Zavlažování - balkónové rostliny (1)

Poslal(a) 21.05. 2008 09:36:52 (31398 čtenářů)

Zavlažování: od jednoduchého po složité systémy
„Dobrého zahradníka poznáte při zalévání,“ tak zní stará zahradnická moudrost. Právě při osázení balkonu se může zavlažování, jedno z nejdůležitějších pěstitelských opatření, stát pro milovníka rostlin velkou výzvou. Kořeny hustě prorostlé nádoby přijímají vodu jen omezeně a v plném létě brzy nastanou stresové situace z nedostatku vody a poškození suchem. Proto někdy vyžadují bujně rostoucí petúnie ‘Surfinia’ za horkého letního dne ve 100cm truhlíku s objemem substrátu 25 l asi 8–12 l vody na den.

Zálivka několikrát denně se tak stává velmi náročnou na čas, čímž vzrůstá požadavek racionálních metod závlahy. Prozatím trh nabízí několik systémů závlahy splňujících rozdílné požadavky a v různých cenových hladinách. Před nákupem byste si však měli nejprve objasnit vlastní požadavky na zavlažovací systém (náhrada ruční zálivky přes víkend nebo automatické zavlažování po dobu dovolené) a zjistit existující technická zařízení na balkoně (případně přívody vody a elektrického proudu). Níže jsou popsány některé aktuální systémy závlahy.

Balkonové truhlíky a nádoby se zásobní nádrží
Takové truhlíky, nádoby a ampule mají dvojité dno se zásobníkem vody o výšce asi 4 cm a s přepadovými otvory v přepážce. Zásobník se podle potřeby naplní pomocí plnicí trubky vodou z konve.

Ukazatel hladiny vody v trubce informuje o aktuálním stavu. Voda je dopravována porézním dělicím dnem nebo nasávacími knoty do zeminy. Přitom je zapotřebí dávat pozor na nebezpečí přemokření při malé spotřebě vody rostlinami nebo při trvalých srážkách. Proto se doporučuje plnit zásobník při každodenních zálivkách pouze ke střední značce. Naplnění zásobníku vody až na maximum by mělo zůstat vyhrazeno pouze pro výjimečné případy. Mnohé rostliny reagují velmi citlivě na příliš „mokré nohy“. V nejhorším případě mohou odumřít celé části kořenů, např. u Calibrachoa odrůdy ‘Terracotta’.

Balkonové truhlíky s automaticky plněným zásobníkem vody („zahradnické truhlíky“)
U tohoto systému jsou zásobníky vody několika truhlíků navzájem spojeny kusy hadice. K jednomu truhlíku zařízení se centrálně přivádí voda přes plovákový ventil připojený k vodovodnímu kohoutu a ve všech truhlících se nastaví stejná výška hladiny vody. Voda se dostává do zeminy knoty z minerální vlny. Závlaha probíhá podle potřeby a bez proudu. Nutnými předpoklady pro tento systém jsou přípojka vody a postavení všech truhlíků ve stejné úrovni.

Samozavlažovací truhlík (FRAJMAN) - zavlažování

Samozavlažovací truhlík (LEBIŠ) - zavlažování

Ukázka textu z knihy: Balkonové rostliny; Eva-Maria Geiger
Rebo Productions CZ, spol. s r. o.
komerční zóna Čestlice-Průhonice, Obchodní 106, Čestlice
251 70 Dobřejovice
www.rebo.cz

foto www.frajman.cz, www.lebis.cz,

Články: zavlažování balkónové

26.04. 2008
14.88 kB čtenářů
Zavlažování
29.05. 2008
22.90 kB čtenářů
Zavlažování - balkónové rostliny (2)
28.04. 2018
4.06 kB čtenářů
Vonné truhlíky
Diskusní fórum / Závlahy
08.10. 2013
5.03 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
20.05. 2009
31.08 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
20.93 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
07.08. 2008
20.34 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku