Zahradní nářadí (1)

Poslal(a) 20.03. 2008 18:30:35 (21772 čtenářů)

Zahradní nářadí (FISKARS)

Kromě přidávání živin nebo substrátů pro stabilizaci struktury se musí půda také upravovat jednoduchými mechanickými zásahy. Jedná se o přemisťování zeminy, zkypřování a provzdušňování půdy, rozrušování hrubých hrud a odstraňování kořenů plevelů. Povrch půdy se vyrovnává nebo se nahrnuje. K práci je třeba používat vhodné a kvalitní nářadí, které déle vydrží a práce s ním jde snadněji od ruky.

Běžné nářadí k ošetřování půdy
Rýče a rycí vidle musí mít především silnou násadu (průměr přibližně 35 mm), nahoře s pevnou rukojetí ve tvaru T nebo D. Pro správnou tělesnou práci je potřebné, aby toto nářadí s násadou dosahovalo přibližně do úrovně pupku. Možnosti použití jsou jednoznačné: rycími vidlemi se půda kypří a hlavně z těžké půdy se mohou vypichovat celé hroudy; rýč potřebujeme především k vyrývání a převracení lehčích, méně přilnavých částí půdy. Vidle jsou také vhodnější pro odstraňování kořenů plevelů; rýčem se vytrvalé oddenky jen rozdělí, a tím více se množí.

Zvláštním nářadím ke kypření půdy jsou zdvojené rycí vidle; jsou vybavené čtyřmi až osmi dutými zuby, které se zapichují do půdy a při pohybu sem a tam kypří a provzdušňují půdu.

Lopata je potřebná především k přemísťování sypkých substrátů (například kompostu). Násada lopaty, stejně jako dalšího nářadí zpravidla není opatřena rukojetí.

Velmi užitečným nářadím pro biozahradu je takzvaný „kančí zub“, což je kypřič s jedním srpovitým zubem. Bez větší námahy prorývá mělce půdu a nakypřuje ji, dokonce i mezi rostlinami blízko vedle sebe.

Kultivátor má tři nebo pět zubů, které jsou zakončené šípovitě rozšířenými špičkami. V přiměřeně kypré půdě se protahují tyto špičky v hloubce kolem 10 cm. „Přestavitelný kultivátor“ se odlišuje zuby, které se mohou jednotlivě odnímat.

Drápový kypřič je menší nářadí pro mělké kypření půdy se třemi zahnutými zuby.

Kopáč vypadá jako pevné vidle na hnůj, ale má čtyři zuby zahnuté v pravém úhlu. Je oblíbeným nářadím k přípravě záhonů a lze s ním také zapravovat hnůj nebo kompost do povrchu půdy.

Těžká motyka slouží například k odstraňování celých travních drnů nebo k prvnímu uvolnění ztuženého podloží.

Malá dvojitá motyčka má dvojí použití – jednou stranou lze odstraňovat plevele kopáním a při obrácení na druhou stranu lze kypřit půdu 2–3 vyčnívajícími zuby.

Dvě rozdílné funkce má také těžká křížová motyka. Jedna strana slouží jako těžká motyka ke kopání a na druhé straně je v pravém úhlu nasazený kovový list, který se používá jako sekera. Celek je ideální k vyrývání velkých kořenů stromů.

K odstraňování plevelů slouží různé nářadí, především tažné motyčky. List k podřezávání plevelů je uchycený jednoduše ve středu nebo na ramínkách při obou vnějších stranách (plecí rámeček). Kořeny plevelů se podřezávají při tažení listu tažné motyčky mělce v půdě. Hlavně na kyprých půdách se dobře osvědčuje tažná motyčka, kterou se pohybuje střídavě sem a tam. Předností kolové plečky je malá námaha při práci.

Hvězdovitý kypřič má pracovní část složenou z hvězdovitých koleček, které se při pohybu nářadí otáčejí a jemně rozdrobují škraloup na povrchu půdy. Hvězdovitý kypřič se používá až po předcházejícím důkladnějším zpracování půdy, a to většinou při přípravě záhonů k výsevu.

Některé druhy uvedeného nářadí existují také ve zmenšené podobě: nemají dlouhou násadu pro práci vestoje a používají se v přímém kontaktu s půdou. K základnímu vybavení ve většině zahrad patří sázecí lopatka, motyčka, nářadí k vypichování plevelů nebo ruční kypřič.

Drobné zahradní nářadí (FISKARS)

Rýč - zahradní nářadí (FISKARS)

Ukázka textu z knihy: Kompost, půda, hnojení; Robert Sulzberger
Rebo Productions CZ, spol. s r. o.
komerční zóna Čestlice-Průhonice, Obchodní 106, Čestlice
251 70 Dobřejovice
www.rebo.cz

foto: www.fiskars.com

Články: zahradní nářadí

22.03. 2008
13.65 kB čtenářů
Zahradní nářadí (2)
05.09. 2008
14.35 kB čtenářů
Zahradní nářadí a jeho výběr (1)
08.09. 2008
15.05 kB čtenářů
Zahradní nářadí a jeho výběr (2)
Diskusní fórum / Zahradní nářadí
24.02. 2017
1.06 kB čtenářů
Plastová nádrž na vodu
02.12. 2016
70.38 kB čtenářů
Poradte jaké nářadí ?
10.11. 2014
4.03 kB čtenářů
Hrábě - jakou délku násady
04.11. 2013
4.41 kB čtenářů
Bazarové aku zastřihavací nůžky nestŕíhají
05.01. 2013
13.43 kB čtenářů
Oprava nářadí
10.11. 2011
8.97 kB čtenářů
Vysavač, nebo hrábě?
10.06. 2009
11.57 kB čtenářů
Vytrhávač plevele