Rostliny: Solidago canadensis - zlatobýl kanadský

Poslal(a) 01.04. 2008 08:36:58 (26269 čtenářů)

Solidago canadensis - zlatobýl kanadský

Synonymní název: celík kanadský
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Popis: Je to vytrvalá, 50 až 250 cm vysoká bylina s lodyhou hustě a krátce chlupatou, přímou, v květenství rozvětvenou, často do nachova naběhlou. Listy jsou kopinaté, 5x až 10x delší nežli široké, zubaté, na rubu chlupaté.

Květenství je jednostranná, rozkladitá lata, složená ze stovek malých žlutých květních úborů, obvodové samičí květy jsou jazykovité a jen o málo delší nežli vnitřní oboupohlavné trubkovité. Kvete v srpnu a říjnu.

Výskyt: na rumištích, březích, lužních lesích, světlinách a okrajích lesů roztroušeně od nížin do podhůří. Je původem ze Severní Ameriky, v Evropě byl zprvu pěstován a asi od poloviny 19. století zplaňuje.

Možnost záměny: Bývá zaměňován s příbuzným zlatobýlem obecným (Solidago virgaurea L.), který má větší úbory v souměrné latě. Typickou jednostrannou latu má však i zlatobýl obrovský (Solidago gigantea Ait. pat.), který je celkově větší.

Využití: Norma připouští použití v lidovém léčitelství stejné jako u zlatobýlu obecného (Solidago virgaurea L.). Dodnes se pěstuje v zahradách jako okrasná rostlina v řadě odrůd vzniklých křížením S. canadensis, S. virgaurea a S. brachystachys. Jednotlivé odrůdy se liší zejména výškou rostlin, která se pohybuje přibližně od 30 do 180 cm. Pěstuje se poměrně snadno, vyhovuje mu slunné až mírně přistíněné stanoviště, běžná zahradní půda, dobře snáší sucho, množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim, případně řízky.

Solidago canadensis - zlatobýl kanadský

Solidago canadensis - zlatobýl kanadský

Michal Sochor
Botanika - teorie a praxe
botanika.borec.cz

foto Hana Vymazalová

Články: solidago canadensis

06.09. 2012
8.78 kB čtenářů
Solidago - zlatobýl
30.11. 2011
9.74 kB čtenářů
Zelení dobyvatelé - invazní rostliny