na jaře cibuloviny jako jsou narcisy, hyacinty, cibulkaté kosatce či sněženky, bývá to velké zklamání. Příčinou často bývá cibulovka narcisová. Napadení cibulovkou signalizuje mimo chybějících květů také chudé olistění. Tato moucha klade vajíčka do krčku cibulí, kde se vylíhnou larvy, které se následně prožírají cibulí a vytvářejí v ní dutiny. Takové cibule jsou měkké a je nutné je z výsadby vyřadit. Preventivně je dobré v období žloutnutí listů přihrnout půdu kolem krčků cibulí a omezit tak možnost nakladení vajíček.

Rozkvétající květiny
Šafrán jarní "Remembrance" (Crocus vernus) | Tato konkrétní zahradní odrůda šafránu vykvétá již v únoru a kvete až do března. Délku kvetení zkracuje počet intenzivních slunných dnů -- prudké slunce květy ničí. Kvete barevnými odstíny od bílé po fialovou. Úzké dlouhé zelené listy zdobí bílý pruh tažený po celé délce listu. Výška rostliny nepřesahuje 10 cm. Šafrán vysazujeme do propustných živných půd na slunné či polostinné stanoviště. Rozmnožuje se na podzim dceřinými hlízkami. Hodí se do trávníku, na skalky do jarních i předjarních kompozic.

Kosatčík (Xiphium) | Pod názvem kosatčík se skrývá větší skupina holandských, anglických a španělských kosatců. Zejména anglický kosatčík je otužilý, díky čemuž vykvétá nejdříve ze všech. Pěstuje se podobně jako tulipán a přesazuje se po 3-4 letech, kdy trsy podstatně zahoustnou. Holandské a španělské druhy jsou choulostivé. Vyžadují kvalitní propustnou zeminu a přes léto alespoň dva měsíce naprostého klidu a sucha, aby nevyrašily ještě na podzim. Kosatčíky dorůstají rozličných výšek, kvetou od bílé po modrou barvu a vyjímají se v předjarních i jarních kompozicích.

Právě kvetoucí keře
Pěnišník sibiřský (Rhododendron dauricum) | Tento asijský druh pěnišníku zahajuje svými květy sezónu vřesovištních partií. Jedná se o poloopadavý druh, který ztrácí staré listy během jara, kdy se objevuje nové olistění. Dorůstá do výšky až 1,5 m, sytě zelené eliptické listy dlouhé 2-4 cm. Kvete od února do března nachovými květy tvaru širokého trychtýře. Květy jsou velké asi 4 cm, uspořádané po 2-3 v květenství. Je naprosto zimovzdorný, za příznivého počasí vykvétá už v lednu. Hodí se do popředí jehličnanů i solitérně.

Zimolez nejvonnější (Lonicera fragrantissima) | V předjaří tento čínský druh zimolezu nemá konkurenta. Od ledna do dubna se objevují nové a nové, krémově zbarvené omamně vonící květy. Plodem zimolezu voňavého jsou kulovité bobule o velikosti do jednoho centimetru, které dozrávají již koncem června. Oválné, zelenosivé listy opadávají postupně během zimy. Za silných mrazů sice mohou opadat ve větší míře, ale brzy na jaře jsou nahrazeny novými. Rostlina dorůstá výšky okolo dvou metrů. Vyžaduje běžnou zahradní zeminu, raději vlhčí a živnější. Stanoviště vybíráme v závětří, slunné až polostinné. Použití nalezne jako doplněk středních a větších zahrad, pro solitérní nebo skupinové výsadby.

Únor v zahradě: Crocus vernus Remembrance - šafrán

Únor v zahradě: Galanthus elwesii - sněženka

Ukázka z článku Únor v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: únor zahradě

31.01. 2008
23.13 kB čtenářů
Únor v zahradě (1)
01.02. 2009
24.29 kB čtenářů
Únor v zahradě (3)
17.02. 2008
18.96 kB čtenářů
Únor na zahradě - řez plaménku (Clematis)
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
73.62 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
115.86 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
81.32 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
18.80 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.08 kB čtenářů
Barborky