Zavlažování - Tropf Blumat

Poslal(a) 26.05. 2008 12:21:04 (28573 čtenářů)

Tropf Blumat - zavlažování (BLUMAT)

Jedná se o zcela ojedinělý systém, využívající schopnosti neglazované keramiky propouštět kapilárně půdní vlhkost. Není to nic nového, i v Čechách se v polovině minulého století vyráběly jednoduché keramické hroty k zavlažování květináčů, ovšem Rakušané na konci 20. století dovedli tento systém téměř k dokonalosti. Nazvali jej Tropf Blumat a pomocí obchodníků se dostal i na náš trh.

Keramický kužel slouží jako senzor i jako zavlažovací prvek, reagující na vlhkost zeminy v jeho blízkosti. Jestliže zemina vyschne, spustí se pomocí kapilární sací síly proces zavlažování. Když je zemina dostatečně vlhká, ukončí samostatně dodávku vody. Každý hrot Tropf Blumat reaguje zcela samostatně. Bere ohledy na sluneční paprsky, teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu a vzrůst rostliny. Je vyloučené, aby se v zařízení tvořil vodní kámen. Jedná se o velmi vhodný způsob zavlažování balkonových, terasových a pokojových rostlin v bytech, halách, v zimních zahradách, sklenících, střešních zahrádkách, zahrádkářských koloniích a kontejnerech. Prostě všude tam, kde nemáme nebo nemůžeme využít centrální zavlažovací systém.

Každý keramický kužel je zároveň senzorem a také místem prosakování vody. To činí tento systém ojedinělým, zejména při použití na balkoně, terasách a u květníků. U Tropf Blumatu se přenese kapilární síla země na membránu, která otevře nebo zavře průtok vody. Z důvodu pomalého, dávkovaného průtoku (kapání) vody dostávají rostliny jen ohřátou vodu. Květinové truhlíky, jedno ve kterém poschodí, květiny na terase nebo bohatě rozkvetlé květiny ve skleníku – Tropf Blumat vyhoví každému druhu zavlažování. Rozdílné výšky květinových truhlíků a závěsných květníků nehrají žádnou roli. Také později zasazené rostliny se mohou doplněním dalších dílů (odboček) napojit na stávající systém. Celý tento flexibilní systém můžete měnit a rozšiřovat až o 500 dalších míst. Můžete bez problémů kombinovat rostliny s rozdílnou spotřebou vody. Hlavně u rostlin stejného druhu můžete na místo druhého senzoru použít řetěz kapkovačů (maximálně 5). Jako zdroj vody může posloužit jakákoli nádoba s převýšením 0,5 m na každých 5 m délky. Nebo můžeme čerpat vodu přes regulační prvek rovnou z vodovodu.

Tropf Blumat - zavlažování (BLUMAT)

Tropf Blumat - zavlažování (BLUMAT)

Ukázka části textu z knihy Zavlažování, Jan Maroušek

Vydavatelství ERA
Chleborádova 22/69, 619 00 Brno
www.erag.cz

foto www.blumat.at

Články: zavlažování tropf

29.05. 2008
18.32 kB čtenářů
Zavlažování - balkónové rostliny (2)
Diskusní fórum / Závlahy
08.10. 2013
3.71 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
20.05. 2009
28.47 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
18.80 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
07.08. 2008
18.35 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku