Duben v zahradě

Poslal(a) 02.04. 2008 20:05:42 (40125 čtenářů)

Plné ruce práce jakoby symbolizovaly první etapu jara. Síla přírody nás poutá neustále nově rozkvétajícími květy cibulovin, azalek a jarních dřevin. Plevelné rostliny zatím nemají ty nejlepší podmínky pro růst, a tak snadněji upravujeme záhony, zkypřujeme povrch půdy, pilně se oháníme se zahradnickými nůžkami a upravujeme poházený a rozhrabaný mulč. Aktivní totiž nejsme jen my, i ptactvo se činí a hledá, kde by pro svá mláďata zajistilo potravu.

Duben v zahradě

Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.
Ranní déšť a dubnový čas jest stejný.
Duben časy mění a obdaří fialou zemi.
Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší.
Kolikátého dubna zasadíš stromek, tolikátého roku ponese ovoce.

KLÍČOVÉ PRÁCE
- mulčování záhonů
- výsadba prostokořenných rostlin
- výsev otužilých druhů letniček na záhony
- sestřih raně kvetoucích keřů
- řízkování jiřin
- rozsazování hvězdnic (Aster)

Sázíme lekníny
Květy leknínů na stojatých vodách jezírek a rybníčků patří mezi věčně romantické pohledy zahrady. Lekníny nejsnadněji pěstujeme vysazené ve vodních koších, zakoupených v zahradnických centrech. K výsadbě používáme hutnější zeminu s vysokým obsahem jílu, která se tak snadno nevyplaví. Hloubka vhodná pro pěstování leknínů závisí na velikosti jednotlivých druhů. Miniaturní odrůdy pěstujeme už v hloubce 23 cm vodního sloupce, malým druhům se daří v hloubce 30 cm, středně velké lekníny sázíme do hloubky 45 cm a nejmohutnější druhy až do metrové hloubky.

Výsev okrasných tykví
Koncem měsíce vyséváme okrasné tykve, pěstované pro dekorativní vzhled proměnlivých plodů. Stejně jako barva a tvar plodů je variabilní i uplatnění. Tykve se mohou plazit volně po zemi nebo se pnout po opoře, ke které se samovolně přichytí. Semena velká okolo 1 cm v průměru vysejeme koncem měsíce do květináčů nebo sadbovačů, postavíme na teplé a světlé stanoviště a pravidelně zavlažujeme odstátou vodou. Sazenice vysazujeme na záhon koncem května. Tykve vyžadují živnou, nepřehnojenou půdu, rostou na slunci i v polostínu.

Prosvětlujeme jalovec
Rozrůstající se jehličnany často vlivem samozastínění ve spodních partiích vysychají. Abychom předešli nepěknému vyholení dolních partií keřů a stromů, zahájíme včasné prostříhání husté koruny. V případě, že již k zaschnutí spodních partií došlo, odstraníme uschlé větve a prosvětlíme korunu. Zásah by měl být citlivý, zbytečně nenarušujeme celkový habitus dřeviny, pouze usměrníme růst bujných větví. Sloupovité jehličnany nebo dřeviny vysazené s úmyslem vytvořit vertikální linii zeleně nezbavujeme vrcholu.

Příprava na nový bazén
Jaro je ideální období pro realizaci zahradního koupaliště. Ať už zvolíme jakoukoli variantu nádrže, vždy stojí za úvahu porovnat pořizovací cenu se životností a nepochybně také estetický faktor. Právě z hlediska estetiky je tou nejméně vhodnou možností nadzemní, avšak levná varianta umělé vodní nádrže. Přijatelná je snad jen v případě svažitého terénu, do kterého lze bazén zakomponovat přece jen citlivěji. Důležité je vodorovné podloží a přesná instalace podle návodu.

Projdeme ovocný sad
V ovocném sadě ošetříme stromy, které daly v loňském roce bohatou úrodu a které bývají mrazem nejvíce ohrožené. Namrzlé větve hladce seřízneme ve větevním kroužku a ránu zatřeme balzámem. Mrazové desky vyčistíme ostrou širokou škrabkou a také ošetříme balzámem. Nátěr je nutné obnovovat, neošetřený vysílený strom by mohl i uhynout. Stromy přihnojíme kompostem, rozleželým chlévským hnojem nebo plným průmyslovým hnojivem. U mladších stromů hnojivo mělce zaryjeme a zkypříme zem.

Zmladíme růže
Kolem růží rozhodíme hnojivo se stopovými prvky, které je ochrání proti chloróze. Částečně zkrátíme suché a slabé výhony (vždy nad zdravým očkem, řez vedeme směrem šikmo od očka). Slabší keře stříháme níže. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo. Nepodléháme obavám, že neobrazí. I ve starém dřevě jsou spící očka, která silným řezem probudíme k životu. Průběžné přihnojování za vegetace spolu s postřiky proti chorobám a škůdcům doplní zmlazovací efekt.

Vyséváme trvalky
Jakmile rozmrzne a vyschne půda, je čas zaměřit se na trvalkové záhony: vysazovat, přesazovat, rozdělovat staré trsy. Jaro je ideálním obdobím po zakládání trvalkových a smíšených záhonů. V dubnu, kdy pomine nebezpečí mrazů. Vyséváme některé trvalky a letničky přímo na záhon. Chceme-li vytvořit smíšený záhon z různých druhů rostlin, můžeme si části vyčleněné pro jednotlivé druhy vyznačit pískem. Semena vyséváme mělce (jemné osivo rovnoměrně vysejeme, pokud jej smísíme s prosetým pískem), lehce zapravíme do půdy a zalijeme.

Stavíme kamenné zídky
Pro vyrovnání terénu zahrady ideálně poslouží nižší, nejlépe kamenné zídky s rostlinami vysazenými ve štěrbinách. Výběr materiálu stejně jako provedení závisí na celkovém pojetí zahrady a domu. Cenově nenáročné jsou zmíněné suché zídky skládané z mírně opracovaného kamene, jejichž oporou je přilehlý svah. Jednotvárnost zídky přeruší tu a tam vysazené nenáročné rostliny. Příkladem jsou sukulenty a některé skalničky, jejichž původním stanovištěm jsou skály.

Čistíme zahradní jezírka
Jarní úklid zahrady se nevyhne ani vodním nádržím. Malé rybníčky a jezírka znečištěné odumřelými částmi rostlin, listím, výměšky ryb a přebytečným krmivem pro ryby se díky bakteriím ve vodě rozkládají a mění na anorganické látky. Konečnou fází přeměny jsou nitráty. Při přeměnách se spotřebuje mnoho kyslíku a vážně se narušuje rovnováha hospodaření s živinami. Ke zhoršení dochází při nedostatečném osázení vodní plochy rostlinami, které vyrovnávají poměr živin. Stojatou vodu proto důkladně vyčistíme.

Inspirace - kamenné cesty
Cesty z kamenných šlapáků často zarůstají trávou, špatně usazené viklající se kameny brání při sečení trávy. Omezená nášlapná plocha brání plynulému pohybu v případě, že nám nevyjde krok a při skotačení dětí jsou v blízkosti šlapáků místo trávy vyholená místa. Nápaditým řešením je vysypaná cestička oblázky, mezi něž jsou zapuštěny zmíněné ploché šlapáky. Kontrast tmavého kamene a světlých oblázků vyzdvihne kompozici cesty, ale nenaruší dominanci okolních rostlin.

Péče o rané plaménky
U raných plaménků Clematis macropetala, C. alpina oceňujeme nejen krásné barvy květů, ale také jejich splývavý vzhled. Tyto druhy plaménků se šplhají do nižších pater stromů a keřů, pokryjí zídky a lze je pěstovat také v nádobách nebo jen rozrostlé po povrchu půdy, kde vytvoří pestrý koberec. Péče o ně spočívá v sestřihu, odstraňujeme nežádoucí výhony nebo slabé a suché stonky. Jednou za několik let neškodí jarní seříznutí rostlin až u země. Plaménky ocení každoroční nastýlku kompostu či hnojiva k bázi, nejlépe na přelomu zimy a jara.

Duben v zahradě - mulčujeme záhony

Duben v zahradě - budujeme zídky

Ukázka z článku Duben v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: duben zahradě

02.04. 2003
22.56 kB čtenářů
Rok v zahradě ( 4)
05.04. 2008
20.89 kB čtenářů
Anemone - sasanka
03.04. 2008
19.24 kB čtenářů
Pulsatilla vulgaris - koniklec obecný
03.03. 2015
12.89 kB čtenářů
Hamamelis x intermedia 'Aphrodite' - vilín prostřední
09.02. 2011
44.66 kB čtenářů
Řez rostlin - vřes obecný
01.11. 2016
7.48 kB čtenářů
Pyrus pyrifolia 'Kosui' - nashi, japonská hruška
08.11. 2013
29.02 kB čtenářů
Pinus - borovice
16.04. 2017
4.22 kB čtenářů
Magnolia x soulangeana 'Alba Superba' - šácholan Soulangeův, magnólie
03.05. 2017
7.81 kB čtenářů
Cercis canadensis 'Hearts of Gold' - zmarlika kanadská
27.04. 2010
20.01 kB čtenářů
Duben - užitková zahrada
23.04. 2017
3.92 kB čtenářů
Magnolia x 'Iolanthe' - magnólie
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
82.58 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
131.16 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
89.53 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.35 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.83 kB čtenářů
Barborky