Zahradní svítidla

Poslal(a) 28.05. 2008 09:42:03 (31378 čtenářů)

Nerezové svítidlo - zahradní svítidla Inverlight (HELIOS)

Osvětlení zahrady a venkovní části domu splňuje praktickou i estetickou úlohu hned několikanásobně. V noci poskytuje jistější pohyb po cestách a schodech, činí obytnými nasvícená posezení a konečně prohlubuje estetickou působnost stromů, květin a technických prvků. Díky vnějšímu osvětlení prodloužíme obyvatelnost zahrady do pozdních nočních hodin. Světlo v mnoha případech odradí nevítané návštěvníky a zvýší tak bezpečnost domu i jeho obyvatel.

Před nákupem a instalací zahradního osvětlení důkladně zvážíme, které partie zahrady a jakým úhlem světelných paprsků nasvítíme. Podle konstrukce budeme směřovat výběr. Rozeznáváme lampy vrhající světlo převážně dolů, rozptylující světlo na všechny strany, usměrňující světlo do úzkého kužele pro osvětlení detailů (reflektory). Záleží na konstrukci stínidla. Rozptyl tlumeného světla vytváří v zákoutích se splývavými větvemi stromů a keřů náladovou atmosféru. Kužel reflektoru zaměřený na architektonický detail jej dokáže povýšit na hlavní dekoraci zahrady. Velkou chybou by bylo nasvícení kompletního prostoru zahrady tak, jak je to běžné například v parcích či na ulicích. V záři by totiž nevyniklo kouzlo vystupujících a naopak ztrácejících se partií. Nasviťme proto jen menší úseky zahrady. Světlo v blízkosti domu lze regulovat soumrakovými a pohybovými čidly, s možností vzájemné kombinace.

Zdroj nočního světla
Způsob zapojení zahradního osvětlení má dvě varianty - buď přenosné, nebo pevně instalované. Se způsobem instalace souvisí také energetický zdroj. U systémů napojených na síťové napětí je kompletní elektrické vedení uloženo pod zemí, v hloubce minimálně 60 cm. Tuto práci svěříme do rukou odborníka, který provede bezpečnou instalaci podle příslušných norem. Možnou variantou je také převedení proudu díky transformátoru do nízkonapěťové soustavy. Kabel pak nemusí být pokládán do země, čímž se ušetří výkopové práce, stačí jej jen lehce překrýt půdou.

Alternativou elektrických svítidel je solární technika. Solární článek se nabíjí v průběhu dne asi pět hodin. Po setmění vydrží svítit čtyři až dvacet hodin. Pořizovací náklady tohoto umělého osvětlení jsou velké, oproti tomu provozní náklady jsou nulové, navíc nevyžaduje kabelové zapojení.

Sortiment na trhu
Pro exteriér jsou určeny různé halogenové reflektory, svítidla vestavěná, nástěnná, stojanová, stropní i svítidla s montáží přímo do země. Stojanová svítidla nesená na sloupku se umisťují do betonové patky sahající do nezámrzné hloubky, tedy alespoň 60 cm. Existují také sloupky, které jsou ve spodní části špičaté (ve tvaru kolíku). Postačí je zatlouct do země a svítidlo zapojit k elektrické zásuvce, kterou lze opatřit rovněž v provedení ukončeném hrotem. Jiný způsob zapojení představuje kabel s průběžně umístěnými žárovkovými objímkami napnutý mezi sloupy nebo stromy. Moderní design představují nerezová svítidla ve tvaru loučí vyráběná jako nástěnná i stojanová. Na cestu si posvítíme vestavěnými, jinak nenápadnými svítidly v obrubách chodníků vyrobenými z tlakově litého hliníku. Pokud si chceme vytvořit příležitostně intimní a romantickou atmosféru, vystačíme si se svíčkami a loučemi na svítilnový olej.

Stupně odolnosti
Venkovní osvětlení musí odolat každému počasí, slunečnímu svitu, dešti, větru, velkou zátěží jsou i náhlé teplotní změny, prach a koroze. Nejodolnější osvětlení jsou obvykle provedena z tvrzeného hliníku a lakována polyesterovou barvou. Místo skla nalezne své využití umělá hmota. Moderní umělé hmoty jsou téměř nerozbitné a často snášejí větší teplotní rozdíly než sklo. "Zda jsou zahradní světla dokonale chráněna proti pronikání drobných nečistot a vlhka, poznáme podle stupně krytí označovaného zkratkou IP," vysvětluje revizní technik Miroslav Hejduk, který se na odbornou montáž zahradního osvětlení specializuje. "Výrobce je povinen tyto hodnoty uvádět u každého výrobku. Do zahrady volíme IP s hodnotou 44 s ochranou proti stříkající vodě a prachu. IP s hodnotou 65 je vhodné pro krátký ponor - plovoucí osvětlení na vodní hladině. Pro trvalé ponoření jsou světla s označením nad IP 65. První číslo vyjadřuje vždy odolnost proti vnikání prachu a mechanických částic a druhé označuje odolnost vůči vlhku. Zásadně se vyvarujeme nákupu svítidel bez atestace, byť jsou cenově velmi výhodná."

Nenápadní pomocníci
Doplňky usnadňující provoz osvětlení kupujeme buď přímo jako součást lampy nebo samostatně. Jedná se o regulátory osvětlení, infrapasivní spínače (IFPS) pohybu, soumrakové spínače, termostaty a další. Prvně jmenované umožňují řídit intenzitu světla, regulují jas žárovek. Instalují se na typizované instalační krabice a ovládáme je krátkým či dlouhým stiskem hmatníku. Prodlužují životnost žárovek, ale nedají se použít v souvislosti se zářivkami. IFPS zajišťují časově omezené automatické svícení pomocí čidla, které reaguje na teplotu lidského těla. Soumrakové spínače reagují podobným způsobem jako předchozí typ na změnu světelné intenzity. Jinou alternativou dálkového ovládání je bezdrátový ovládací systém (BOSys). Vysílač přenáší kódovým signálem vlny do přijímače řízeného mikroprocesorem.

Nerezová svítidla - zahradní svítidla Inverlight (HELIOS)

Zahradní plastové svítidlo - zahradní osvětlení (HELIOS)

Ukázka z článku Falešná slunce po setmění, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto www.helios.cz

Články: zahradní svítidla

10.08. 2008
33.45 kB čtenářů
Zahradní svítidla
15.09. 2008
26.84 kB čtenářů
Svítidla a světelné zdroje Philips pro zahradní a krajinnou architekturu
11.06. 2012
11.41 kB čtenářů
Orchideje - světelný a teplotní režim
05.11. 2008
35.47 kB čtenářů
Venkovní osvětlení
Diskusní fórum / Zahradní osvětlení
25.08. 2008
15.43 kB čtenářů
Svítidla ve vodě - životnost