Zavlažování - mikrozávlaha (1)

Poslal(a) 20.05. 2008 11:02:38 (24706 čtenářů)

RWS-BGX systém pro zavlažování stromů - zavlažování Rain Bird (ITTEC)

Koncové aplikační prvky mikrozávlahy jsou často tak nenápadné, že o nich ani nevíme, i když právě probíhá zavlažování. Přitom právě mikrozávlaha patří k těm nejúspornějším způsobům distribuce vody k rostlinám; je to mnohem přesnější dávkování jak co do množství vody, tak i co se týče místa určení použití závlahy. Můžeme zcela přesně nadávkovat závlahu ke každému stromu, ke každé rostlině, do každého květináče. S dávkováním vody si můžeme opravdu vyhrát a při tom maximálně šetřit spotřebu vody.

Naposledy jsme o mikrozávlaze hovořili na výstupu z elektroventilu, kde jsme museli použít různé regulační prvky. To je případ, kdy máme mikrozávlahu jako součást celého komplexu zavlažování v jedné lokalitě, kde jsou i trávníky, keře apod. Ale jsou také situace, kde je třeba mikrozávlahou pokrýt samostatnou část pozemku, nezávisle na jiných rostlinných společenstvech (například skleník, rozárium, zimní zahradu, truhlíky v oknech, kontejnerové rostliny na terase nebo na balkoně apod.). V takových situacích je mikrozávlaha zcela samostatným systémem, zvlášť napojeným na zdroj vody.

V mikrozávlaze používáme tak nízká průtočná množství a tlaky, že ani půlcoulový kohoutek z vodovodního řadu není zárukou optimálních parametrů. Proto je doporučeno instalovat na přívod k mikrozávlaze elektromagnetický nízkoprůtokový ventil a filtr RBY s tlakovou regulací. Provozní tlak je 1,4 až 10,3 baru. Dodávány jsou dvě velikosti sestav, 3/4“ s průtokem od 0,01 do 0,32 l/s a 1“ s průtokem 0,19 až 0,95 l/s. Filtr má velikost síta 75 mikronů (200 mash).

Pokud se nejedná o napojení kapkovací hadice, ostatní prvky mikrozávlahy napájíme vodou pomocí 1/4“ spaghetti potrubí. Je vyrobeno z flexibilního PVC, jeho napojení na PE rozvod od elektromagnetického ventilu je řešeno buť pomocí přechodky Manifold EMT-6X se šesti výstupy na 1/4“ hadičku a vnitřním 1/2“ závitem, nebo pomocí připojovacího konektoru SPB- -025 pro napojení kapkovačů.

Kapkovače se dodávají ve třech velikostech, s průtokem 1,9, 3,8 a 7,6 l/h. Pracují při tlaku 1,33 až 2,5 baru. Mají kompenzaci tlaku, jsou tedy ideální pro instalace ve svazích. Jejich využití je zejména pro závlahu jednotlivých rostlin ať už na volném prostranství, nebo v nádobách. Pokud se jedná o připravovanou stavbu domu, kde počítáme s balkonovými rostlinami a truhlíky v oknech, měli bychom již před doděláním omítky na zdivo nainstalovat přívodní hadičky k balkonům a oknům, čímž si do budoucna značně ulehčíme práci.

Systém zavlažování stromů RWS-BGX je určen zejména do těžkých půd k výsadbám stromů a keřů. Pomocí plastového tubusu přivádíme ke kořenům nejen vodu, ale i vzduch a případně živiny. Navíc odvádí z utužených půd jedovaté plyny škodící kořenům. Je to ideální řešení pro městské výsadby, kdy potřebujeme kořenový systém udržet hluboko pod povrchem. Shora je viditelná pouze antivandalní mřížka, jinak je celý tubus z děrovaného polymeru skrytý pod zemí. Průtok s dodávaným bublerem je 72 l/h, je ovšem možné zařízení doplnit o kapkovací hadici. Lze si vybrat ze tří velikostí – od 25,4 do 91,4 cm. Při instalaci do horních písečných vrstev je možné tubus obalit PP materiálem s označením RWS-SOCK.

Rozbočovač pro mikrozávlahu Manifold EMT-6X - zavlažování Rain Bird (ITTEC)

RWS-BGX systém pro zavlažování stromů - zavlažování Rain Bird (ITTEC)

Ukázka části textu z knihy Zavlažování, Jan Maroušek

Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.ittec.cz

Články: zavlažování mikrozávlaha

16.07. 2007
19.06 kB čtenářů
Závlahové systémy (1)
Diskusní fórum / Závlahy
08.10. 2013
4.84 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
20.05. 2009
30.64 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
20.61 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
22.07. 2019
19.99 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku