Zavlažování - čerpadla (2)

Poslal(a) 15.05. 2008 10:49:37 (22400 čtenářů)

Samonasávací čerpadlo JP - zavlažování (GRUNDFOS)

Samostatnou kapitolou jsou samonasávací čerpadla typu JP. Jedná se o jednostupňová odstředivá čerpadla se zabudovaným ejektorem s vodicími lopatkami z materiálové kompozice. Všechny ostatní důležité součásti čerpadla jsou vyrobeny z nerezové oceli. Čerpadla JP dosahují průtoku od 0,5 do 6 m3/h a sací výšky max. 8 m.

Komfortní malou domácí vodárnu představuje čerpadlo typu MQ. Jedná se o samonasávací článkové odstředivé čerpadlo v nerezovém provedení, vhodné pro venkovní instalaci. K zahájení sání z hloubky 8 m dojde do 5 minut od zapnutí a zavodnění čerpadla. Agregát obsahuje malou integrovanou tlakovou nádobu. Ihned po otevření kohoutu nabíhá čerpadlo automaticky do provozu, aniž by došlo ke ztrátě tlaku. Anticyklovací funkce čerpací jednotky MQ zamezuje stálému zapínání a vypínání čerpadla v případě kapajícího kohoutku nebo nepatrného průsaku v soustavě. Čerpadlo má vestavěnou ochranu proti chodu na sucho, která během 24 hodin opakovaně každou půlhodinu čerpadlo zapíná. Poté jej vyřadí z činnosti a musí se zapnout manuálně. Dále je vybaveno tepelnou ochranou a zátkami pro vypuštění kapaliny před příchodem mrazů.

V provozech s požadavky na stálý vysoký výkon čerpací techniky, jako jsou parky, sportoviště, skleníky, lesní školky, ale i ve velkých obytných aglomeracích, v lázních a v průmyslových aplikacích, mají své místo automatické tlakové stanice. Jedná se vlastně o sestavu několika čerpadel s automatickou řídicí jednotkou, která zapíná patřičný počet čerpadel podle okamžité potřeby. V sestavě tak bývají čerpadla typu CH, CRE. Motory čerpadel jsou navíc vybaveny frekvenčním měničem otáček, což zamezuje vznikajícím tlakovým rázům při kolísání odběru kapaliny. Řídicí systém s rozhraním Gateway G100 umožňuje komunikaci s různými systémy centrálního ovládání.

K distribuci závlahové vody používáme, pokud je to jen trochu možné, ponorná celonerezová čerpadla. Neruší svým hlukem, nezabírají nikde místo, nehrozí nebezpečí zavzdušnění a v neposlední řadě nevzbuzují zbytečnou pozornost nenechavců. Těsně nad čerpadlem usazujeme zpětnou klapku a v dosahu horního okraje studny odvodňovací kohout pro zazimování. Před zaústěním na pozemek můžeme ještě instalovat filtr, nad něj kulový ventil a bajonetové připojení pro kompresor za účelem vyfouknutí vody před zimou. I když někdy bývá z pohledu přístupnosti vhodnější situovat filtr s připojením na vzduch do společné nebo zvláštní ventilové šachtice, případně do technické místnosti.

Ponorná čerpadla se vyrábějí s výkonem dopravní výšky až 670 m, maximální hloubka instalace je 600 m. Takové čerpadlo je schopno průtoku až 470 m3/h. Pravda, s takovými parametry se obvykle nepotkáte, daleko častějším případem jsou čerpadla s dopravní výškou do 70 m, maximálním průtokem do 6 m3/h a instalační hloubkou do 150 m. Typickým a velmi komfortním představitelem této kategorie je řada SQE od firmy Grundfos. Tato čerpadla již mají možnost volby provozního tlaku, dosahovaného změnou otáček motoru, elektronický snímač tlaku, měkký rozběh, ochranu proti přepětí a podpětí. V sadě je již i tlaková nádoba, takže při instalaci odpadá dodatečné vymýšlení spouštění čerpadla.

Podobné řešení nabízí i neponorné, vícestupňové odstředivé čerpadlo CR. Z pohledu závlahového systému dokáže udržet velice potřebný konstantní tlak, takže nedochází k odchylkám v rovnoměrnosti závlahy. Vyšší kategorií v oblasti použití čerpadel jsou celé čerpací stanice sestavené z několika čerpadel, která postupně nabíhají podle okamžitého odběru vody tak, aby byl zachován neustále stejný požadovaný tlak.

K neponorným čerpadlům můžeme dále přiřadit horizontální odstředivá samonasávací čerpadla. Jejich použití je především u mělkých vodních nádrží, rybníků a sportovních stadionů nebo v průmyslu. I když krytí svorkovnice je IP 55, je nutné čerpadlo zakrýt proti přímým povětrnostním vlivům.

Zvláštní kategorii tvoří velkoobjemová odstředivá čerpadla s koncovým sáním. Jejich výkony dosahují až 2 000 m3/h při maximálním provozním tlaku 16 barů. Čerpadla jsou určena pro velkorozměrové zemědělské závlahy (pole se zeleninou apod.).

V souvislosti s použitím čerpadel je třeba zmínit jednu důležitou věc. Dodavatelé ponorných čerpadel většinou uvádějí, že jejich výrobky jsou chráněny proti chodu na sucho. Je to sice pravda, ovšem tato ochrana je pouze něco jako tepelná pojistka, není určena pro dlouhodobé opakované používání. Odborníci proto doporučují vybavit čerpadlo vždy sondami se snímáním hladiny, které zajistí stálý bezporuchový provoz čerpadel ve vrtu. V nádržích, kde je více prostoru, je nejjednodušším řešením instalace plovákového spínače, který vypne přívod proudu k čerpadlu v případě poklesu hladiny pod nebezpečnou mez.

Vícestupňové samonasávací odstředivé čerpadlo MQ - zavlažování (GRUNDFOS)

Vertikální článkové odstředivé čerpadlo CR - zavlažování (GRUNDFOS)

Ukázka části textu z knihy Zavlažování, Jan Maroušek

Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.grundfos.com

Články: zavlažování čerpadla

11.05. 2008
22.84 kB čtenářů
Zavlažování - čerpadla (1)
26.04. 2008
13.22 kB čtenářů
Zavlažování
03.08. 2008
24.29 kB čtenářů
Zavlažování - výběr čerpadla
30.07. 2008
25.96 kB čtenářů
Zavlažování - využití dešťové vody
Diskusní fórum / Závlahy
08.10. 2013
4.59 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
20.05. 2009
30.12 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
20.27 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
07.08. 2008
19.59 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku