Projekt osvětlení botanické zahrady Lálbágh, Bengalúru, Indie

Poslal(a) 22.07. 2008 12:04:30 (18702 čtenářů)

Projekt osvětlení botanické zahrady Lálbágh, Bengalúru, Indie (PHILIPS)

Botanická zahrada Lálbágh, pĕstující úctyhodných 1854 druhů rostlin, bývá popisována jako přívěsek na „náhrdelníku“ parků křižujícím území Bengalúru, indického města zahrad. Cílem osvětlovacího projektu této botanické zahrady bylo obohatit noční půvab jejích pěšin, flóry a působivého Skleníkového domu.

Mĕsto Bengalúru, ležící v indickém „Silicon Valley“, je poseto překrásnými zahradami. Nejslavnější z nich je zahrada Lálbágh, přezdívaná také „plíce“ této bující metropole. Rostlinné bohatství zahrady Lálbágh pokrývá plochu 97 hektarů. Skleníkový dům, postavený v roce 1889 za vlády Chamaraji Wodeyara na počest návštěvy prince Alberta z Walesu, byl navržen podle londýnského Křišťálového paláce a vybudován tak, aby poskytoval odloučený prostor pro výstavy květin.

Úřad pro rozvoj města Bengalúru se rozhodl v rámci zkrášlování města osvětlit vybrané pamětihodnosti. Lálbágh je veřejná zahrada přitahující mnoho návštěvníků, ať už z řad místních obyvatel nebo turistů, a Skleníkový dům tvoří její přirozené centrum. Projekt se zaměřil na osvětlení pěšin a Skleníkového domu.

Cílem bylo zvýraznit noční tvář zahrady, aniž by instalované osvětlení překáželo návštěvníkům při pohybu v zahradě. Upřednostňované barevné teploty světla se pohybovaly od neutrální po studenou bílou. Největší výzvu představovalo osvětlení Skleníkového domu, obrovské konstrukce ze skla a ocelových trubek, zabírající plochu přibližně 200 x 200 m.

Vnitřní prostor byl nasvícen 70W reflektorovými výbojkami Philips Master Colour zabudovanými do svítidel vyrobených na zakázku, která byla uchycena na malé římsy a nasměrována vzhůru. Pro středové sloupy byla použita svítidla Philips MiniDecoflood s kompaktními 70W výbojkami Master Colour, poskytující širší rozptyl světla. Vnější ocelové sloupy byly ozářeny speciálně navrženými svítidly, osazenými reflektorovými žárovkami PAR. Tento světelný zdroj autoři zvolili s cílem vytvořit barevný kontrast a také s ohledem na omezený prostor pro montáž svítidel (vyžadujících rovněž řídicí techniku). Kolem pěšin byly rozmístěny osvětlovací patníky a vrcholová stožárová svítidla.

Zahrada Lálbágh je nyní připravena zářit i pro budoucí generace. Projekt osvětlení se dostal na titulní stránku předních indických novin The Times of India s titulkem: „Jaký nádherný pohled! Zářící drahokam v bengalúrské korunĕ.“ Jiný titulek hlásal: „Bengalúrskému klenotu se vrátil lesk!“

Návrh osvětlení: Bišvadžjoti Džordár, Dípa Lobo, Pártha Mukhopádhjáj, Philips India
Svítidla: MVC503, HPS360 (výrobce Philips)
Světelné zdroje: CDM-R, PAR 38, CDM-TD, PL-C (výrobce Philips)

Projekt osvětlení botanické zahrady Lálbágh, Bengalúru, Indie (PHILIPS)

Projekt osvětlení botanické zahrady Lálbágh, Bengalúru, Indie (PHILIPS)

Philips Česká republika, s.r.o., sektor Lighting
Hynek Bartík; End User Account Manager;
+420 724 549 988; hynek.bartik@philips.com

Články: projekt osvětlení

14.03. 2017
8.70 kB čtenářů
Revoluční osvětlení památky UNESCO ve Štrasburku
15.09. 2008
31.18 kB čtenářů
Svítidla a světelné zdroje Philips pro zahradní a krajinnou architekturu
Diskusní fórum / Zahradní osvětlení
25.08. 2008
16.21 kB čtenářů
Svítidla ve vodě - životnost