Zavlažování - zásobníky dešťové vody

Poslal(a) 05.08. 2008 16:27:28 (49819 čtenářů)

Sestava pro využití dešťové vody z nádrží Carat Professionell Graf® - zavlažování (BÖHM-EXTRUPLAST)

Zásobník, nebo chcete-li tank, umístěný pod zemí může být plastový nebo betonový. S plastovými tanky se snadno manipuluje, jsou lehké a jejich uložení do země zvládneme snadno ve dvou. Betonové zásobníky, které se budují podobně jako studny z jednotlivých skruží, mají tu nevýhodu, že během několika desítek let přestanou v kontaktních místech těsnit. Naopak jejich výhodou je přirozená neutralizace vody, kterou v plastovém zásobníku zajistí kousek přírodního vápence. Jinak nemá materiál, z něhož je zásobník vyroben, žádný zvláštní vliv na kvalitu vody.

Otázkou je, jaká velikost zásobního tanku je ta pravá. Odpověď je nasnadě: zcela záleží na spotřebě a průměrném množství srážek. Je-li tank malý, přetéká voda zbytečně do kanalizace a letní zalévání pitnou vodou stejně zbytečně zatíží rodinný rozpočet. Stejně nerozumné je pořizovat příliš velký zásobník, který voda z okapů nenaplní a který je také dražší. Dešťová voda nemá neomezenou trvanlivost, za čas začne vylučovat soli a zapáchat a mmohla by poškodit koncová zařízení. S přesným výpočtem pomůže odborná firma či distributor, zjednodušeně však lze říci, ze pro čtyřčlennou rodinu se zahradou o rozloze kolem 250 m2 vystačí tank o objemu asi tři tisíce litrů.

Pokud použijeme výpočet z hlediska rozměrů střechy, pak z jednoho čtverečního metru střešní krytiny získáme asi 20 - 30 litrů vody. Namístě je říci, že voda z eternitové či plechové střechy patří výhradně do kanalizace a není vhodná ani k zalévání, natož pak k použití v domácnosti. Ideální je krytina z hliněných tašek či kameniny.

Nádrže Herkules® pro nadzemní i podzemní montáž Graf® - zavlažování (BÖHM-EXTRUPLAST)

Sloupová nádrž 'Amfora' 500l Graf® - zavlažování (BÖHM-EXTRUPLAST)

Ukázka části textu z článku Investice pro životní prostředí, Martin Klíma
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto www.boehmextruplast.cz

Články: zavlažování zásobníky

21.05. 2008
30.06 kB čtenářů
Zavlažování - balkónové rostliny (1)
Diskusní fórum / Závlahy
08.10. 2013
4.42 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
20.05. 2009
29.80 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
20.08 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
07.08. 2008
19.35 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku