Křížení denivek - postup pro začátečníky

Poslal(a) 26.03. 2004 20:27:38 (22686 čtenářů)

Denivky jdou velice snadně opylovat. Všechny části rostliny se kterými pracujeme jsou dostatečně veliké a dosti dobře se s nimi pracuje.Proto je postup při opylování denivek velice snadný.
Následný postup by měl začátečníkovi pomoci při nastartování křížení do doby než si vyvine své vlastní procedury a metody.

Denivka (Jiří Dudek)

1) vybrání květin,které chceme křížit
Profesionální šlechtitel má vždy mnoho důvodu jak a které si vybrat rostliny pro další křížení.Sleduje různé cíle a podle toho provádí výběr rostlin.
Musí si však býti vědom,že prozatím existují dva druhy denivek a to diploidní a tetraploidní.Tyto po křížení mezi sebou dávají semeno,které neklíčí. U denivek nejsou triploidy jako u lilií. Diploidy od tetraploidu se dají těžko rozlišit (teraploidy bývají obvykle mohutnější,ale není to pravidlo),proto je dobře vědět už při nákupu zda se jedná o dipliod nebo tetraploid.
Pro začátečníka doporučuji,aby si vybral pěkné a ty křížil opět s pěknými,které se mu líbí !!!
Nejlépe však vybrat 2 až 5 denivek ( např. s okem,lemem,kulatý tvar apod.)

S nimi opylovat pak všechny ostatní denivky !!!
Tímto způsobem se dá určit, jak se chovají denivky,které pěstuji.V dalším případě se dají určit i diploidy a tetraploidy,které se podaří opylit mezi sebou jen v omezených případech.

2) jak dělat křížení
Uprostřed rozkvetlého květu denivky se nachází šest tyčinek a jeden pestík.
Na konci tyčinek jsou prašníky, na kterých je pyl.Na konci pestíku je blizna,která má tvar korunky nebo může být i rozdělená na více části.
Technika opylování spočívá v tom,že vezmeme pyl z jedné denivky(otce) a tento přeneseme na bliznu druhé denivky(matky).Pak by se měl provést záznam o křížení,abychom mohli porovnat co pracuje a co ne,ale není to nezbytné.

Co se mi osvědčilo :
Pyl denivek mají rády pestřenky,takže obvykle po obědě jsou již většinou denivky bez pylu. POZOR !!! Pestřenky žerou i pyl z blizny,takže pokud se jedná o důležité křížení,je nutno kontrolovat.

a) Nejlépe je si udělat zásoby pylu!!!
Mi se osvědčily malé ampulky z umělé hmoty,do kterých pyl sbírám pinzetou ráno.Ampuli označím druhem pylu,který se v ní nachází.Pyl nechám v ampulce na slunci oschnout.Ampulku nikdy nezavírejte, neboť pyl vždy obsahuje určitou vlhkost a v zavřené ampuli Vám, pokud nebyl dobře vysušen zplesniví.Je vhodné si ampule udělat nějaký podstavec,aby nedocházelo k jejich převrácení.
Takto vysušeným pylem můžete opylovat kdykoliv od rána do večera.Já to většinou provádím tak,že nasunu ampuli s pylem na bliznu,pořádně s ní zatřepu a pyl se vždy v dostatečném množství přenese na bliznu.Izolaci blizny jako u lilií u denivek neprovádím.Nejvhodnější denní doba k opylování je asi od 10 hod. před polednem po oschnutí rostlin,protože denivka kvete jeden den a pyl musí prorůst do semeníku.U některých denivek již blizna vyčnívá z poupat několik dnů před kvetením.Proto většinou večer opyluji již i tato poupata.A to tak,že s ampule vytáhnu pinzetou prašník a potřu jim vyčnívající bliznu.Pyl je většinou barevný,takže je dobře vidět,kolik jsme ho na bliznu dali.Já raději dávám více,kvůli pestřenkám,aby tam také něco nechaly.

3) značení provedených opylení
Nejlépe je si dopředu připravit velké množství barevných drátku dlouhých asi 5 cm.Osvědčil se mi drátek z telefonního kabelu.Barvu drátku přidělím určité ampuli s pylem a pak již jen jdu s jednou ampulí a barvou drátku a opyluji.Po každém opylení ihned pověsím pod konec květu na lodyhu drátek,který tam zatočím.Jde to docela dobře.V případě,že provádíme více kombinací křížení,již nevystačíme z drátky,musíme mít připraveno větší množství cedulek s umělé hmoty opatřených drátkem.Na ty pak uvedeme provedené křížení např.(Leonidas x Black Eye) a pověsíme stejným způsobem.Nepožívejte papírové cedulky,voda a slunko je za pár dní zničí a pak nebudete nic vědět!!!
Popisy na cedulky z umělé hmoty dělám měkkou tužkou.U denivek je značné množství nepovedených křížení a tak se Vám běžně stane,že za pár dní spadnou všechny květy.Nic se neděje,posbírám drátky a cedulky z nepovedených křížení a pokračuji znova.Popsané cedulky se dají lehce vyčistit mokrou hadrou a přípravkem MIO (tekuté mýdlo) nebo Realem.U křížení jen z drátkem označuji na cedulku matku i otce až při sběru semen.

4) úspěšné křížení
Z opylených denivek neodstraňujte zvadlé květy.Nechejte je až opadnou samy.
Křížení mělo úspěch tehdy,jestli se bude v bodu,kde je připojený květ vyvíjet zelený lusk semeník.Na konci tohoto lusku bývá obvykle ještě zbytek zvadlého květu.Tento neodstraňujte násilím,neboť je značně křehký a velmi snadno se i po lehkém doteku ulomí.Obyčejně spadne při větším nárůstu semeníku sám.Mnohdy se stává,že i když se zpočátku vytvoří semeník,po určité době přestane růst a přesto opadne.Některé denivky se opylí i samy,takže je možnost vyset i semena z volného zprašení.

5) sběr semen
Semena dozrávají v semeníku za 40 60 dní.Zralost semen se pozná to podle toho,že semeník začíná pukat.Já někdy zkouším semeníky trochu zmačknout, jestli jsou připraveny již pukat. Musíme je sklízet ve správnou dobu z pukajícího semeníku tak,aby se nám z něho nevysypaly.Pamatujte,že předčasně sklízená semena pravděpodobně nevyklíčí. Semena je nutno z pukajícího semeníku vybrat,označit druhem křížení a nechat je alespoň dva dny nechat oschnout v nějakém kelímku v místnosti.Potom je uložím do papírových sáčků i s patřičnou cedulkou.

6) výsev semen
semena vysévám volně na záhon počátkem října.Udělám rýhu a vysévám do hloubky asi 3 cm.Řádky jsou od sebe vzdálené asi 15 cm.V následujícím roce mi vyklíčí zhruba 80% vysetých semen.Při výsevu v září vyklíčilo 70% semen.

Závěr :
Přeji všem hodně úspěchu v křížení,mnoho místa na semenáče !!!
Pokud máte denivky hustě nasazené nepouštějte mezi ně neznalé návštěvníky zahrady.Jelikož jsou velmi křehké,ulámou Vám nejen květy,ale i mnoho semeníků!!!

Denivka (Jiří Dudek)

( Jiří Dudek - zpracováno z podkladů mé přednášky O denivkách pro Iris Hlučín únor 2001 )
11 článků v tomto tématu
17.01. 2018
82 čtenářů
Hemerocallis 'Cartwheels' - denivka
Denivku Cartwheels opravdu nepřehlédnete. Její sytě zlatožluté, obrovské květy svítí zdálky jako velká, hřejivá slunce. Středem plátků navíc vede tenká světlejší linka, která krásu
15.01. 2018
88 čtenářů
Hemerocallis 'French Lingerie' - denivka
French Lingerie je tak trochu rozpustilá denivka, která získala jméno „francouzská spodnička“. Barva okvětních plátků je zvláštně levandulově růžová a okraje zdobí bohatě řasený
15.01. 2018
74 čtenářů
Hemerocallis 'Black Stockings' - denivka
Black Stockings v angličtině znamená černé punčocháče. Tato denivka má extra temné okvětní plátky vínové až černé barvy. Jednotlivé konce jsou zvlněné a celý květ může mít až
09.01. 2018
90 čtenářů
Hemerocallis 'Calico Jack' - denivka
Mezi denivkami jsou nejpopulárnější ty odrůdy, které mají buď výrazné oko nebo sytou, nejlépe nezvyklou barvu. Calico Jack patří do první skupiny. Sytě zlatožlutou barvu květů doplňuje
27.12. 2017
135 čtenářů
Allium christophii - česnek Christophův
Výška: 40 - 60 cm Květ: fialový, V. - VI. Velké, výrazné květy působí velmi zajímavě v trvalkových záhonech, lze je použít také k řezu.
27.12. 2017
137 čtenářů
Allium caeruleum - česnek azurový
Výška: 30 - 40 cm Květ: modrý, V. - VII. Nádherně modré květy střední velikosti vykvétá tento nižší druh, vhodný do trvalkových záhonů i skalek.
01.12. 2017
189 čtenářů
Hemerocallis 'Purple d'Oro' - denivka
Purple dOro je další výrazně vybarvená denivka. Nese menší květy, pouze 7-8 cm široké oproti 10-14 cm na velkokvětých hybridech, zato nabízí množství poupat na jednom stonku.
06.10. 2017
383 čtenářů
Allium aflatunense 'Purple Sansation' - česnek aflatunský
Výška: 70 - 90 cm Květ: fialový, V. - VI. Velké zářivě fialové květy na dlouhých stoncích působí velmi zajímavě v trvalkových záhonech, lze je použít také k řezu.
01.08. 2017
447 čtenářů
Hemerocallis 'Lavender Deal' - denivka
Výška: 50 - 60 cm Květ: tm. fialový, žluto-zelený jícen, VII. - VIII. Vyšlechtil Kirby v r. 1981. Okvětní plátky tmavě fialové s bílou linkou, lehce voní.. Dlouhověká a nenáročná trvalka
26.07. 2017
413 čtenářů
Hemerocallis 'Baby Betsy' - denivka
Výška: 60 cm Květ: fialový, žlutý jícen, VII. - VIII. Vyšlechtil Maxwell v r. 1972. AHS Award 1976. Jemně voní. Dlouhověká a nenáročná trvalka našich babiček, jejíž oblibu dokumentuje
20.07. 2017
468 čtenářů
Hemerocallis 'Bakabana' - denivka
Bakabana je sytě banánově žlutá odrůda velkokvěté denivky, jejíž cípy okvětních plátků jsou mírně stočené dozadu. Kvete uprostřed léta na přibližně 50-60 cm vysokých stoncích.
Diskusní fórum / Cibuloviny, hlíznaté rostliny
26.05. 2017
43.08 kB čtenářů
Brambořík - péče po odkvětu
24.04. 2017
130.57 kB čtenářů
Begonie - pěstování
15.04. 2017
911 čtenářů
Bramboříky
26.03. 2017
1.89 kB čtenářů
Hymenocallis - pěstování
26.03. 2017
1.41 kB čtenářů
Úpolín - pěstování
17.03. 2017
845 čtenářů
Cibule a hlízy - rozdíl
22.09. 2016
2.05 kB čtenářů
Cibule tulipánů
22.09. 2016
6.00 kB čtenářů
Kana - pěstování
19.04. 2016
2.28 kB čtenářů
Šafrán zahradní - jedlost?
15.04. 2016
23.66 kB čtenářů
Liliochvostec, Kleopatřina jehla - pěstování
17.04. 2015
28.28 kB čtenářů
Brambořík - množení