Dlažba na terase - kámen, beton, hlína

Poslal(a) 07.04. 2008 15:59:21 (120224 čtenářů)

Uvažujete-li o renovaci terasy, měli byste především pečlivě vybrat materiál, kterým ji zpevníte. Jaro je nejvhodnější dobou pro úklid v bytě i v duši, ale i pro renovace a vylepšování. Také terasu můžete nyní podle libosti zkrášlovat a upravovat.

Dlažba na terase - přírodní kámen (BIRO-D)

Kámen
Přírodní kámen je nejstarší zpevňovací materiál a stále nejoblíbenější. Přátelskou atmosféru Středomoří vytvoří na terase kupříkladu béžově nebo načervenale zbarvené pískovcové dlaždice. Přirozeně působí dlaždice nepravidelného tvaru, které se mohou individuálně sesazovat do originálních vzorů a obrazců. Vyžaduje to však trochu zručnosti, neboť dlaždice se většinou musí těsně před položením ještě mírně upravit. Přenechte takové práce raději zkušené firmě.

Kdo dává přednost před většími, rozlehle působícími kameny raději dlažebním kostkám menší velikosti, může si zvolit kupříkladu povrch ze žuly, čediče nebo porfyru. Spáry mezi dlaždicemi či kostkami je možno vysypat štěrkem a umožnit tak rozrůstání některých polštářovitých rostlin. Jinou možností je nechat spáry dokonale vyschnout a poté je vyplnit betonem nebo umělou pryskyřicí. Tím se spáry utěsní, takže se dají dobře zametat a zároveň nebudou zarůstat mechem a plevelnými rostlinami.

Hlína
Předností venkovních keramických dlažeb je odolnost, trvanlivost a elegantní vzhled. Důležité je, aby povrch neklouzal (protiskluznost R 9 až R 11). Na výběr máte dlažbu s glazovaným i neglazovaným povrchem. Kromě volby materiálu je pro trvanlivost povrchu důležité řemeslné provedení podkladu a položení: pokud spárami zatéká voda do konstrukce, je pravděpdobné, že terasu budete brzy dláždit znovu.

Terasy z klinkerů – dvakrát pálených cihel – jsou stejně jako dlaždice z přírodního kamene téměř nezničitelné za předpokladu, že bylo kvalitně připraveno stabilní podloží. Zpravidla postačí 10 cm vysoká vrstva štěrku a 3 až 5 cm silná vrstva písku. Klinkery se hodí jak na vydláždění teras, tak na vytvoření pohodlného chodníčku či pevné příjezdové cesty. Jsou vhodné, pokud chcete barevně a materiálově sladit různé prvky zahrady. Chodníčky a příjezdové cesty mohou kupříkladu být vydlážděny v jednotném barevném tónu.

Beton a dřevo
S betonovými dlaždicemi vnesete na terasu nevšední barevnost. Barevná paleta sahá od modré přes zelenou až po intenzivní červenou. Kombinujte však vždy jen dvě až tři různé barvy, aby výsledek nepůsobil „přeplácaně“.

Dřevěné desky se hodí k moderním domům, neboť svými čistými, jasnými tvary dokonale kopírují tvar domu. Použitý dřevěný materiál musí být odolný vůči povětrnostním vlivům. Obzvláště dobře se pro venkovní použití hodí dubové či akátové dřevo a také dřevo z tropických stromů. Dřevěné terasy potřebují nosné podloží asi z 15 cm silné vrstvy písku a pod ní ležící asi 25 cm silné vrstvy štěrku. Toto podloží a také dřevěná plocha by měly být vyspádovány směrem od domu, aby dešťová voda mohla rychleji odtékat. Rýhování svrchní strany prken a jejich maximální šířka kolem 12 cm zaručují rovněž rychlejší osychání.

Dlažba na terase - cihlová dlažba, dřevěné desky (BELGBAU)

Dlažba na terase - betonová dlažba HISTORIK (PRESBETON)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto www.biro-d.cz, www.belgbau.cz, www.presbeton.cz

Články: dlažba terase

18.06. 2002
22.45 kB čtenářů
Variace na dlažební kostku (2)
13.06. 2018
4.89 kB čtenářů
Místo s vůní prázdnin
24.03. 2009
100.23 kB čtenářů
Dřevěná terasa
25.01. 2015
14.75 kB čtenářů
Borůvky - zdravé a chutné
Diskusní fórum / Dlažby
08.02. 2013
14.48 kB čtenářů
Kamenná dlažba
17.03. 2014
33.84 kB čtenářů
Dlažby - zámková dlažba na beton
15.07. 2014
131.32 kB čtenářů
Zámková dlažba