Rostliny: Malus - okrasná jabloň

Poslal(a) 28.03. 2008 15:09:04 (55658 čtenářů)

Malus 'Evereste' - okrasná jabloň (PPH)

Když se řekne jabloň, v představách mnoha lidí se najednou objeví krásné a barevné plody na ovocné míse, které přímo vybízejí k nakousnutí. Ke kulturním odrůdám, které tvoří významnou součást lidského jídelníčku, patří ovšem ještě jiná, rovněž významná skupina jabloní, jabloně okrasné. V nárocích i základních znacích se podobají svým známějším kulturním příbuzným, ale jejich poslání je jiné.

Okrasné jabloně se pěstují zejména pro krásné květy a velmi dekorativní, obvykle drobné plody. Tím však výčet zajímavých vlastností zcela nekončí, protože v bohatém sortimentu těchto pozoruhodných dřevin najdeme i odrůdy, které se našemu zájmu podbízejí třeba netradiční barvou listů, zajímavým tvarem koruny nebo intenzivním vybarvením listů v podzimním období. Přitom pěstování okrasných jabloní je celkem jednoduché. I to je možná důvod, proč si tyto něžné a pěkné stromy stále častěji nacházejí své místo v konkurenci ostatních dřevin. Rozmach popularity okrasných jabloní můžeme sledovat snad ve všech oblastech sadovnické tvorby. Stále častěji se tyto atraktivní dřeviny vysazují v parkových úpravách, v areálech firem a nechybí ani v ulicích, kde při respektování určitých podmínek dobře poslouží i jako alejové stromy. Je proto nasnadě, že okrasné jabloně mají své pevné místo i v soukromém prostoru.

Je zajímavé, jak univerzální je použití jabloní v privátních zahradách. Utvářejí vhodnou a vkusnou součást moderní architektury, přirozeně vyniknou v běžné soukromé zahradě, stejně tak je bez rizika můžete vysadit do vesnického prostředí ve stylu tradiční venkovské zahrady. Na rozhraní urbanizovaných celků vytvoří přirozený přechod mezi městskou a krajinnou zelení. I v takovém případě poslouží navíc ještě jako výborné útočiště pro drobné ptactvo a cenný zdroj potravy.

Pěstování a dobré rady:
Jabloním nejlépe vyhovuje hlubší a na živiny bohatší půda, dobře zásobená vláhou. I méně kvalitním půdám se ale okrasné jabloně obvykle přizpůsobí, může to však být na úkor rychlosti růstu. Místo pro okrasné jabloně vyberte na slunci. V polostínu sice porostou, ale jejich kvetení i násada plodů bude slabší. Plody, které se nevyvíjejí na slunci, nemají intenzivní vybarvení.

V případě, že chcete okrasnou jabloň pěstovat jako soliteru v trávníku, zvolte odrůdu s drobnými plody, které na rostlině drží dlouho do zimy. Opadané větší plody zrající na podzim na trávníku působí nevzhledně. Odrůdy s většími dužnatými plody vysazujte raději do ucelených záhonů s keřovým patrem, nebo s podsadbou trvalek.

Někdy se stává, že z podnože okrasné jabloně vyroste planý výhon. Bývá obvykle velmi vitální a pro kulturní část rostliny představuje nevhodnou konkurenci. Zkuste tyto plané výhony z kmene včas odstranit.

Po nákupu okrasných jabloní v zahradním centru či školce dbejte pečlivosti při dopravě domů. Týká se to zvláště větších rostlin. Zvláště v jarním období, když jsou rostliny narašené, jim nesvědčí doprava na otevřeném vozíku či korbě auta. Průvan způsobený rychlostí auta poškozuje pletiva rostlin, proto vozík přikryjte plachtou, nebo si zjednejte bezpečnou dopravu v krytém autě.

Mnoho jabloní můžete pěstovat i ve větších nádobách. Zkuste si za pomoci těchto stromů vylepšit třeba prostor na terase, u pergoly, nebo na větším balkoně. Při pěstování v nádobách nezapomeňte na pravidelné přihnojování a zamezte výkyvům v zálivce.

Přehled vybraných druhů a kultivarů:
Malus baccatajabloň drobnoplodá, pochází ze střední a východní Asie, květy bílé, 3 cm široké. Plody drobné, pevnější, dlouho drží na stromě. Odolný a dobře mrazuvzdorný druh. Výška 4 –5 m.

Malus baccataGracilis‘ – od původního druhu se liší výrazně převislým růstem. Květ bílý, plody drobné oranžově-červené až žluté. Výška i šířka kolem 4 m. Podzimní vybarvení žluté až žlutě-oranžové. Atraktivní i v zimním období.

Malus baccataStreet Parade‘- květy bílé, poměrně velké a výrazné. Kvetení velmi bohaté. Plody drobné červené, na dlouhých stopkách. Velmi dlouho drží na stromě a než stihnou spadat, obvykle poslouží ptákům jako potrava. Odolný kultivar širokého využití - výborný jako alejový strom i pro městské a exponované prostředí.Výška 4 až 5 m.

MalusEvereste‘ – odrůda s mimořádnou intenzitou kvetení, květy kolem 3 cm, bílé. V době kvetení je celá rostlina obalena do bílé barvy – jméno ˇEvereste‘ dostala tato odrůda proto, že připomíná zasněžené vrcholky hor. Plody výrazné, oranžové až červené. Dozrávají až koncem podzimu. Skvělé podzimní vybarvení. Výška 4-6 m.

MalusGolden Hornet‘ – květy bílé, plody ve skupinách zářivě žluté. Plody dlouho drží na větvích. Výška kolem 6 m.

MalusJohn Downii‘- vzpřímeně rostoucí strom, květy bílé, velmi velké, někdy až 4 cm široké. Plodnost velmi bohatá, plody protáhlé, žlutě oranžové až oranžově červené, poměrně velké. Dozrávají koncem léta. Výška 5-6 m.

MalusRed Jade‘ – květy bílé, plody červené, drobnější. Růst přísně převislý. Velmi dekorativní. Výška i šířka 3 – 4 m.

MalusRoyal Beauty‘ – zajímavá kombinace tvaru a barev. Převislý růst, květy, plody i listy purpurové barvy. Výška podle způsobu pěstování 2-4 m.

MalusRoyalty‘ – květy tmavě červené, někdy až 4 cm široké, velmi dekorativní. Plody kolem 1,5 cm, tmavě červené. Listy zpočátku tmavě rudé, později tmavě zelené, lesklé. Výška do 6 m, šířka někdy až 5 m.

MalusRudolph‘ – květy růžově červené až tmavě červené, velké, někdy až 4,5 cm v průměru. Plody necelé 2 cm široké, oranžové. Listy při rašení červeno-hnědé, později velmi tmavě zelené Výška do 6 m, šířka 4-5 m.

Malus toringo – květní pupeny růžové, květy bílé. Kvetení velmi bohaté, plody kulovité, velmi drobné, žluté až žlutě oranžové. Velmi odolný druh vhodný i do horších podmínek. Výška i šířka 5-7 m.
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

Články: malus okrasná

28.10. 2016
1.77 kB čtenářů
Malus x hybr. 'Prairie Fire' - jabloň okrasná
16.04. 2017
1.38 kB čtenářů
Malus x 'Scarlet' - okrasná jabloň
15.05. 2007
63.71 kB čtenářů
Malus - okrasná jabloň
09.11. 2017
374 čtenářů
Malus 'Adirondack' - okrasná jabloň
29.04. 2017
1.09 kB čtenářů
Malus 'Almey' - jabloň okrasná
19.08. 2008
32.86 kB čtenářů
Malus 'Evereste' PERPETU® - okrasná jabloň
19.02. 2009
26.92 kB čtenářů
Malus 'Profusion' - okrasná jabloň
12.05. 2016
7.48 kB čtenářů
Malus 'Royalty' - okrasná jabloň
Diskusní fórum / Stromy listnaté opadavé
13.07. 2017
1.93 kB čtenářů
Katalpa - řez
08.07. 2017
727 čtenářů
Kaštan jedlý - kvetení
08.07. 2017
974 čtenářů
Javor - přesazování
08.07. 2017
910 čtenářů
Ořešák - řez
11.05. 2017
1.40 kB čtenářů
Akát - řez
04.05. 2017
1.92 kB čtenářů
Habr - pěstování
28.04. 2017
1.51 kB čtenářů
Rychle rostoucí stromy na palivo
10.04. 2017
1.40 kB čtenářů
Stromková vrba - proč nekvete
05.04. 2017
10.28 kB čtenářů
Křídlatec trojlistý - Ptelea trifoliata
12.10. 2016
3.38 kB čtenářů
Okrasná vrba - množení
25.09. 2016
3.48 kB čtenářů
Jedlý kaštan - pěstování