Skleníky - automatické otvírače oken

Poslal(a) 06.03. 2008 19:18:32 (96021 čtenářů)

Automatické otvírače oken jsou u skleníku pravým požehnáním. Dokážou samy podle potřeby buť otevřít, nebo zavřít okna. Co je ale nejdůležitější – nestane se jim, že by na to zapomněly (jako se to může stát nám). Je na ně prostě spolehnutí a my tak máme o jednu skleníkovou starost méně.

Automatické otvírače oken (SKLENÍKY V&P)

Pohodlí automatického větrání uvítáme hlavně v případě, že nám skleník nestojí vedle domu (chata, zahrádkářská kolonie) nebo nejsme přes den doma (zvláště na jaře, kdy bývá počasí zrádně proměnlivé, nám tak odpadává ranní věštění počasí a rozhodování, jestli nechat skleník otevřený, nebo zavřený).

Ale i ten, kdo má skleník vedle domu a doma je stále, může službu automatického otvírače ocenit. I jemu se totiž může stát, že bude muset narychlo odjet třeba k doktorovi nebo k vnoučatům a nestihne zajistit nikoho, kdo by se mu o větrání skleníku postaral. Je proto dobré mít ve skleníku alespoň jeden automatický otvírač jako pojistku pro takový případ.

Kapalinové otvírače
Pro zahradní skleníky se většinou používají kapalinové automatické otvírače. Ke své činnosti nepotřebují ani obsluhu, ani přívod energie. Stačí jim jen změna teploty ve skleníku.

Jedná se většinou o kovový válec naplněný pracovní kapalinou. Z válce vyjíždí tyčka, která buť přímo, nebo prostřednictvím pákové konstrukce nadzvedává okno (jelikož pracovní zdvih těchto otvíračů nebývá velký, měla by se tyčka na okně uchytit blíže k pantům – úhel otevření okna je pak větší).

Bohužel neexistuje mnoho výrobců, kteří by se výrobou kapalinových otvíračů zabývali, takže jejich nabídka na trhu není příliš široká. Kromě otvíračů vyráběných různými podnikavci někde v garáži se dají sehnat profesionální výrobky, které mají i takové vymoženosti jako seřizovací matici. Tou se nastavuje teplota, při které otvírač začne otevírat okno (u otvíračů bez této matice je teplota otevírání daná teplotou pracovní kapaliny při naplnění).

V minulosti si zruční kutilové vyráběli otvírače ze starých tlumičů. Ne vždy se ale dařilo tlumič utěsnit, aby z něj neunikal olej. Přesto některé z těchto podomácku vyrobených otvíračů slouží dodnes.

Princip fungování kapalinových otvíračů
Kapalinové otvírače fungují na principu tepelné roztažnosti látek. Možná si pamatujeme z fyziky, že každá látka má při určité teplotě určitý objem a se změnou teploty svůj objem mění. Nejlépe je to vidět u teploměru, kde podle teploty zabírá rtuť větší či menší objem v teploměrové trubičce.

U otvírače je ale prostor pro kapalinu pevně daný, takže kapalina, která díky vyšší teplotě zvětší svůj objem, se nemá kam rozpínat. Nezbývá jí, než vytlačit z otvírače tyčku, která tam zabírá prostor. A tyčka, vytlačená ven z otvírače, pak nadzvedne větrací okno. Pokud teplota naopak klesne, kapalina zmenší svůj objem a tyčka se zase může do otvírače vrátit a zavřít tak okno (pomůže jí v tom buť síla pružiny, nebo váha okna).

Pracovní kapaliny
Pracovní kapalinou může být v podstatě libovolná kapalina, která má dobrou tepelnou roztažnost, je řídká (aby rychle reagovala na změnu teploty) a zároveň dost hustá (kvůli snadnému utěsnění). Najít kapalinu, která by splňovala všechny podmínky zároveň, je téměř nemožné; proto se u otvíračů setkáváme s různými druhy pracovních náplní. Nejčastěji se používá olej (hydraulický, převodový, transformátorový), který se dá relativně dobře utěsnit a zároveň chrání zvedací tyčku před korozí. Použití těchto olejů je ale problematické, protože pokud z otvírače vytečou, dost vážně ekologicky znečistí zeminu ve skleníku!

Naproti tomu ekologicky naprosto nezávadný je líh, který navíc dokáže rychle změnit svoji teplotu v celém objemu, takže má jen malou setrvačnost při otevírání a zavírání oken. Utěsnění lihového otvírače je ale takovým malým konstruktérským oříškem (jeden výrobce otvíračů to vyřešil šalamounsky – přidal do lihové náplně trochu řepkového oleje; ten se usadí na dně otvírače a utěsňuje tam ústí zvedací tyčky).

Na trhu se objevují také parafínové otvírače, které rychle reagují na změnu teploty. Nemají ale moc velkou nosnost, takže jsou určeny spíše pro menší okna. Jejich nevýhodou je i poměrně malý pracovní zdvih, proto se k otevření okna používá páková konstrukce.

Elektrické otvírače
U velkých oken průmyslových skleníků se můžeme setkat s otvírači, které otevírají okna silou elektromotorů. Aby otvírač poznal, kdy má okno otevřít, připojují se k němu různé termostaty, vlhkoměry a detektory větru či deště. Je-li navíc tento systém napojen na počítač, stává se větrání skleníku doslova vědou.

Tyto větrací systémy bývají ale drahé, takže kvůli pěstování zeleniny si je do malého skleníku asi pořizovat nebudeme. Kdo však pěstuje vzácné a choulostivé rostliny, může jejich propracovaně přesné větrání ocenit.

Automatické otvírače oken (SKLENÍKY V&P)

Automatický otvírač oken - detail (SKLENÍKY V&P)

Ukázka části textu z knihy Skleníky, Aleš Vondrák
Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.vp-sklenik.cz

Články: skleníky automatické

18.03. 2012
17.60 kB čtenářů
Skleník - skleníkové desatero
15.05. 2008
22.38 kB čtenářů
Zavlažování - čerpadla (2)
Diskusní fórum / Skleníky, foliovníky
23.03. 2017
3.85 kB čtenářů
Mech ve skleníku
04.02. 2012
18.08 kB čtenářů
Fóliovník
22.01. 2012
13.03 kB čtenářů
Výstavba skleníků
24.02. 2011
12.66 kB čtenářů
Skleník
27.01. 2010
11.56 kB čtenářů
Vytápěná zimní zahrada
08.12. 2009
31.35 kB čtenářů
Skleníky
29.03. 2009
18.55 kB čtenářů
Pařeniště