Estetické zásady kombinace rostlin

Poslal(a) 14.04. 2008 09:55:33 (25185 čtenářů)

Všechny kombinace rostlin jsou založeny na vzniku kontrastu. Silného kontrastu dosáhneme použitím prvků s výrazně odlišnými vlastnostmi např. studená a teplá barva květu, velký a malý list rostliny vnáší do zahrady oživení, ale jeho přemíra může vyvolat chaos. Naopak málo kontrastní celek vzniká použitím prvků, které mají podobné vlastnosti, např. květy v odstínech jedné barvy. Kompozice vytvořená jen z málo kontrastních prvků může působit nudně a strnule.

Ittnův barevný kruh

Barva
Výsadby rostlin vnímáme především zrakem, a proto jsou pro nás důležité barvy rostlin a jejich kombinace. Abychom dokázali rostliny správně barevně kombinovat, je dobré znát něco málo o teorii barev. K tomu nám nejlépe poslouží Ittnova klasifikace barev. Tento pán vytvořil barevný kruh s dvanácti barvami. V tomto kruhu se nachází 3 barvy základní (prvního řádu) – žlutá, červená a modrá; 3 barvy smíšené (druhého řádu), které vzniknou smícháním primárních barev – oranžová (žlutá a červená), zelená (žlutá a modrá) a fialová (červená a modrá); 6 barev třetího řádu, které vznikají smícháním barev základních a smíšených – žlutooranžová, červenooranžová, červenofialová, modrofialová, modrozelená, žlutozelená. Zvláštní postavení mají černá a bílá barva. Bílá snižuje jasnost ostatních barev a dělá je tmavší, naopak černá ostatní barvy zesvětluje.

Při práci s barvami se snažíme vytvářet takové kontrasty, aby vznikl příjemně působící celek. Toho můžeme dosáhnout používáním jak malých, tak velkých kontrastů. Velké kontrasty můžeme vytvářet pomocí kombinace barev: světlých a tmavých, studených a teplých. Největší kontrasty vznikají mezi základními barvami (jasně žlutá, jasně červená a jasně modrá); mezi nejsvětlejší barvou (žlutá) a nejtmavší barvou (fialová); mezi nejstudenější barvou (modrá) a nejteplejší barvou (oranžová). Obecně lze říci, že při použití velkých kontrastů kombinujeme vzájemně barvy ležící v kruhu proti sobě (kombinace 2 barev), ležící v kruhu ve vrcholech rovnoramenného trojúhelníku (kombinace 3 barev) nebo ležící v kruhu ve vrcholech vepsaného čtverce (kombinace 4 barev).

Při použití malých kontrastů kombinujeme barvy ležící v Ittnově kruhu vedle sebe; studené (teplé) barvy; světlé (tmavé) barvy. Studenými barvami jsou: bílá, modrá, fialová, červenofialová, modrofialová, modrozelená.

Teplými barvami jsou: žlutá, oranžová, zelenožlutá, žlutooranžová, červenooranžová.

Světlé barvy působí lehce a vzdušně, tmavé barvy plně a těžce. Světlé barvy květů lépe vyniknou na tmavém pozadí např. živého plotu nebo skupiny tmavých jehličnanů. Tmavé barvy jsou výraznější před světlým pozadím, např. před světlou zdí nebo skupinou stříbrných jehličnanů.

Tvar a velikost
Kontrasty lze vytvářet také pomocí tvarů a velikostí rostlin. Záhon složený ze skupin rostlin různé výšky bude působit živěji a dynamičtěji než porost rostlin se stejnou výškou. Vyšší rostliny se umisťují na nejvzdálenější místo od pozorovatele a tvoří pozadí pro rostliny nižšího vzrůstu, vysazené před nimi. Stejně tak kontrastují i rostliny s jemnou stavbou a drobnými listy s rostlinami málo větvenými a velkolistými (textura rostlin). Hladké lesklé listy kontrastují s listy drsnými a chlupatými (struktura rostlin). Kontrasty mezi výškami rostlin, jejich strukturou a texturou by v zahradě neměly být příliš velké. Kompozice, založená z velké části na těchto silných kontrastech, může působit nepřirozeně a neuspořádaně. Příklad: Raději nevysazujte vedle sebe mohutné velkolisté rostliny a drobné rostliny s malými listy. Vždy by měla být v jejich blízkosti vysazena rostlina, která má průměrné vlastnosti (středně vysoká), aby vyrovnala přílišný kontrast.

Kontrast tvarů a barev

Kontrast barev a výšek rostlin

Ukázka textu z knihy: Dvouletky a letničky, Lenka Křesadlová, Stabislav Vilín
Computer Press, a.s.
Spielberk Office Centre, Holandská 8, 639 00 Brno Štýřice
http://knihy.cpress.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: estetické zásady

12.10. 2016
474 čtenářů
Květiny pro každou zahradu
13.03. 2004
15.35 kB čtenářů
Konec zahradníkova půstu (2)
Diskusní fórum / Ostatní k rostlinám
28.04. 2017
28 čtenářů
Terasa - výběr rostlin
18.03. 2017
192 čtenářů
Rostliny - sázení
06.01. 2017
808 čtenářů
Smíšené trvalkové záhony
20.09. 2016
1.04 kB čtenářů
Čarověník
10.04. 2015
54.85 kB čtenářů
Bršlice - jak se zbavit bršlice
05.04. 2015
72.90 kB čtenářů
Živé ploty - vhodné rostliny na živý plot
19.01. 2015
112.79 kB čtenářů
Mravenci
23.11. 2014
6.74 kB čtenářů
Terčovník zední - Xanthoria parietina
25.10. 2013
16.37 kB čtenářů
Balkonové rostliny - rady pro pěstování
16.10. 2013
25.93 kB čtenářů
Úprava záhonků na podzim
15.10. 2013
213.66 kB čtenářů
Podzimní plody - jedlé i nejedlé