Fóliové tunely a pařeniště

Poslal(a) 17.09. 2008 11:56:33 (31274 čtenářů)

Fóliové tunely a pařeniště - pařeniště (EINHELL)

Fóliové tunely a pařeniště postavené v zeleninové zahradě rozšiřují možnosti pěstování sazenic – někdy umožňují i pěstování plodin až do doby sklizně. Rostliny, které rostou na svém trvalém stanovišti, někdy potřebují ochranu, která jim pomůže přečkat pozdní mrazy zjara a časné na podzim. Tytéž metody poskytující ochranu se dají využít i k otužování sazenic.

Fóliové tunely
Můžete si snadno opatřit fóliové tunely vyrobené z polyetylenu, které mají v zahradě mnohostranné použití. Jsou lehké a snadno se s nimi pracuje. Nevydrží sice dlouho (dva až tři roky), ale dají se lacino nahradit.

Polyetylenové plachty se často používají ve tvaru dlouhých nízkých tunelů o výšce asi 30–60 cm, které mohou sloužit jako určitý poklop. Nízký tunel snadno zvládnete postavit sami. Zarazíte do země řadu kovových obručí, napnete přes ně polyetylenovou plachtu a zakotvíte ji buď motouzem, nebo několika dalšími obručemi. Konce upravte tak, že polyetylen spojíte a přivážete ke kolíku. Pro větrání fólii prostě po stranách nadzvednete. Fóliovník si můžete vytvořit v jakékoli velikosti, ať už ke krytí jediného řádku sazenic nebo celého záhonu s raným salátem – můžete ho postavit i tak, aby se do něj dalo vstoupit a byl dost velký, aby se v něm mohlo pracovat. Takovéto fóliovníky si můžete sestavit sami, dají se však koupit jako souprava ocelových vzpěr a těžkého polyetylenu s úpravou proti ultrafialovému záření, což prodlužuje jejich životnost. Fóliovník, do kterého se dá vstoupit, je levnější než skleník a dá se snáze postavit, má však i své nevýhody. Není vhodný pro větrné místo, protože silný vítr může poničit konstrukci. I když se dá vytápět, nedokáže udržet teplo tak účinně jako skleník. Problémem může být i kondenzace vlhkosti, protože větrání je omezeno na konce fóliovníku.

Pařeniště
„Studené“ pařeniště bývá nevytápěné – je to vlastně jakýsi velký poklop na stálém místě – ale v případě potřeby se také dá vytápět. Tradiční pařeniště má základnu z cihel nebo dřeva. Vzadu je o něco vyšší než vpředu a je zakryté svažujícími se skleněnými okny. To zaručuje, že pařeniště dostává maximum slunečního světla a také je to účinně chrání před deštěm. Moderní pařeniště jsou vyrobena z kovu nebo umělé hmoty a mívají střechu ze dvou šikmých stran spojených ve hřebeni – vypadá tedy podobně jako střecha miniaturního skleníku.

Pařeniště jsou ideální pro rostliny, které nepotřebují plnou ochranu vytápěného skleníku, a tvoří dokonalou přestupní stanici pro otužování zeleniny, než ji přesadíme na venkovní záhon. Mohou být vytápěna elektrickými či naftovými kamínky nebo kabely ohřívajícími půdu.

K větrání pařeniště můžete pootevřít nebo úplně odstranit všechna či některá okna. Při pořizování vybírejte takové, které má okna zavěšená a opatřená podpěrou, aby mohla zůstat otevřená – okna bývají těžká a neskladná a špatně se s nimi hýbe.

Pařeniště byste měli umístit na slunné, ale chráněné místo tak, aby šikmá strana dostávala maximum slunečního světla. Za chladných nocí můžete na okna položit kus starého koberce, pytloviny nebo podobného materiálu jako dodatečnou izolaci.

Fóliové tunely a pařeniště - fóliový kryt (LIMES)

Fóliové tunely a pařeniště - pařeniště (LIMES)

Ukázka textu z knihy Moje zeleninová zahrádka, Fern Marshall Bradley & Jane Courtier
Reader’s Digest Výběr
Pasáž Na Poříčí 10
110 00 Praha 1
www.vyber.cz

foto www.limes.cz, www.einhell.com
11 článků v tomto tématu
11.01. 2017
129 čtenářů
Tropický skleník
16–21 °C Bez ohledu na to, kde žijete, udrží tropický skleník během zimních měsíců naživu většinu teplomilných rostlin, pokud bude minimální noční teplota asi 16 °C a minimální
10.01. 2017
141 čtenářů
Skleníky - připojené skleníky
Skleníkům připojeným ke zdi domu se nejčastěji říká veranda.
03.01. 2017
220 čtenářů
Nakličovací komora
Jestliže sejete mnoho semen, možná si postavíte nakličovací komoru, abyste mohli předpěstovat rostliny již na začátku sezony. V takové komoře klíčí všechna semena, protože jsem zjistil,
03.01. 2017
170 čtenářů
Temperovaný skleník
Temperovaný skleník 4–10 °C je dobrý kompromis mezi studeným a teplým skleníkem s nočním minimem teplot klesajícím ke 4 °C. Při této teplotě mohou některé choulostivější rostliny
03.01. 2017
151 čtenářů
Skleníky - snížená chodba
Skleník s chodbou sníženou pod úroveň okolního terénu, s betonovými základy a opěrnou zdí. Může mít jakýkoli tvar, stát samostatně nebo být připojen k jiné stavbě.
30.12. 2016
149 čtenářů
Skleníky - áčko
Nejlepší tvar pro nízké rostliny, protože má hodně prostoru u základu a menší objem výše. Je snadné ho postavit z dřevěných rámů se sklem, polykarbonátem nebo akrylátem.
29.12. 2016
156 čtenářů
Skleníky - mansardová střecha
Tento skleník je velmi podobný tradičnímu, ale má mansardovou střechu, která zajišťuje více místa pro obsluhu.
21.12. 2016
210 čtenářů
Základy hydroponie
Existují tři typy hydroponických systémů: uzavřený cirkulační systém s pěstebními žlaby nebo truhlíky; systém plovoucích desek – raftů, a technika krytých žlabů (NFT). Každý má
21.12. 2016
196 čtenářů
Skleníky - polokoule
Tato zajímavá stavba sférického tvaru nabízí velkou podlahovou plochu; ta může být využita různým způsobem, například můžete do jejího středu umístit vodní nádrž s rybami jako hlavní
17.12. 2016
275 čtenářů
Skleníky - tunel
Je známý také pod názvem quonset nebo fóliovník.
13.12. 2016
273 čtenářů
Skleníky - gotický oblouk
GOTICKÝ OBLOUK Stěny se sbíhají do středového hřebene, který brání prohnutí střechy pod návalem sněhu.
Diskusní fórum / Skleníky, foliovníky
04.02. 2012
15.40 kB čtenářů
Fóliovník
22.01. 2012
9.91 kB čtenářů
Výstavba skleníků
24.02. 2011
10.78 kB čtenářů
Skleník
27.01. 2010
9.49 kB čtenářů
Vytápěná zimní zahrada
08.12. 2009
27.15 kB čtenářů
Skleníky
29.03. 2009
16.20 kB čtenářů
Pařeniště