Pergoly - rozdělení pergol podle způsobů užití (2)

Poslal(a) 21.03. 2008 11:51:50 (148176 čtenářů)

Pergoly pro posezení
Takové pergoly mají vytvořit pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde může návštěvník posedět a být chráněn před sluncem. Mohou být uzavřené nebo poskytovat krytý výhled do některé části zahrady a upozorňovat na její květinovou výzdobu nebo jinou architektonickou zahradní zajímavost.

Pergola pro posezení - pergoly (VLADEKO)

Pergoly pro posezení jsou buď opatřeny pevně osazeným zahradním nábytkem (lavice s opěradly nebo bez nich), nebo doplněny mobilním nábytkem, jako jsou zahradní židle, křesla a stolky. Může být v nich i stabilní, popř. přenosný krb. Ten ovšem musí být umístěn tak, aby svým žárem neničil porost na vodorovné konstrukci pergoly. Konstrukce pergoly může být také využita pro zavěšení dětské houpačky nebo jiných herních, sportovních či odpočinkových zařízení.

Střešní pergoly
Střešní pergoly se užívají na plochých částech střech domů nebo na velkých balkonech ve městech, kde nahrazují přírodní prostředí chybějící zahrady. Jednak se takovým způsobem vnáší příroda do města, jednak se tím vytváří příjemný oddychový prostor, alespoň částečně fi ltrující hluk a znečištění velkoměsta. Střešní pergola vzrostlou zelení na svislé ploše své konstrukce opticky kryje výhled na nevzhledné blízké domy, nebo naopak vytváří cílený výhled na dramatický horizont města nebo nejbližší přírody. Tak se také na tomto místě mohou uplatnit zahradnické záliby, a to v podmínkách jinak neobvyklých, a může se umožnit stálý pobyt v zeleni i ve městě.

Při navrhování střešních pergol nesmíme zapomenout, že to, co je navrženo pro prostor na střeše a co se nám líbí, nemusí být estetické a působivé při pohledu na střechu zvenku. Převýšení rovné střechy zahradou musí být úměrné výšce budovy. Kromě toho se nesmí zapomenout na váhu zahradní pergoly včetně rostlin a na její působení na konstrukci střechy. S tím se musí počítat již v projektu stavby domu. Dodatečně se vše musí prověřit staticky, a pokud to bude nutné, musí se udělat nezbytné úpravy.

Přístavby k domu
Stavby pergolového rázu (podobné rohovým pergolám), které navazují přímo na stěnu domu, jsou vlastně jeho architektonickým pokračováním a účelově slouží (někdy i opatřeny pevnou krytinou) jako ohraničený prostor pro garážování aut nebo jako skládka zahradního nářadí a materiálu. Mohou být též pouze krytým prostorem navazujícím na vstup do pokoje ze zahrady a sloužit k odpočinku ve venkovním prostředí. V tomto případě pak vnitřní prostor domu nenásilně vstupuje do zahrady.

Podpůrné prvky pro popínavé rostliny
Patří sem pergoly, jejichž krátké vodorovné prvky jsou osazeny pouze na jedné řadě svislých sloupových konstrukcí, nebo to jsou pouze svislé prvky pergol doplněné plošnými výplněmi roštů a mříží, které umožňují uchycení popínavých rostlin. Takové pergoly vytvářejí samostatné plochy, pilíře, brány nebo oblouky ve volném prostoru, obrostlé zelení a květinami, které se tak stávají zahradními dominantami. Dělí prostor zahrady a barevností květů svých popínavých rostlin oživují pohled na jinak jednotvárnou zeleň a na prostor sadu navazujícího na zahradu, popř. na fádní stěnu domu, pokud ji není možno zmírnit na zeď zavěšenými trelážemi nebo jinými podpůrnými prvky umožňujícími pnutí rostlin po stěně. Jiné podpůrné prvky pro popínavé rostliny, které již nerespektují princip konstrukce pergol, jsou uvedeny v kapitole 3 v knize.

Přístavek k domu - pergola (WOOD-INTEX)

Pergola pro posezení (WOOD-INTEX)

Ukázka textu z knihy Pergoly, Karel Pavas
Nakladatelství Grada Publishing, a.s.
U Průhonu 22, 170 00 Praha 7
www.grada.cz

foto www.wood-intex.cz, www.vladeko.cz

Články: pergoly rozdělení

10.12. 2003
33.85 kB čtenářů
Pergoly
17.03. 2008
59.99 kB čtenářů
Pergoly - rozdělení pergol podle způsobů užití (1)
Diskusní fórum / Zahradní domky, altány, pergoly
27.09. 2018
18.63 kB čtenářů
Altán
26.01. 2018
95.30 kB čtenářů
Pergola
21.09. 2016
4.62 kB čtenářů
Kvalitní zahradní domek
11.09. 2015
72.53 kB čtenářů
Altán a pergola z bambusu
26.08. 2014
37.63 kB čtenářů
Trámky na pergolu
23.05. 2014
18.96 kB čtenářů
Jak osázet prostor mezi pergolou a plotem?
24.12. 2013
10.05 kB čtenářů
Sítě proti hmyzu
30.10. 2011
21.02 kB čtenářů
Podzimní dekorace pergoly
25.05. 2011
31.30 kB čtenářů
Treláž - konstrukce na popínavé růže
23.03. 2010
16.02 kB čtenářů
Altán z rostlých stromů