Rostliny: Elytrigia repens - pýr plazivý

Poslal(a) 17.09. 2008 16:12:40 (38666 čtenářů)

Elytrigia repens - pýr plazivý (AGROSTIS)

Plevelná rostlina | Podáte-li jim prst, vezmou si celou ruku. To platí stejně pro pýr jako pro ostatní kořenový plevel. U bršlice se to předpokládá, u pýru to víme, že si vytváří životní prostor uvolňováním látek do země, které ostatním rostlinám brání v růstu. Pýr dokonce v zemi prorůstá hlízy brambor. Všude se hovoří hlavně o jeho kořenech, ale tato travina se vlastně rozmnožuje podzemními výhonky, rhyzomy. Často se vyskytuje na vápenatých, tuhých půdách. Na kypré, humózní půdě nebo na široké vrstvě mulče se jej snadno zbavíte, protože je možné jej vytrhnout ze země po celé délce.

Ve starších dobách se na zamořenou půdu posílalo stádo prasat rok předtím, než se pole oralo a osévalo. Tato zvířata byla schopna vyhrabat dokonce i kořeny pýru.

Také husy mají tuto travinu v oblibě a drží ji zkrátka. Pod dohledem dokáže drůbež řádně vyplít i kultivované plochy, aniž by při tom nadělala nějaké škody. To je vhodné například u mladých brambor, dokud ještě nepokrývají celou plochu.

Tradiční metodou starou několik století je vysadit na silně zasažené půdě dva roky po sobě brambory. Zpravidla postačí, stejně jako u bršlice, dvojí okopání motykou a kopčení, než rostliny brambor beze zbytku zastíní celou plochu a vypudí tak na světlo náročný pýr. Následně by země neměla nikdy ležet ladem. Včasné osetí zeleným hnojivem zabrání, aby se pýr znovu rozšířil.

Pouhé okopání motykou zamořeným záhonům nestačí. Výsledek bude zcela opačný, pýr se rozšíří ještě více, protože z kousků kořenů vyrazí bezpočet nových rostlin.

Tlustá vrstva mulče proložená ve dvou třech vrstvách lepenkou pýr vyhubí. Z lepenky však ještě před položením odstraňte zbytky lepicí pásky a kovové spony. Podobného efektu docílíte i pomocí fólií, ty však nepropustí ani vzduch, ani vodu.

Je zvykem jednotlivé kořeny pýru sušit u plotu zahrady a následně je hodit na hnojiště. Dnes se dávají také doprostřed kompostu nebo do popelnice s bio-odpadem. Je třeba varovat před nedbalostí – zcela nevysušené kořeny rychle znovu naberou vodou a rozbují se, jakmile se dostanou do kontaktu se zemí.

Kdo jednou již čerstvě vypletý pýr na kompost hodil, ví, jaké zhoubné následky to může mít. Travina si zabere celou hromadu pro sebe a proroste ji dříve, než se člověk naděje. Pýr však poskytuje vynikající kompost. Aby se úmysl zdařil, položte na zamýšlenou plochu vytrhané drny trávy, a to kořeny nahoru, vrstvy mohou být i dvě. Dvě tři vrstvy nepotištěné hnědé lepenky splní stejný účel. Na to navrstvěte až 1,5 m vytrhaného plevele – stébla, jednotlivé kořeny a tvrdé hroudy hlíny prorostlé kořeny – a mezi to nasypte trochu vápna. Pokud máte k dispozici nasekanou trávu nebo jiný zahradní odpad, který se rychle rozkládá, položte jej v 5-10cm vrstvě na hromadu. V každém případě však hromadu pokryjte vrstvou hlíny přibližně na šířku dlaně, a to ze všech stran. Pokud pýr kompostujete v moderním kontejneru z dřevěných latí, pokryjte hromadu půdou pouze shora. Nejdříve po šesti měsících, nejpozději po jednom roce hromadu přeházejte lopatou, aby se provzdušnila. Zpravidla je nutné ještě jedno přeházení, aby všechny kořeny kompletně zetlely. Drobně zrnitý kompost poskytuje živiny a potlačuje plevel na záhonech, protože i při rozkládání kořenů pýru se uvolňují růstové inhibitory.

Protože pýr bývá k dispozici pouze v malých množstvích a také kvůli jeho kladným účinkům na růst a zdraví rostlin nechávali jej zahradníci s oblibou stranou pro nemocné rostliny, například pro „chudokrevné“ broskve trpící kadeřavostí. Rostliny ošetřené pýrem se prý zazelenaly takovým způsobem a začaly prospívat tak rychle, že mnohý zahradník začal věřit na zázraky. U dřevin pokládejte kompost do oblasti kořenů a řádně jej pokryjte zeleným mulčem, na záhonech se zeleninou nebo s trvalkami jej před osázením zlehka zapracujte do půdy.

Když je psům špatně, žerou pýr (pokud je jim na zvracení, následně dáví). Síla léčivých kořenů pýru zaháněla i mnohá lidská trápení, než byla rostlina zavržena jako plevel. V lidovém léčitelství se její účinky využívaly na uvolňování hlenů, ulehčení pocení a močení, při léčbě kašle a bronchitidy, onemocnění močových cest a ledvin. Vynikající služby poskytoval pýr také při léčení žloutenky i jiných onemocnění jater. Dnes najdeme rozmělněné kořeny pýru v mnoha druzích zdravotních čajů, především v urologických čajových směsích. Rostlina je pro medicínské účely pěstována dokonce na celých polích.

Pokud chcete zkusit příjemně chutnající čaj z kořenů pýru, vyrýpněte vidlemi ze země masité kořeny v předjaří, ještě před novým rašením. Vyhledejte ty nejhezčí, řádně je omyjte a rozkrájejte je zahradnickými nůžkami na co nejmenší kousky (1-2 cm). Dokud jsou kořeny ještě čerstvé a měkké, většinou se to povede, aniž by vám na rukou naskákaly puchýře. Následně je řádně vysušte v sušičce, na kachlových kamnech nebo na topném tělese (max. teplota 50 °C). Pro přípravu čaje vezměte tři polévkové lžíce sušených kousků kořenů a vložte je do hrnce. Zalijte 1/4 l studené vody, kterou pozvolna přiveďte k varu, a kořeny nechte 5-10 min louhovat. Denně pijte dva až tři šálky.
Ukázka části textu z knihy Rady našich babiček, Dorothée Waechter
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz

foto www.agrostis.cz
11 článků v tomto tématu
24.07. 2019
12.64 kB čtenářů
Carex buchananii 'Red Rooster' - ostřice Buchananova
Okrasná travina dorůstající výšky 50-70 cm. Listy jsou jemné, úzké lodyhy bronzové až hnědé barvy po celý rok. Habitus vzpímený, užší, později rozložitý. Nejraději má polostín.
08.01. 2019
7.09 kB čtenářů
Bambusa metake 'Variegata' - bambus
Synonymum: Hibanobambusa tranquillans Shiroshima Narozdíl od většiny panašovaných kultivarů tato rostlina je přirozený přírodní hybrid z Japonska. Pokládá se za jeden z nejkrásnějších
30.10. 2018
7.62 kB čtenářů
Svažte okrasné trávy: ochrana a ozdoba zároveň
Okrasné trávy jsou důležitým strukturním prvkem v zimní zahradě. To však není jediný důvod, proč s jejich seříznutím počkat až do jara. Listy a stébla slouží také jako přirozená
21.09. 2018
5.00 kB čtenářů
Chasmanthium latifolium - plochoklasec širolistý
Znáte plochoklasec? Hledáte zajímavou rostlinu do trvalkového záhonu? Zkuste zapátrat po plochoklasci širolistém (Chasmanthium latifolium).
28.08. 2018
4.35 kB čtenářů
Traviny v nádobách - péče
Jak o ně pečovat Nové květináče by měly být dvakrát až třikrát větší, než je kořenový bal v době, kdy trávu kupujete. Použijte substrát pro balkonové rostliny nebo kyprou zahradní
28.08. 2018
6.20 kB čtenářů
Okrasné trávy v nádobách
Hravá elegance okrasných trav Na konci léta se konečně dostávají do popředí zájmu. Útlá stébla a lehounké květy teď dobývají terasy a balkony.
22.08. 2018
3.03 kB čtenářů
Pěstování bambusů v zimní zahradě
Bambusy vysazené v rozměrných nádobách bývají k vidění v zámeckých oranžeriích. Pokud to chcete také vyzkoušet, měli byste být pečliví při volbě druhu: zimovzdorným bambusům, které
18.04. 2018
12.35 kB čtenářů
Okrasné trávy - nejlepší období výsadby
Je čas na výsadbu okrasných trav Trávy jsou už neodmyslitelnou součástí většiny zahrad – ať už je využijete v prérijním záhonu, mezi vysokými trvalkami, nebo jako volně stojící solitérní
05.03. 2018
4.77 kB čtenářů
Bambusy - výběr a pěstování
Bambus můžete v zahradě využít rozmanitými způsoby – jako houštinu, malý lesík, půdopokryvnou rostlinu nebo solitéru. Pokud ale chcete zabránit tomu, aby postupně zabral víc prostoru,
27.12. 2017
3.20 kB čtenářů
Miscanthus sinensis 'Little Zebra' - ozdobnice čínská
Výška: 60 - 80 cm Květ: pýřitý klas, VII. - VIII. Jedna z nejnižších, panašovaných ozdobnic.
27.12. 2017
4.74 kB čtenářů
Festuca glauca 'Elijah Blue' - kostřava sivá
Synonyma: Festuca cinerea, kostřava popelavá Výška: 20 cm Květ: drobné klásky, VI. - VII. Nenáročný a dekorativní druh okrasné trávy
Diskusní fórum / Trávy a traviny
21.05. 2019
1.09 kB čtenářů
Prosím o pomoc identifikovat tuto travinu!
28.09. 2016
12.99 kB čtenářů
Okrasné trávy - pěstování
24.09. 2016
5.55 kB čtenářů
Vousatec - pěstování
04.05. 2015
8.57 kB čtenářů
Carex monrrowii - rezavé skvrny
05.07. 2014
42.31 kB čtenářů
Trávy a traviny - fotografie
26.05. 2014
43.57 kB čtenářů
Trávy neobrazily
05.03. 2012
45.98 kB čtenářů
Pampas - pěstování
05.03. 2012
25.83 kB čtenářů
Kostřava medvědí
11.07. 2011
39.81 kB čtenářů
Okrasné trávy
17.05. 2011
29.02 kB čtenářů
Mrazuvzdorné trávy
04.12. 2010
34.15 kB čtenářů
Bambus