Houpačky

Poslal(a) 06.02. 2008 10:22:34 (34080 čtenářů)

Houpačky - dětská houpačka Swing (VLADEKO)

Při vyslovení slovního spojení dětské hřiště se 90% lidí určitě vybaví obraz rozesmátého dítěte vyletujícího dopředu a zpět vzduchem na prostém prkénku uvázaném pro řetízky nebo lanem na jednoduché kovové konstrukci. Závěsná houpačka totiž patří na dětské hřiště, stejně jako šlehačka na zmrzlinový pohár. Jednoduché zařízení, které dodává dětem adrenalin při jejich cestách vzduchem je snadno umístitelné kamkoliv a to nejen v parcích a na veřejných hřištích, ale prakticky v každé malé zahrádce u domu.

Pryč jsou ty časy, kdy otcové uvazovali sedátka na mohutné větve stromů. Není to proto, že by dnešní tatínky tato varianta nenapadla, ale jednoduše proto, že v zahradách u nově postavených rodinných domů, které vznikají na zelené louce nebo spíše poli, vzrostlé stromy nerostou. Je proto třeba hledat novou alternativu, která se však na současném trhu nachází celkem snadno.

Houpačky v moderním pojetí mohou být vyráběny z mnoha materiálů. Naštěstí vedle kovu a plastu si své přední místo drží stále konstrukce dřevěné. Jsou přirozenou součástí zelených travnatých ploch, snadno se udržují a i jejich případná likvidace není obtížná. Pokud tedy nevlastníme zdatný strom a naše děti přesto touží létat, musíme se poohlédnout po konstrukci, která nám umožní řádně upevnit sedátko. Na pevné připevnění se nejčastěji používají kovové obruče, které bezpečně obepnou horní ráhno, nebo šrouby s matkou případně samořezné šrouby do dřeva. Sedátko je nejvhodnější vybrat opět dřevěné, případně z tvrzené pryže. Méně vhodné jsou plastové výlisky, které mohou lákat svou barevností, ale při velkém zatížení mohou snadno prasknou nebo se teplem zdeformovat. Kůly sestavené do tvaru A propojené vodorovným ráhnem nám vytvoří konstrukci základní houpačky. Délka horního spojovacího ráhna nám určí, zda bude houpačka sloužit pouze pro jednoho uživatele, nebo se na ni může sesypat dětí víc., případně zda-li vedle klasického sedátka na konstrukci pověsíme i provazový žebřík nebo třeba lano na šplh. Při výběru houpačky, je třeba dbát i na správnou výšku celé konstrukce, neboť právě ta ovlivňuje, jestli si děti houpání správně užijí. Menším dětem postačí výška ráhna do 200 cm nad zemí, školáci již vyžadují o něco vyšší. Při nákupu se nenechte zmást celkovou délkou sestavy, neboť část stojen bude ve velké většině případů schována až 40cm v zemi. Právě taková hloubka totiž zajistí dostatečnou stabilitu celé houpačky i při nejnáročnějších letových kreací.

Vedle nejjednoduššího modelu se však můžete setkat i s houpačkami, které jsou opatřeny žebříkem, pomocí něhož děti objevují lákavé výšky. Aby cesta zpět nebyla tak fádní, můžete jim ji zpestřit upevněním skluzavky na protější stranu žebříku. Takováto multifunkční konstrukce se pak stane nejvyhledávanějším místem v zahradě.

Pokud se však obáváte tohoto druhu zábavy vašich nejmenších a přesto byste jim rádi umožnili ten příjemný pocit houpání , porozhlédněte se po kyvadlových houpačkách. Na nich jsou děti bezpečně umístěné nevysoko od pevného podkladu a navíc hrou ve dvou si zábavy užijete společně. I děti samy si snadno najdou kamaráda, který je za pomocí vlastní váhy dostane do výšky aby se do ní za okamžik sám podíval. I zde je třeba základ houpačky pevně zafixovat s terénem. Ideální je betonáž, méně pak pouhé zakopání a zhutnění navršené zeminy.

Samostatnou kapitolu tvoří houpadla. Ty představují nejrozmanitější figury na masivní ocelové pružině, která způsobí neuspořádaný pohyb sedícího dítěte na všechny strany. Houpadla jsou velice atraktivní, barevná a zadovádět si např. na kývající se formuli nebo žirafě je pro děti zážitek. Uplatnění je však velice omezené věkem dětí. Houpadla jsou určena spíše předškolákům. Pro ty větší je dřevěná zmrzlina na velké pružině už spíše barevným doplňkem hřiště, který by mohl být klidně nahrazen hrazdami pro krkolomné výmyky nebo ještě lépe stolem na ping-pong .

Houpačky - houpačka se skluzavkou Peak (VLADEKO)

Houpačky - houpadlo Dalmatin (VLADEKO)

Ing. Vladimíra Horáková
VLADEKO spol.s r.o.
www.junglegym.cz

Články: houpačky

16.07. 2015
12.21 kB čtenářů
Netradiční dovolenkový balkon
09.03. 2019
12.60 kB čtenářů
Zahrada ve vintage stylu
11.04. 2002
14.15 kB čtenářů
Kdo má židli, ten bydlí -- v domě i na zahradě
21.03. 2008
151.23 kB čtenářů
Pergoly - rozdělení pergol podle způsobů užití (2)
19.05. 2003
27.52 kB čtenářů
Až se léto zeptá...
Diskusní fórum / Dětská hřiště
10.01. 2020
370 čtenářů
Dětský stan na hraní na zahradu
07.04. 2011
17.18 kB čtenářů
Máte na zahradě houpačku
22.03. 2011
16.11 kB čtenářů
Pískoviště
18.08. 2009
13.11 kB čtenářů
Houpačky - výběr zahradní houpačky
11.12. 2008
12.13 kB čtenářů
Domeček na stromě