Využíváme barvy v zahradě

Poslal(a) 01.10. 2008 14:02:05 (15689 čtenářů)

Zahrada přináší kromě jiných radostí do našeho života barvy. Jejich plánovitým využíváním můžeme zahradu přizpůsobit svému osobnímu stylu, případně vytvořit úseky se zcela odlišnou atmosférou.

Využíváme barvy v zahradě (READERS DIGEST VÝBĚR)

Výběr barev
Sladěné barevné kombinace přinášejí do zahrady harmonii a dodávají různým částem zahrady osobitost. Vzhledem k tomu, že zvolené barvy jsou čistě osobní záležitostí, můžeme tak zahradě často nejlépe vtisknout svůj vkus. Barvy ovlivňují naše nálady a v závislosti na vybraných barvách a způsobu jejich kombinování může zahrada nabývat mnoha podob – působit uklidňujícím dojmem a zvát k odpočinku nebo naopak vyzařovat energii a živost.

Barvy spadají do dvou velkých skupin: syté a teplé nebo pastelové a chladné. Syté barvy, jako je červená, oranžová, jasně žlutá a nachová, jsou dynamické, zvyšující tempo a šířící vzrušení a radostnou náladu. Naproti tomu světle modrá, slézová, světle žlutá a růžová jsou uklidňující a konejšivé, ladící s okolní krajinou.

Seskupování barev
Zatímco výběr barev je osobní záležitostí, jejich vzájemné působení je třeba v zahradě využít k docílení co nejlepších účinků. Jednou možností je pracovat s barevným kruhem, pomůckou k používání různých barev, znázorňovanou velmi často v mnoha příručkách zabývajících se tematikou kombinace barev. Příbuzné barvy leží v barevném kruhu blízko sebe, jako modrá se zelenou a fialovou. Kontrastní barvy – třeba modrá a oranžová nebo červená a zelená – leží v kruhu naproti sobě. Při plánování barevného schematu se musíme rozhodnout, zda chceme dosáhnout výrazné barevnosti, nebo měkké harmonie, a podle toho rostliny seskupovat.

Význam listů
Zelená, základní přírodní a nejvíce uklidňující barva se může použít jako „hranice“ mezi nápadněji zbarvenými rostlinami. Existuje také mnoho zajímavých a různě zbarvených listů, které mohou hlavní barevné schéma dotvořit. K modrým květům se mohou použít modrošedé nebo stříbřité listy, ke žlutým květům žlutozelené.

Vytváření iluzí
Barvy můžeme použít i k tomu, abychom zmátli zrak a vytvořili iluze perspektivy a větších vzdáleností. Zářivé barvy „přibližují“, zatímco chladné odstíny zdánlivě oddalují. Chceme-li vytvořit pocit vzdálenosti v malém prostoru, použijeme jasné, pozornost přitahující barvy v blízkosti domu a pastelové tóny ve větší vzdálenosti. Nejúčinnější je vysadit na odlehlém konci zahrady rostliny okrasné listem v nevýrazných odstínech, třeba modrozelené s nachovým nádechem, společně s drobnokvětými rostlinami s květy pastelových barev. Navodíme tak dojem mlhavého výhledu, který se ztrácí v dálce.

Barvy v jasném světle
Zahradu osvětlenou po celý den nebo po jeho větší část je nejlepší osázet rostlinami zářivých, výrazných barev – červenou, oranžovou, nachovou nebo jasně modrou. Když je totiž slunce vysoko na obloze a světlo je velmi ostré, působily by světle zbarvené rostliny a jemné listy bledě až nevýrazně.

Prosvětlení temných prostorů
Zahrady, ve kterých je slunce málo nebo žádné, lze prosvětlit použitím mnoha světlých květů a panašovaných listů. Stálezelené rostliny s lesklými, světlo odrážejícími listy jsou k prosvětlení nedocenitelné. V zahradě využívané především navečer vypadají světlé květy půvabně, protože zůstávají viditelné i za soumraku, když už se všechny ostatní ztrácejí v šeru.

Prosvětlující rostliny pro stinná místa
Arum italicum subsp. italicum ‘Marmoratum’ • aukuba japonská (Aucuba japonica ‘Crotonifolia’ – nesnáší mráz) • barvínek (Vinca) – panašované kultivary • bergenie (Bergenia) • brslen: Euonymus fortunei ‘Emerald Gaiety’, E. ‘Emerald ’n’ Gold’ a E. ‘Silver Queen’ • břečťan s panašovanými listy (Hedera colchica a kultivary Hedera helix) • čemeřice: Helleborus foetidus a Helleborus hybridusFatsia japonica (nesnáší mráz) • jarní cibuloviny včetně talovínu (Eranthis hyemalis), sněženky (Galanthus) a narcisůkosatec (Iris foetidissima var. citrina) • lýkovec vavřínový (Daphne laureola – nesnáší mráz) • masoplod (Sarcococca) • náprstník Digitalis purpurea f. albifloranetýkavka (Impatiens – nesnáší mráz): kultivary se světlými květy • plamének (Clematis): kultivary se světlými květy, třeba ‘Nelly Moser’ • plicník
Ukázka textu a fotografie z knihy Pozdní léto - Ilustrovaný průvodce zahrádkáře
Reader’s Digest Výběr
Pasáž Na Poříčí 10
110 00 Praha 1
www.vyber.cz

Články: využíváme barvy

02.06. 2007
32.15 kB čtenářů
Trvalky místo trávníku
25.07. 2008
16.97 kB čtenářů
Osazujeme rybníček (1)
Diskusní fórum / Ostatní k rostlinám
05.07. 2017
741 čtenářů
Terasa - výběr rostlin
18.03. 2017
498 čtenářů
Rostliny - sázení
06.01. 2017
1.55 kB čtenářů
Smíšené trvalkové záhony
20.09. 2016
1.42 kB čtenářů
Čarověník
10.04. 2015
57.40 kB čtenářů
Bršlice - jak se zbavit bršlice
05.04. 2015
74.91 kB čtenářů
Živé ploty - vhodné rostliny na živý plot
19.01. 2015
116.52 kB čtenářů
Mravenci
23.11. 2014
7.10 kB čtenářů
Terčovník zední - Xanthoria parietina
25.10. 2013
16.84 kB čtenářů
Balkonové rostliny - rady pro pěstování
16.10. 2013
26.25 kB čtenářů
Úprava záhonků na podzim
15.10. 2013
216.17 kB čtenářů
Podzimní plody - jedlé i nejedlé