Křížení denivek - postup pro začátečníky

Poslal(a) 26.03. 2004 20:27:38 (22339 čtenářů)

Denivky jdou velice snadně opylovat. Všechny části rostliny se kterými pracujeme jsou dostatečně veliké a dosti dobře se s nimi pracuje.Proto je postup při opylování denivek velice snadný.
Následný postup by měl začátečníkovi pomoci při nastartování křížení do doby než si vyvine své vlastní procedury a metody.

Denivka (Jiří Dudek)

1) vybrání květin,které chceme křížit
Profesionální šlechtitel má vždy mnoho důvodu jak a které si vybrat rostliny pro další křížení.Sleduje různé cíle a podle toho provádí výběr rostlin.
Musí si však býti vědom,že prozatím existují dva druhy denivek a to diploidní a tetraploidní.Tyto po křížení mezi sebou dávají semeno,které neklíčí. U denivek nejsou triploidy jako u lilií. Diploidy od tetraploidu se dají těžko rozlišit (teraploidy bývají obvykle mohutnější,ale není to pravidlo),proto je dobře vědět už při nákupu zda se jedná o dipliod nebo tetraploid.
Pro začátečníka doporučuji,aby si vybral pěkné a ty křížil opět s pěknými,které se mu líbí !!!
Nejlépe však vybrat 2 až 5 denivek ( např. s okem,lemem,kulatý tvar apod.)

S nimi opylovat pak všechny ostatní denivky !!!
Tímto způsobem se dá určit, jak se chovají denivky,které pěstuji.V dalším případě se dají určit i diploidy a tetraploidy,které se podaří opylit mezi sebou jen v omezených případech.

2) jak dělat křížení
Uprostřed rozkvetlého květu denivky se nachází šest tyčinek a jeden pestík.
Na konci tyčinek jsou prašníky, na kterých je pyl.Na konci pestíku je blizna,která má tvar korunky nebo může být i rozdělená na více části.
Technika opylování spočívá v tom,že vezmeme pyl z jedné denivky(otce) a tento přeneseme na bliznu druhé denivky(matky).Pak by se měl provést záznam o křížení,abychom mohli porovnat co pracuje a co ne,ale není to nezbytné.

Co se mi osvědčilo :
Pyl denivek mají rády pestřenky,takže obvykle po obědě jsou již většinou denivky bez pylu. POZOR !!! Pestřenky žerou i pyl z blizny,takže pokud se jedná o důležité křížení,je nutno kontrolovat.

a) Nejlépe je si udělat zásoby pylu!!!
Mi se osvědčily malé ampulky z umělé hmoty,do kterých pyl sbírám pinzetou ráno.Ampuli označím druhem pylu,který se v ní nachází.Pyl nechám v ampulce na slunci oschnout.Ampulku nikdy nezavírejte, neboť pyl vždy obsahuje určitou vlhkost a v zavřené ampuli Vám, pokud nebyl dobře vysušen zplesniví.Je vhodné si ampule udělat nějaký podstavec,aby nedocházelo k jejich převrácení.
Takto vysušeným pylem můžete opylovat kdykoliv od rána do večera.Já to většinou provádím tak,že nasunu ampuli s pylem na bliznu,pořádně s ní zatřepu a pyl se vždy v dostatečném množství přenese na bliznu.Izolaci blizny jako u lilií u denivek neprovádím.Nejvhodnější denní doba k opylování je asi od 10 hod. před polednem po oschnutí rostlin,protože denivka kvete jeden den a pyl musí prorůst do semeníku.U některých denivek již blizna vyčnívá z poupat několik dnů před kvetením.Proto většinou večer opyluji již i tato poupata.A to tak,že s ampule vytáhnu pinzetou prašník a potřu jim vyčnívající bliznu.Pyl je většinou barevný,takže je dobře vidět,kolik jsme ho na bliznu dali.Já raději dávám více,kvůli pestřenkám,aby tam také něco nechaly.

3) značení provedených opylení
Nejlépe je si dopředu připravit velké množství barevných drátku dlouhých asi 5 cm.Osvědčil se mi drátek z telefonního kabelu.Barvu drátku přidělím určité ampuli s pylem a pak již jen jdu s jednou ampulí a barvou drátku a opyluji.Po každém opylení ihned pověsím pod konec květu na lodyhu drátek,který tam zatočím.Jde to docela dobře.V případě,že provádíme více kombinací křížení,již nevystačíme z drátky,musíme mít připraveno větší množství cedulek s umělé hmoty opatřených drátkem.Na ty pak uvedeme provedené křížení např.(Leonidas x Black Eye) a pověsíme stejným způsobem.Nepožívejte papírové cedulky,voda a slunko je za pár dní zničí a pak nebudete nic vědět!!!
Popisy na cedulky z umělé hmoty dělám měkkou tužkou.U denivek je značné množství nepovedených křížení a tak se Vám běžně stane,že za pár dní spadnou všechny květy.Nic se neděje,posbírám drátky a cedulky z nepovedených křížení a pokračuji znova.Popsané cedulky se dají lehce vyčistit mokrou hadrou a přípravkem MIO (tekuté mýdlo) nebo Realem.U křížení jen z drátkem označuji na cedulku matku i otce až při sběru semen.

4) úspěšné křížení
Z opylených denivek neodstraňujte zvadlé květy.Nechejte je až opadnou samy.
Křížení mělo úspěch tehdy,jestli se bude v bodu,kde je připojený květ vyvíjet zelený lusk semeník.Na konci tohoto lusku bývá obvykle ještě zbytek zvadlého květu.Tento neodstraňujte násilím,neboť je značně křehký a velmi snadno se i po lehkém doteku ulomí.Obyčejně spadne při větším nárůstu semeníku sám.Mnohdy se stává,že i když se zpočátku vytvoří semeník,po určité době přestane růst a přesto opadne.Některé denivky se opylí i samy,takže je možnost vyset i semena z volného zprašení.

5) sběr semen
Semena dozrávají v semeníku za 40 60 dní.Zralost semen se pozná to podle toho,že semeník začíná pukat.Já někdy zkouším semeníky trochu zmačknout, jestli jsou připraveny již pukat. Musíme je sklízet ve správnou dobu z pukajícího semeníku tak,aby se nám z něho nevysypaly.Pamatujte,že předčasně sklízená semena pravděpodobně nevyklíčí. Semena je nutno z pukajícího semeníku vybrat,označit druhem křížení a nechat je alespoň dva dny nechat oschnout v nějakém kelímku v místnosti.Potom je uložím do papírových sáčků i s patřičnou cedulkou.

6) výsev semen
semena vysévám volně na záhon počátkem října.Udělám rýhu a vysévám do hloubky asi 3 cm.Řádky jsou od sebe vzdálené asi 15 cm.V následujícím roce mi vyklíčí zhruba 80% vysetých semen.Při výsevu v září vyklíčilo 70% semen.

Závěr :
Přeji všem hodně úspěchu v křížení,mnoho místa na semenáče !!!
Pokud máte denivky hustě nasazené nepouštějte mezi ně neznalé návštěvníky zahrady.Jelikož jsou velmi křehké,ulámou Vám nejen květy,ale i mnoho semeníků!!!

Denivka (Jiří Dudek)

( Jiří Dudek - zpracováno z podkladů mé přednášky O denivkách pro Iris Hlučín únor 2001 )
11 článků v tomto tématu
26.07. 2017
49 čtenářů
Hemerocallis 'Baby Betsy' - denivka
Výška: 60 cm Květ: fialový, žlutý jícen, VII. - VIII. Vyšlechtil Maxwell v r. 1972. AHS Award 1976. Jemně voní. Dlouhověká a nenáročná trvalka našich babiček, jejíž oblibu dokumentuje
20.07. 2017
170 čtenářů
Hemerocallis 'Bakabana' - denivka
Bakabana je sytě banánově žlutá odrůda velkokvěté denivky, jejíž cípy okvětních plátků jsou mírně stočené dozadu. Kvete uprostřed léta na přibližně 50-60 cm vysokých stoncích.
12.07. 2017
172 čtenářů
Hemerocallis 'Baby Red Eyes' - denivka
Denivka Baby Red Eyes je atraktivní novinkou mezi zakrslými denivkami. Nese poměrně velké květy bledě růžové barvy s výrazně brusinkově purpurovým okem uprostřed. Její stonky jsou krátké
03.07. 2017
370 čtenářů
Eremurus stenophyllus - liliochvostec úzkolistý
Liliochvostec se řadí k těm superatraktivním trvalkám, jež svou kompozicí pozvednou každou zahradu.
17.06. 2017
252 čtenářů
Hemerocallis 'Border Music' - denivka
Denivka Border Music nese velké, doširoka rozevřené květy béžové barvy se sytě vínovým okem a jemně řaseným lemem při okrajích okvětních plátků. Listy jsou masivní, poměrně široké,
16.06. 2017
332 čtenářů
Hemerocallis x 'April in Paris' - denivka zahradní
Denivky, nebo také denní lilie nás zaujmou svými krásnými květy, které ozvláštní nejen záhony, ale i letní saláty.
08.06. 2017
324 čtenářů
Iris x barbata nana 'Lilly White' - kosatec nízký
Výška: 20 - 30 cm Květ: bílý, IV. - V. Nízký kosatec může být vítaným zpestřením trvalkových výsadeb i skalek.
25.05. 2017
332 čtenářů
Allium hollandicum 'Purple Sensation' - česnek holadský
Výška: 70 - 90 cm Květ: fialový, V. - VI. Velmi populární a oblíbená odrůda, která vyniká velkými, výraznými květy na dlouhých stoncích, které lze použít také k řezu.
25.05. 2017
317 čtenářů
Allium 'Mount Everest' - česnek stopečkatý
Synonyma: Allium atropurpureum, Allium hirtifolium Výška: 70 - 80 cm Květ: bílý, velký, VI. - VII. Okrasný česnek v netradiční barvě květů.
04.05. 2017
781 čtenářů
Allium x proliferum - cibule prorůstavá
Synonyma: Allium fistulosum var. viviparum Další názvy: cibule zimní poschoďová, cibule egyptská Výška: 60 - 80 cm Květ: nekvete, VII. - VIII. Pravá poschoďová cibule, která nekvete, ale
30.03. 2017
795 čtenářů
Chionodoxa forbesii - ladonička
Vzhled: Malá nenáročná cibulovina z Malé Asie se vzpřímenými, rozestálými a řemenovitými, středně zelenými přízemními listy. V březnu až dubnu se objevují hrozny široké 1–2 cm
Diskusní fórum / Cibuloviny, hlíznaté rostliny
26.05. 2017
40.66 kB čtenářů
Brambořík - péče po odkvětu
24.04. 2017
124.92 kB čtenářů
Begonie - pěstování
15.04. 2017
455 čtenářů
Bramboříky
26.03. 2017
955 čtenářů
Hymenocallis - pěstování
26.03. 2017
809 čtenářů
Úpolín - pěstování
17.03. 2017
456 čtenářů
Cibule a hlízy - rozdíl
22.09. 2016
1.36 kB čtenářů
Cibule tulipánů
22.09. 2016
3.85 kB čtenářů
Kana - pěstování
19.04. 2016
1.79 kB čtenářů
Šafrán zahradní - jedlost?
15.04. 2016
21.87 kB čtenářů
Liliochvostec, Kleopatřina jehla - pěstování
17.04. 2015
27.32 kB čtenářů
Brambořík - množení