Srpen v zahradě

Poslal(a) 03.08. 2008 14:51:35 (32397 čtenářů)

Léto se pomalu láme k nástupu podzimu, na který upozorňují první květy pozdních trvalek. I přesto budou zahradě ještě několik týdnů vládnout pestré květy letniček. Pečlivě zavlažujeme trávník i rostliny v nádobách, aby se vláha dostala až ke kořenům. Úporné odstraňování plevele je na čas pozastaveno, v parných slunných dnech nemá sílu klíčit. V zeleninové zahradě dozrává vše, nač si jen vzpomeneme. Vyséváme zelí pro jarní sklizeň a zimní salát.

Srpen v zahradě

Srpen a únor - tepla a zimy úmor.
Půlnoční větry v srpnu přinášejí stálé počasí.
Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.
Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy.


KLÍČOVÉ PRÁCE
- prosvětlování keřů kvetoucích počátkem léta
- příprava řízků muškátů a letniček na příští rok
- sklizeň letních odrůd jabloní a hrušní
- příprava řízků z polovyzrálého dřeva
- nákup jarních cibulovin
- tvarování živých plotů

Sestřih podpoří růst i květ
Po odkvětu zbavíme některé v létě kvetoucí keře starých výhonů. Pomůžeme tak zachovat tvar a upravený vzhled dřevin jako jsou čimišník, kolkvície, komule střídavolistá, opadavé druhy magnólie nebo vajgélie. Hned po odkvětu odřízneme vyčerpané větve až k novým silným výhonům. Pokud odstraníme odkvetlá květenství, zopakuje v tomto roce většina zmíněných druhů kvetení, případně podpoříme bohatou násadu květů v roce příštím. Květní výhony odstraníme okamžitě po odkvětu, aby rostlina nevkládala energii do starého dřeva a tvorby semen na úkor nového obrostu.

Zkrátíme letničky a pokojovky
V druhé polovině léta sestříháme letničky v nádobách a pokojovky zapěstované na kmínek. Letničky stříháme v případě snižující se násady květů nebo u vyholujících bezlistých lodyh. Příkladem jsou lobelky či petúnie. Petúnie mimo to ošetříme postřikem proti plísním. Pokojové rostliny typu ibišek či fíkus benjamina zapěstované na kmínku pravidelně tvarujeme. Prosvětlujeme a formujeme tvar koruny. Výhony stříháme vždy těsně za listem, v jehož paždí je spící pupen, neponecháváme pahýly větviček.

Vysazujeme kedlubny, čínské a pekingské zelí
Prořídlé zeleninové záhony doplníme v první polovině měsíce výsadbou kedluben, čínského či pekingského zelí. Pozdější výsadba by nezaručila bohatou sklizeň. Nezapomínáme na dostatečnou a rovnoměrnou závlahu. Proti znečištění zeminou při deštích a zálivce svážeme dorůstající rostliny v místě přechodu řapíku v list provázkem. Úvazek nesmí být příliš pevný, aby nepoškodil křehké listy a nebránil dalšímu vývoji "hlávek".

Letní sklizeň hrušek
Plody letních odrůd jablek a hrušek dosahují sklizňové zralosti, pokud se plod při vyklonění do strany snadno uvolní. První známkou dozrávání je opad několika zralých, nikoli červivých, plodů na zem. Při sklízení dbáme na odtrhávání plodů spolu se stopkami, čímž ovoci prodloužíme skladovatelnost. Neméně důležité je vyvarovat se při trhání plodů všeho, co způsobuje otlaky a zkracuje tak životnost. Snadné poškození hrozí zejména hruškám, které uskladňujeme v přepravkách vyložených slámou či pilinami.

Popínavky domu neškodí
Břečťan popínavý (Hedera helix) nebo loubinec trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata) často vyvolávají diskuse o škodlivém působení na domovní omítku. Obě rostliny se však pouze povrchově přidržují zdiva přísavnými ploškami úponků. V žádném případě nenarušují omítku ani zdi, nezadržují v nich vlhkost. Mimo to se listy skládají jeden přes druhý podobně jako střešní tašky a chrání tak povrch zdiva jako izolace. Břečťan roste pomaleji, má minimální nároky na prostředí a přes zimu si ponechává listy. Loubinec je mírně náročnější, na podzim shazuje listy, ale roste rychleji.

Vánoční kaktus
Už v létě je třeba myslet na zimu. Pokud toužíme po bohaté násadě květů vánočního kaktusu (Schlumbergera truncata), musíme mu poskytnout dvě období klidu. Prvním termínem pro odpočinek je srpen, kdy na několik týdnů až měsíc přestaneme kaktus postupně zalévat. Kaktus umístíme na slunné stanoviště a odstraníme z něj veškeré nevyzrálé vrcholové stonkové články. Odstraníme je v místě jejich nasazení, protože se na nich nevytvoří květy. Poupat se dočkáme až v říjnu. Druhým obdobím klidu je leden, čas po odkvětu, kdy stejným způsobem jako v srpnu omezíme zálivku.

Řízky muškátů zakoření i ve vodě
V letních teplých měsících snadno zakořeňují řízky pnoucích i keříčkových muškátů. Během dvou až tří týdnů vytvoří řízky ponořené ve vodě kořínky. Neočekávejme však bujné kořeny. Muškáty obecně mají oproti bohaté nadzemní části chudší kořenový systém. Před zakořeněním odstraníme z řízků zárodky květů, spodní část ponořenou do vody musí zakončovat listové paždí, z kterého vyrostou kořeny. Zakořenělé sazenice nenechávejme dlouho ve vodě, vysaďme je do květináče se substrátem, nejlépe pro balkonové rostliny.

Pěstování hrnkových hortenzií
Hrnkové hortenzie (Hydrangea) lze pěstovat v interiéru stejně dobře jako na záhoně v zahradě. V pokoji je umístíme na světlé místo mimo dosah přímých slunečních paprsků. Již latinský název hortenzie naznačuje velké nároky rostliny na vodu. Substrát v květináči proto udržujeme stále vlhký. Přebytečnou vodu z obalu či misky pod květináčem po půl hodině od zálivky odstraníme. V létě je vhodné rostliny přemístit ven, na terasu či balkón, kde nehrozí sluneční úpal. Květy hortenzií jsou půvabné ve vázách. Pozor však na průvan, v němž květy vadnou.

Řízkujeme zimostráz
Nejsnazším způsobem, jak si vyzkoušet rozmnožování okrasných dřevin řízkováním, je použít vyzrálé řízky zimostrázu (Buxus). V srpnu napícháme 10-15 cm dlouhé větvičky všech druhů a kultivarů do zeminy ve studeném pařeništi zastíněném před sluncem. Řízky pravidelně zavlažujeme, pozor však na přelití, které by způsobilo zahnití řízků. Do podzimu zakoření a na jaře je můžeme přesazovat na konečné stanoviště.

Neznámá kalabasa
Nováčkem mezi pěstovanou zeleninou je rostlina zvaná kalabasa - správně lagenárie obecná (Lagenaria siceraria) pocházející z tropické Afriky. Tato exotická zelenina se vzhledem rostliny podobá okurce, plod připomíná cuketu, společně všechny tři druhy patří do skupiny tykvovitých rostlin. Plody pěstované pod širým nebem dozrávají v druhé polovině léta a jsou nevýrazné až mdlé chuti. Připravují se z nich saláty nebo se tepelně upravují podobně jako cuketa. Rozměry zralých plodů hravě trumfují plody cukety.

Přemokřený substrát
Přílišná zálivka pokojových rostlin v letních měsících způsobuje výskyt nepříjemných chvostoskoků (Collembola). Jsou to drobní živočichové okem pozorovatelní na povrchu substrátu. Žijí a množí se pouze na trvale zamokřeném substrátu, který neprosychá ani na povrchu. Vlivem přemnožení chvostoskoka na omezeném prostoru dochází k okusu kořenového vlášení zdravých rostlin. Rostliny ochráníme, necháme-li před každou zálivkou substrát vyschnout, při přemnožení posypeme povrch substrátu pískem, který snadno vyschne, což chvostoskokům nevyhovuje.

Chmel otáčivý jako lék
V 16. století napsal Mattioli, že "chmel má moc ztenčující, otvírající a vyčišťující". Chmelové hlávky dozrávající v srpnu a září, kdy se rovněž sbírají, jsou osvědčenou drogou proti nespavosti, neurózám a hysterii. Chmel povzbuzuje chuť k jídlu, tiší křeče, působí močopudně, zmírňuje prostatické obtíže. Účinnými látkami chmelu jsou hořčiny - humulon a lupulon. Ze samičích šištic se připravuje čaj, šištice necháme přejít varem a deset minut ustát. Chmelové liány jsou současně dekorativní ozdobou zahradních pergol a zástěn.

Srpen v zahradě

Srpen v zahradě

Ukázka části textu z článku Srpen v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: srpen zahradě

26.11. 2002
70.60 kB čtenářů
Platycodon grandiflorum (JACQ.) A. DC. - boubelík
17.08. 2003
27.52 kB čtenářů
Rok v zahradě ( 8)
11.07. 2014
10.75 kB čtenářů
Centaurea montana - chrpa horská
19.03. 2013
12.12 kB čtenářů
Canna 'Salmon River' - dosna
18.07. 2016
10.36 kB čtenářů
Phlox 'Peppermint twist'® - plaménka, flox
04.01. 2011
15.91 kB čtenářů
Pterocarya stenoptera 'Fern Leaf' - lapina úzkokřídlá
12.08. 2010
20.19 kB čtenářů
Srpen - okrasná zahrada (1)
09.07. 2010
21.73 kB čtenářů
Červenec - okrasná zahrada (2)
08.02. 2012
16.53 kB čtenářů
Solanum quitoense - narančila
17.08. 2002
26.42 kB čtenářů
Srpen v zahradě (1)
11.08. 2008
39.86 kB čtenářů
Rostliny pod korunami stromů
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
84.32 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
132.70 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
91.24 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.73 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
13.18 kB čtenářů
Barborky