Rostliny: Zahradní svítidla

Poslal(a) 10.08. 2008 11:33:07 (34571 čtenářů)

Kdo alespoň jednou v životě strávil den pletím záhonů a opečováváním své zahrádky, zná pocit, kdy je člověku tak trochu líto, že výsledek jeho několikahodinové dřiny ukryje s večerem tma. Ovšem netřeba zoufat. Moderní exteriérová svítidla nám zajistí nejen funkční, ale i estetické osvětlení zahrady a propůjčí jí nádech romantiky a tajemna.

Nerezové svítidlo Inverlight - zahradní svítidla (HELIOS)

Rozzářené zahrady vídáme stále častěji. Osvětlení venkovního prostoru totiž není tak finančně náročné, jak si možná představujeme. Spíše než finance je ovšem důležitější jeho promyšlené dimenzování a rozmístění, protože stejně jako dokáže výraz zahrady pozvednout, tak jej dokáže deklasovat.

Hra se světlem
Venkovní svítidla se od svých interiérových příbuzných liší především větší odolností vůči vniku cizích těles a především zatékání vody.

Jak bylo v úvodu řečeno, pro celkové vyznění osvětlení je důležitá jeho promyšlená integrace do zahrady a nasměrování na osvětlované objekty. Například každý druh rostliny vyžaduje odlišný způsob nasvícení. Stromy, monumenty zahrady, je nejvhodnější osvětlit zdola, lépe vyniknou jejich rozměry, tvar koruny, zajímavé větvoví. Naopak keře a trvalkové záhony je vhodné osvětlit buď shora nebo ještě lépe zevnitř skupiny, která díky osvětlení bude působit vzdušně a volně.

Při návrhu osvětlení je třeba zohlednit umístění posezení, odkud se bude zahrada večer pozorovat. Nevhodné nasměrování svítidel může nepříjemně oslňovat. Tok světla lze upravit stínítky nebo tlumit například krytkami z mléčného skla. Počet svítidel na zahradě by měl být přiměřený - příliš mnoho svíticích prvků může osvětlovat také interiér, což je nežádoucí například při sledování televize. Také v zájmu zachování dobrých sousedských vztahů je vhodné osvětlení na noc vypínat, popřípadě nechat jen decentně osvětlené zahradní komunikace.

Druh svítidla volíme podle toho, co bude osvětlovat. Nástěnná svítidla jsou vhodná pro osvětlení zajímavých detailů stavby nebo pro osvětlení vstupu do domu, popřípadě vjezdu do garáže. Volit můžeme buď svítidlo umístěné na zdi nebo dražší variantu zabudovanou ve stěně, která není tak náchylná na mechanické poškození. Pro osvětlení komunikací jsou vhodná také sloupková svítidla vysoká 50-80 cm, která jasně vytyčí cestu a přitom nepůsobí jako rušivý element. Asi nejefektnější ze všem svítidel jsou ta svítidla zabudovaná do země. Vhodná jsou především pro osvětlení teras, travnatých ploch, cest kolem bazénu nebo intimních zákoutí zahrady.

Rozmanitý výběr
K životnímu prostředí nejšetrnější jsou solární zahradní lampy, které využívají solární energii nashromážděnou přes den. Panely by měly být umístěny na místo, kam dopadají světelné paprsky pokud možno po celý den, lampa pak vydrží svítit přibližně osm hodin. Další výhodou solárních lamp je jejich životnost (LED diody vydrží asi 100 000 hodin, což je přibližně třicetinásobek (!) životnosti běžných halogenových žárovek). Na druhou stranu nelze na jejich světlo stoprocentně spoléhat, za nepříznivého počasí může jejich svítivost slábnout, takže jsou vhodné pouze jako osvětlení estetické, nikoli funkční.

Rozšířenější jsou lampy na elektřinu. Napevno zabudované prvky lze pořídit v závislosti na velikosti kolem jednoho až pěti tisíc korun, je však třeba připočítat náklady na elektrorozvody. Ale ani ten, kdo má hlouběji do kapsy, nemusí rezignovat na osvětlení svého květinového království. Poměrně dobrou a levnou práci odvedou mobilní reflektory, které lze pořídit již od několika stokorun za kus. Nenabídnou sice takovou světlenou podívanou jako jejich dražší kolegové a počítejme také s tažením kabelů po povrchu, nicméně svůj účel v rámci možností splní obstojně.

K zahradnímu osvětlení lze dokoupit řadu zajímavého příslušenství zpříjemňujícího život. Mezi ně nepochybně patří čidla, která reagují buď na pohyb nebo na úbytek slunečního záření a zapnou svítidlo automaticky. Citlivost čidla lze pochopitelně regulovat. Podobně zajímavá a dnes takřka nepostradatelná jsou čidla pohybová, která oceníme zejména na přístupových cestách k domu. Nesmírně efektně působí osvětlený bazén. Neosvětlujeme jej zvenku, svítidla jsou součástí jeho vnitřních stěn. Naopak dodatečně lze osvítit dnes velmi oblíbená jezírka.

Tvar svítidla by měl pokud možno stejně jako například garáž nebo plot korespondovat se vzhledem a stylem domu. Bohužel i do oblasti svítidel pronikly historizující tendence. Na novostavbu příměstského domku se rádoby ručně kovaná lampa se secesním stínidlem prostě nehodí. Jednodušší tvary bez zbytečných příkras vyzní určitě lépe. Pokud se rozhodneme pro instalaci zahradního osvětlení, vyplatí se nepochybně přizvat firmu specializující se na světelnou techniku. Nejen kvůli návrhu optimálního rozvržení svítidel, ale také kvůli nutnosti odborného zapojení systému. Nevhodně umístěné zahradní křesílko přemístíme snadno, lampu připojenou do systému už obtížněji...

Osvětlení zahrady Ares - zahradní svítidla (HELIOS)

Osvětlení zahrady Ares - zahradní svítidla (HELIOS)

Osvětlení bazénu Ares - zahradní svítidla (HELIOS)

Osvětlení bazénu v zahradě Ares - zahradní svítidla (HELIOS)

Ukázka textu z článku Světlo pro zahradu (kre)
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto www.helios.cz

Články: zahradní svítidla

15.09. 2008
28.89 kB čtenářů
Svítidla a světelné zdroje Philips pro zahradní a krajinnou architekturu
28.05. 2008
32.09 kB čtenářů
Zahradní svítidla
11.06. 2012
12.51 kB čtenářů
Orchideje - světelný a teplotní režim
05.11. 2008
37.44 kB čtenářů
Venkovní osvětlení
Diskusní fórum / Zahradní osvětlení
25.08. 2008
15.79 kB čtenářů
Svítidla ve vodě - životnost