Červen v zahradě

Poslal(a) 01.06. 2008 10:20:29 (26344 čtenářů)

Měsíc zahajující letní sezónu slibuje slunečné dny, je naditý inspirací snad ve všech zahradách. Záhony jsou v plném květu, vysazené letničky se pomalu zapojují v porostu. Pokud nechceme jen odpočívat a lenošit, nalezneme na zahradě stejně dobře bující plevel a některé choroby či škůdce, kteří by rádi potrápili naše hýčkané výpěstky. Zkrátka zahradník i zahrádkář by měl být ve střehu.

Červen v zahradě

Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.
V červnu se ukáže, co nám dá Pán Bůh na daře.
Když kvete chrpa, za čtyři neděle chop se srpa.
Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začnem kositi.


KLÍČOVÉ PRÁCE
- odstraňování odkvetlých květů
- zvýšená pozornost zeleninovým záhonům
- sestřih pozdně jarně kvetoucích dřevin
- zahajujeme provoz nekrytých koupališť
- příprava opor v zeleninových i okrasných záhonech
- sklízíme jahody

Vodní řasy v jezírku
Nekontrolovatelný nárůst řas ve vodním jezírku podporují letní teplé dny. Vyšší teplota však není hlavní příčinou řasami prorostlé vody. Důvodem je nadbytek nitrátů ve vodě, vzniklých z rozložených zbytků na jaře nevyčištěného jezírka. Prevencí proti řasám je mimo čištění omezená násada vodních živočichů (ryb), ryby nepřekrmujeme organickými živinami. Minimálně třetinu vodní plochy osázíme vodními rostlinami, nejlépe okysličujícími druhy. Pravidelně čistíme vodu, odstraňujeme řasy mechanicky i pomocí přípravků. Případně použijeme k čištění a okysličování vody čerpadlo.

Zeleninové záhonky
Zelenina na zahradě není trendovou záležitostí. Pro osobní spotřebu pěstujeme okrajové druhy zelenin jako je řapíkatý celer, dřeňový hrách, keříčkové fazole nebo brokolici, ale také základní druhy jako jsou rajčata, mrkev, papriky či okurky. Zeleninové záhony nejsou populární pro náročnou péči. Musejí být vyplevelené, okopané a pravidelně zavlažované i přihnojované. K oddělení produkční zahrady od okrasné je ideální krátce střižený živý plot.

Fialový květák
Zeleninu s absurdním zbarvením potkáváme na prodejních stáncích stále častěji. Lilkově zbarvené paprikové lusky, žíhané fazolové lusky, žlutá rajčata nebo třeba fialové květní hlávky květáku. Podobně jako plody v zelinářství nakoupíme i semena nebo přímo sadbu. Fialové zbarvení květáku nezpůsobuje žádný problém při konzumaci. Pouze musíme počítat s uvolňováním fialové barvy v případě tepelného zpracování vařením. Například fialová polévka nebo květák ala mozeček působí přinejmenším nezvykle.

Kolik vody pro závlahu
Slabá, byť častá zálivka rostlinám neprospěje - vláha se rychle vypaří a ke kořenům se nedostane. Lepší je zalévat méně často, dvakrát nebo třikrát týdně, ale důkladně.Většina rostlin má kořeny schopné přijímat vláhu a živiny až v hloubce přes 10 cm. Aby byla půda provlhčená do této hloubky, je zapotřebí nakropit na 1 m3 alespoň 10 litrů vody - to znamená velkou zahradní konev. Čím teplejší a sušší počasí tím větší je tato spotřeba. Také lehké a propustné půdy vyžadují zálivku bohatší.

Zelená pro solární panely
Alternativním způsobem vytápění a ohřevu vody jsou solární panely umístěné na střechách domů nebo v zahradě. Naakumulované teplo za jasných dnů umožní ekologické hospodaření s přírodními zdroji. Vyšší pořizovací náklady je možné omezit dotací od státních fondů zaměřených na ekologii. S tužkou v ruce navíc snadno vypočítáme návratnost investice během několika málo let. Není dobré šetřit na kapacitě a množství panelů. Vždy musí odpovídat energetické náročnosti plánovaného využití.

Optimistické zídky
Přechody v zahradě vyřeší nízké zídky. Pokud je osadíme kvetoucími rostlinami, působí víc než dekorativně. Velmi šťastná je kombinace trvalek okrasných květem s letničkami nebo jinými sezónními květinami. Výhodou osázených zídek je mimo jiné snadnější dostupnost pro údržbu. Kobercové letničky přitom vytvoří horizontální linii záhonu a vzrůstné trvalky představují vertikální rozměr záhonu. Vděčnou vertikálou jsou denivky nebo ostrožky, které by neměly chybět na žádném červnovém záhonu.

Fíkovník v mírném pásu
Fíkovník původem z jihovýchodní Asie, zdomácnělý ve Středozemí lze pěstovat i v oblastech s mírnými zimami. Proto není neobvyklé setkat se s ním ve Valdštejnské zahradě nebo dalších zahradách pod Pražským Hradem. Zdárně zde kvetou i plodí. V teplejších lokalitách a při umístění k jižním stěnám domů není problém vypěstovat chutné plody - fíky i na soukromých zahradách. Fík se může vyvinout i bez opylování nebo oplození. Fíky zrají na podzim 2. roku zelenými, nafialovělými nebo načernalými plody.

Množíme keře bylinnými řízky
Začátek léta je ideální dobou k množení keřů bylinnými řízky. Pro silné řízky odřízneme z keře statné výhony čistým řezem pod stonkovou uzlinou. Měl by vést tak dvě či tři uzliny pod vrcholem výhonu. Řízky se nejlépe ujímají, nemusí-li vyživovat příliš mnoho listů. Přebytečné listy proto odstraníme. Řízky zastrkáme po obvodu květináče se substrátem z listovky, zeminy a písku. Zalitý květináč postavíme do stínu ve studeném pařeništi. Když se řízky ujmou, zvýšíme větrání, začneme je otužovat a nakonec rozsadíme.

Inspirace ve veřejných zahradách
Krásné slunečné dny přímo vybízejí po nové inspiraci. A protože i u nás vznikají veřejné zahrady, ve kterých se můžeme nejen inspirovat, ale také nakupovat rostliny i další zahradní materiál, rozjeďme se za novými podněty například do Černého vola u Prahy nebo Teplé u Karlových Varů. Je to dobrá zkušenost seznámit se s novými rostlinami nebo jen relaxovat v příjemně upraveném prostředí. Většina ukázkových zahrad má otevírací dny o víkendech, a to i v přilehlých prodejnách se zahradnickým zbožím.

Seřízneme odkvetlé keře
Keře kvetoucí na konci jara potřebují sestřih. Ostříháme keře k novým postranním výhonům. Odstraníme odkvetlá květenství (šeřík), po odkvětu tvarujeme rostliny mahónie, každý rok vyřežeme vždy jen část větví. Vrby pěstované pro ozdobnou kůru seřízneme až 8 cm nad zemí, u druhů pěstovaných pro okrasné jehnědy prořežeme po odkvětu přehoustlé větve. Z popínavek seřízneme těsně nad zemí přehoustlé výhony chmelu, odstraníme odumřelé dřevo u kiwi.

Upravujeme záhony
Aby zahrada vypadala stále dobře, je třeba udržovat záhony upravené, to znamená odstraňovat v průběhu vegetační sezóny uvadlé květy, sestřihovat a plít, v případě nutnosti kontrolovat opěrné kůly. Letničky vyžadují přihnojení, odumřelé rostliny nebo prázdná místa žádají dosazení novými rostlinami. Naopak přehoustlé výsadby si zaslouží razantnější zásah se zahradnickými nůžkami či rýčem.

Nastala jahodová sezóna
S ideální sklizní jahod můžeme počítat, pokud jsme v průběhu výsadby použili jako podklad jahodníků netkanou textilii. Zamezí prorůstání plevele, přístupu škůdců, kteří vyžírají měkké plody. V průběhu kvetení jsme ošetřili květy postřikem proti jejich zničení škůdci a provedli přihnojení. Na začátku sezóny podložíme plodonosné výhony slámou. Jahody budou dozrávat v měkkém prostředí a budou mít menší tendenci uhnít. Napadené plody plísní šedou důkladně likvidujeme. Plody po dozrání sklízíme se stopkou, déle se uchovávají.

Zimní zahrada - náhrady skla
Poměrně novým materiálem nahrazujícím skleněné výplně je polykarbonát. Praktická je jeho vysoká stabilita - nerozbitnost jej předurčuje k pokrytí střech. Vyrábí se v dvojím provedení jako plný se vzhledem skla nebo komůrkový skvěle izolující, vyrábí se v různých tloušťkách a barvách. Plexisklo je druhou, poněkud křehčí avšak vzhlednější alternativou polykarbonátu. Jeho cena je vyšší. Cenově nízké je PVC vhodné k zasklení střech, není to materiál nejestetičtější a hrozí u něj porušení zvýšenou teplotou. Laminát je téměř zapomenutou variantou pro svou krátkou životnost a křehkost.

Červen v zahradě

Červen v zahradě

Ukázka části textu z článku Červen v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: červen zahradě

02.06. 2003
22.34 kB čtenářů
Rok v zahradě ( 6)
21.06. 2015
9.27 kB čtenářů
Sběr prvních plodů a práce v zahradě
27.11. 2007
32.33 kB čtenářů
Belamcanda chinensis - angínovník čínský
21.11. 2017
4.54 kB čtenářů
Rosa 'Arthur Bell' - růže polyantka, floribunda
16.06. 2016
7.05 kB čtenářů
Iris 'Napoleone' - kosatec německý, hybridní
19.01. 2017
4.02 kB čtenářů
iris 'Summer Olympics' - kosatec německý, hybridní
28.06. 2017
4.06 kB čtenářů
Astilbe 'Verscarmine' - čechrava
21.05. 2017
3.40 kB čtenářů
Rodgersia sambucifolia - rodgersie bezolistá
25.06. 2017
6.08 kB čtenářů
Yucca filamentosa 'Ivory Tower' - juka vláknitá
06.03. 2015
20.49 kB čtenářů
Jak pěstovat begónie?
14.06. 2011
15.76 kB čtenářů
Červen - okrasná zahrada
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
81.61 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
128.73 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
88.68 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.12 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.62 kB čtenářů
Barborky