Skleníky - police a pracovní stoly

Poslal(a) 10.03. 2008 13:26:59 (29833 čtenářů)

Stropní police - skleníky (SKLENÍKY V&P)

Pokud jednoho dne zjistíme, že je nám skleník malý, mohou nám pomoci police či pěstební stoly (tedy pokud je už ve skleníku nemáme). Police i stoly jsou velmi vhodnou možností, jak zvětšit využitelnou plochu pro pěstování rostlin ve skleníku, který jinak není nafukovací.

Na policích ani stolech rajčata zřejmě pěstovat nebudeme. Slouží spíš k napěstování sadby nebo brzy zjara poskytnou vhodné útočiště pro muškáty, než je bude možné dát ven na balkon. Kaktusáři zase využijí stoly pro svou sbírku kaktusů, která by dole na zemi tak nevynikla (a bylo by třeba se k ní ohýbat).

Aby police a stoly ve skleníku co nejméně stínily, používají se u nich někdy skleněné výplně. Pokud ale na police umístíme rostliny, o tuto výhodu přijdeme. Navíc hrozí nebezpečí, že se nám podaří sklo u police rozbít. Použití drátěného či umělohmotného skla je proto víc než vhodné. Dobrým nápadem je i nahradit sklo kovovou mřížkou, která bývá pevnější a také tolik nestíní.

Má-li být pěstování na policích a stolech smysluplné, musejí být dostatečně veliké a mít potřebnou nosnost. Jinak nám ve skleníku budou sloužit spíš pro okrasu.

Závěsné police
Polic existuje mnoho druhů, které se od sebe liší velikostí a způsobem uchycení. Některé konstrukce neumožňují montáž polic, proto se s policemi v nabídce výrobců těchto skleníků nesetkáme. Pevnost konstrukce je limitujícím faktorem i pro velikost polic. Mnohé skleníkové police jsou opravdu malé a připomínají spíš poličku na kartáčky v koupelně. Na takovou polici umístíme stěží pár květináčků. Výrobci nejčastěji umísťují úzké police na boční stěny skleníků. Tady police nijak nepřekáží, ale je k ní ztížený přístup a práce s rostlinami na polici není moc pohodlná.

U některých skleníků se můžeme setkat s policemi na zadním čele. Na rozdíl od bočních polic je k nim mnohem lepší přístup. Jediné, co trochu kazí radost, je, že přijdeme o záhonek u zadního čela vhodný pro pěstování okurek nebo vinné révy.

Stropní police
U pevných konstrukcí je také možné zavěsit polici ke stropu. V jarním období to bývá místo, kde je ve skleníku nejvíce světla i tepla, a proto se na stropních policích rostlinkám skvěle daří. Police se zavěsí po pravé nebo levé straně cestičky, takže při pohybu ve skleníku nepřekáží a je k ní velmi dobrý přístup. Pevnost konstrukce většinou umožňuje dát police z obou stran po celé délce skleníku, čímž získáme plno prostoru k umístění bedniček se sadbou nebo muškátových truhlíků. Díky velké šířce polic se nám na ně vejdou i klasické přepravky se sazeničkami. Stropní police jsou dostatečně vysoko nad zemí, takže nestíní rostlinám na záhonech (bylo by škoda toto místo nevyužít pro vypěstování prvního jarního salátu nebo ředkviček). Po napěstování sadby a odstěhování muškátů ze skleníku můžeme police lehce odmontovat, aby nám přes léto ve skleníku zbytečně nezabíraly místo. Kaktusáři naopak ocení, že se jim pod tyto police ještě vejdou i pěstební stoly, čímž maximálně využijí místo ve skleníku pro své sbírky kaktusů.

Pěstební a pracovní stoly
Stoly se hodí hlavně do větších skleníků, u kterých se předpokládá intenzivní využívání. V oblibě je mají také pěstitelé kaktusů, sukulentů a okrasných rostlin.

Deska stolu může být buť prodyšná, nebo celistvá. Prodyšná deska má tu výhodu, že k rostlinám proudí odspodu vzduch a odtéká přebytečná voda. Záleží ale na způsobu využívání stolu. Hloubka stolu by neměla být větší než 100 cm, abychom pohodlně dosáhli i na rostlinky vzadu.

Kromě pěstebních se ve sklenících můžeme setkat i s pracovními stoly. Slouží k přesazování a ošetřování rostlin nebo k přípravě zeminy. Pracovní stoly často mívají různé zásuvky a skříňky pro uložení potřebného náčiní. Do malých skleníků se ale pracovní stoly nedávají, protože by zbytečně zabíraly místo.

Police ve skleníku - skleníky (LIMES)

Pěstební stůl a police ve skleníku - skelníky (LIMES)

Ukázka části textu z knihy Skleníky, Aleš Vondrák
Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.vp-sklenik.cz, www.limes.cz

Články: skleníky police

17.03. 2008
35.01 kB čtenářů
Skleníky - výběr skleníku z pohledu pěstovaných rostlin
Diskusní fórum / Skleníky, foliovníky
23.03. 2017
1.45 kB čtenářů
Mech ve skleníku
04.02. 2012
16.68 kB čtenářů
Fóliovník
22.01. 2012
11.42 kB čtenářů
Výstavba skleníků
24.02. 2011
11.63 kB čtenářů
Skleník
27.01. 2010
10.30 kB čtenářů
Vytápěná zimní zahrada
08.12. 2009
28.95 kB čtenářů
Skleníky
29.03. 2009
17.39 kB čtenářů
Pařeniště