Rostliny: Chamaerops humilis - žumara nízká

Poslal(a) 14.03. 2008 11:33:30 (32146 čtenářů)

Žumara nízká (palma nana) je další venkovní mrazuvzdorná palma určená zejména pro přímou výsadbu. Své jméno dostala dle typického vzrůstu (chamai – nízký, rhops – křoví). Na rozdíl od žumary ztepilé vytváří od mládí každoročně nové přírůstky, nové kmínky a působí právě bohatým keřovitým dojmem.

Listy jsou nádherně vějířovité, modrozelené, spodní strana je bělavě plstnatá. Tento druh palmy roste do výšky velmi pomalu, exempláře větší než člověk jsou velice vzácné. Při správné péči začne brzy kvést. Od rodu Trachycarpus, se kterým ji lze zejména v mládí snadno zaměnit, se liší trny podél řapíků.

Umístění:
světlé, slunné místo (aby se vytvořily silné, robusní listy), snáší mírně jílovitou půdu

Zálivka:
v létě vydatná, nelít vodu do růžice listů, jinak srdíčko uhnije! V zimě u volně vysazených 1x měsíčně (při absenci sněhu a v nemrazivých dnech), u palem v přenosných nádobách umístěných na tmavém místě při vyschnutí kořenového balu.

Hnojení:
od března do srpna týdně. Hnojením minerálními hnojivy doplníte absenci živin téměř okamžitě, použití organických hnojiv se projeví na rostlině nejdříve za 2-3 týdny. Pravidelným doplňováním důležitých látek podpoříte nejen její růst, ale ovlivníte i mrazuodolnost (pozor na přehnojování, docílíte tím zchoulostivění rostliny).

Nároky na půdu:
snáší mírně jílovitou zeminu, přesto drenáž nutná. Na nadměrné množství vody reaguje žloutnutím listů.

Zazimování:
mrazuvzdornost u volně vysazených rostlin krátkodobě až –12 °C, nutná ochrana proti vlhkosti mrazuvzdornost u palem v přenosných nádobách do –5 °C, přezimovat může ve sklepě i v garáži i při špatných světelných poměrech. Nezapomeňte důkladně větrat.

Chamaerops humilis - žumara nízká (SVĚT PALEM)

Chamaerops humilis - žumara nízká (SVĚT PALEM)

Lenka Ceypová
Svět palem
www.svetpalem.cz

Články: chamaerops humilis

30.01. 2009
35.70 kB čtenářů
Chamaerops humilis - žumara nízká
01.06. 2018
5.07 kB čtenářů
Odolné palmy do zahrady
27.04. 2010
31.37 kB čtenářů
Velké rostliny na terase