Divoký šarm něžných ledoborců (1)

Poslal(a) 13.03. 2004 09:25:25 (22143 čtenářů)

Snad nejkrásnější roční období se na žádné zahradě nemůže obejít bez cibulovitých rostlin. Cítíte ve vzduchu tu zvláštní vůni? Sluneční paprsky postupně získávají sílu, prohřívají zemi a lákají na svět první jarní květy - cibulovité a hlíznaté rostliny s malými, křehkými květy, první posly jara.

Barevné ostrovy v únorové zahradě dokáže vytvořit krokus

V cibulkách a hlízách si rostliny shromažďují živiny, proteiny a vodu, které pak vyživují listy a květy. Mráz je nespálí, ke svému růstu potřebují jen trochu tepla a světla. Tak se ideálně přizpůsobily svému prostředí: musí dokončit růst a kvetení ještě před tím, než začnou vegetovat jiné rostliny, které by jim ubíraly přísun světla a deště.

Velmi dobře se daří cibulovinám na skalkách a v alpinu. Zdejší životní a klimatické podmínky se totiž velmi blíží jejim přirozeným místům výskytu - na jaro s dostatečným množstvím srážek a vody z tajícího sněhu, typické bohatým nadzemním růstem a kvetením, navazuje období sucha během letních měsíců, kdy zásobní orgány odpočívají a připravují se již na příští sezónu. V období podzimních dešťů se pak vytváří kořenový systém, který v létě odumřel.

Sněženky a příbuzní
Začátek reje barev předznamenávají často již koncem ledna sněženky (Galanthus). Je známo asi 14 druhů a všechny jsou si k nerozeznání podobné. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) je tím nejznámějším druhem s přirozeným výskytem v Evropě a řadou kultivarů. Například "Flore Pleno" zaujme nádhernými plnými květy, Galanthus "S.Arnott" zase silnou medovou vůní. Tvarem podobné sněženkám jsou talovíny (Eranthis hyemalis) se svými nejprve kulatými, pak zvonkovými nažloutlými květy. Zajímavé u talovínů je velmi dobrá schopnost jejich samovýsevu, díky němuž dokáží během několika let vytvořit poměrně rozsáhlé žlutě kvetoucí plochy. Podobně jako u sněženek je třeba chránit jejich hlízy před vyschnutím.

Se sněženkami bývá zaměňována bledule (Leucojum). Na rozdíl od nich jsou však okvětní lístky bledule zakončeny zelenavým okrajem a voní po fialkách.

Krokusy, nebo šafrány?
Modré ostrovy v únorové zahradě dokáže vytvořit krokus. Šafrán a krokus jsou v podstatě česká synonyma pro tentýž rod, z něhož některé druhy rozkvétají na jaře, jiné na podzim. Podzimní kvetení je však odborníky považováno za předčasný vývoj květů, nikoli za opoždění. Z jarních druhů jsou zajímavé Crocus tommasinianus, který se probouzí jako první ze všech krokusů. Také Crocus chrysanthus je časným poslem jara, rozkvétá modře ("Blue Bird", "Blue Pearl"), žlutě ("E.A.Bowles") a bronzově ("Sunkist", "Zwanenburg Bronce"). Doplněním palety barev může být Crocus sieberi s růžovou ("Firefly") a nafialovělou ("Hubert Edelstein").

Blankytně modrými květy s bílým středem rozkvétá začátkem března ladonička (Chionodoxa). Je vhodná nejen pro skupinové výsadby do skalek, ale i jako podrost pod vyšší stromy nebo dokonce pro pěstování v nádobách. Chionodoxa sardensis se dobře přizpůsobuje a naturalizuje, tzn. že se jí daří i zcela volně v přírodě bez jakékoli vnější péče, zatímco velkokvětá Chionodoxa gigantea časem ze zahrady zmizí.

Porcelánovou modří vykvétají v únoru i některé druhy příbuzných ladoněk (Scilla), z nichž nejintenzivnější modré květy má pozdnější Scilla siberica, jíž se velmi dobře daří i na nejchudších půdách.
Podle Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: divoký šarm

21.03. 2004
18.18 kB čtenářů
Divoký šarm něžných ledoborců (2)
Diskusní fórum / Cibuloviny, hlíznaté rostliny
26.05. 2017
43.14 kB čtenářů
Brambořík - péče po odkvětu
24.04. 2017
130.71 kB čtenářů
Begonie - pěstování
15.04. 2017
926 čtenářů
Bramboříky
26.03. 2017
1.91 kB čtenářů
Hymenocallis - pěstování
26.03. 2017
1.42 kB čtenářů
Úpolín - pěstování
17.03. 2017
855 čtenářů
Cibule a hlízy - rozdíl
22.09. 2016
2.07 kB čtenářů
Cibule tulipánů
22.09. 2016
6.04 kB čtenářů
Kana - pěstování
19.04. 2016
2.30 kB čtenářů
Šafrán zahradní - jedlost?
15.04. 2016
23.70 kB čtenářů
Liliochvostec, Kleopatřina jehla - pěstování
17.04. 2015
28.30 kB čtenářů
Brambořík - množení