Říjen v zahradě

Poslal(a) 03.10. 2008 12:54:17 (27364 čtenářů)

Na zahradu přišel podzim v plné nádheře. Na vrcholu svého okázalého kvetení jsou astry a jiřiny, které doplňuje zlatobýl a rozchodníky. Oranžová plodenství mochyně září jako lampiony zahradní slavnosti, kterou završují dozrávající plody skalníků, hlohů, hlohyně, růží, okrasných jabloní, svíd. Jedinečnou podívanou se zdají být v tomto ročním období vybarvující se listy stromů a keřů, promyšleně zakomponovaných mezi jehličnany a neopadavé listnaté dřeviny. Vrcholí období hojnosti - sklizeň ovoce, hroznů, ořechů a mnoha druhů zeleniny plní sklepy i spíže.

Říjen v zahradě

V říjnu mráz a větry - leden, únor teplý.
Touží-li září po rose, bude v říjnu bláta po ose.
Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
Jestli má dub mnoho ovoce, bývá ráda tuhá a dlouhá zima.


KLÍČOVÉ PRÁCE
- sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny
- zazimování doplozených ovocných dřevin
- likvidace zahradního odpadu
- výsadba prostokořenných okrasných i ovocných dřevin
- poslední seč a čištění trávníku
- zazimování skleníků a pařenišť

Vysazujeme ovocné stromy
Veškeré jádroviny vyžadují půdy s alkalickou, ne kyselou reakcí, před výsadbou proto zajistíme mírně zásadité pH. Jabloním se daří na humózních vlhkých půdách, hrušním poskytneme hluboké a spíše suché, teplé půdy. Podobně je tomu u třešní a višní, které potřebují lehké provzdušněné půdy. Švestky, broskvoně a meruňky vyžadují teplé stanoviště provzdušněné půdy a mírně alkalickou půdní reakci. Při výsadbě na podzim zastřihujeme pouze poškozené kořeny. Před výsadbou kořeny na jeden den namočíme do vody, po té pečlivě rozložíme v připravené jámě. Místo štěpování zůstává nad zemí. Do zahrad o velikosti okolo 400 m2 vysazujeme zákrsky či vřetena.

Sklizeň ovoce pro uskladnění
Ovoce určené k dlouhodobému skladování a postupnému zpracování sklízíme i se stopkami, kontrolujeme, zda plody nejsou pomačkané, nahnilé nebo zda nemají jiné mechanické poškození slupky. Při sklizni v období přízemních mrazíků používáme rukavice. Přímý dotyk holou rukou způsobuje na podchlazených plodech otlaky, jež přispívají ke kazivosti. Jádrové ovoce skladujeme v lískách a přepravkách s otvory zajišťujícími proudění čerstvého vzduchu, nejlépe v jedné vrstvě. Hrozny, měkké a křehké ovoce pokládáme na podestýlku pilin či slámy.

Skladovací prostory a skladování
Ovoce a zeleninu skladujeme ve větraných, chladných, ale bezmrazých prostorech. Nejvhodnější jsou prostory s teplotou pohybující se v rozmezí 1-6°C a vysokou vzdušnou vlhkostí dosahující 85 až 90 procent. Nehodí se místnosti s potrubím ústředního topení či s dřevěnou podlahou. Ovoce pro zimní konzumaci není vhodné skladovat společně v jedné místnosti se zeleninou a brambory. Ovoce totiž snadno přijímá různé pachy, což kazí chuťový vjem. Naopak vhodné je skladovat spolu s ovocem nebo zeleninou zavařeniny a konzervovanou zeleninu či ovoce.

Moštujeme sklizené ovoce
Mechanicky poškozené ovoce či přebytky úrody lisujeme. Jádroviny je před vložením do lisu třeba rozšrotovat, měkké ovoce - bobuloviny lisujeme nejlépe zbavené stopek. Vylisovaná šťáva snadno a rychle podléhá zkáze, proto mošt zavčas konzervujeme chemickou cestou nebo zamražením. Ze zkvašeného moštu vyrábíme víno nebo ovocný ocet vhodný k přípravě salátů. Šťávu z ostružin a z ovoce bohatého na pektiny využíváme k výrobě marmelád.

Nakvétání vánočního kaktusu
Pokud jsme se po celý rok dobře starali o vánoční kaktus, objeví se květní poupata na konci dužnatých listů. Květy se zakládají od počátku října na vyzrálých koncových výhonech. V tomto období je nutné ponechat rostlinu na světlém místě u okna. S rostlinou nemanipulujeme, poupata by nevykvetla. Kaktus nezapomínáme alespoň jednou týdně zalévat, aby se květy dobře vyvinuly. Časnější odrůdy plně vykvetou již v listopadu, pozdnější v prosinci.

Zazimujeme traviny
Choulostivé traviny a některé trvalky potřebují před zimou ochranu. Proto neodstraňujeme růžice listů, které pokryjeme listím nebo chvojím a odstraníme pouze lodyhu. Jukám, tritomě a okrasným trávám svážeme listy dohromady tak, aby úvazek chránil srdíčko. Pak je obložíme listím a chvojím, které zatížíme kameny. Rostliny choulostivé na vlhkost navíc zakryjeme geotextilií.

Begónie uložíme na zimu
Hlíznaté begónie zkrášlující okenní parapety a ozdobné nádoby v zahradě ponecháme do prvního přízemního mrazíku venku. Zatímco mráz by poškodil hlízu, přízemní mrazík pouze spálí listy a nadzemní část, kterou odstřihneme a zkompostujeme. Hlízu vyjmeme z květináče, očistíme ji a založíme do suché rašeliny. Takto opatřené hlízy zazimujeme v suchém, bezmrazém sklepě na místě s proudícím čerstvým vzduchem. Během zimy rašelinu nezaléváme ani hlízy nevystavujeme světlu.

Včasný řez podpoří květ
Některé okrasné dřeviny zopakují před zimou kvetení, poskytneme-li jim vhodné podmínky. Důležitý je zejména včasný a správný řez mladých výhonů začátkem léta ihned po prvním kvetení. Řez provádíme z důvodu vhodného tvarování a kvetení docílíme jako druhotný jev. Pokud při řezu odstraníme odkvetlá květenství povzbudíme rostlinu k opakované násadě květů, protože ji nevysilujeme tvorbou plodů. Růže, vajgélie a některé další keře pak kvetou až do zámrazu.

Malíř podzim
Zářivá oranžová, lesklá zlatá, karmín a bronz. Zbarvující se listy podzimu jsou jedním z nejúžasnějších jevů tohoto období. Na zahradě se do barevného kabátu převlékne třeba vzpřímeně rostoucí javor dlanitoklaný (Acer palmatum) "Dissectum" či muchovník (Amelanchier) "Ballerina". Kontrastu docílíme výsadbou růže svraskalé (Rosa rugosa), zbarvující listy v jemně žlutých odstínech, do pozadí. Doposud purpurové zbarvení javoru Acer palmatum Atropurpureum mění své zbarvení v jasně červené. Obdobně červené zbarvení představuje také hustě rostoucí brslen křídlatý a přísavník šplhající do výšky až 12 m.

Výsadba zimostrázu
Říjen je velmi vhodným měsícem pro výsadbu živých plotů, nezastupitelnou součástí živých plotů je stálezelený zimostráz. Zakořeněné sazenice zimostrázu (Buxus sempervirens) vysazujeme s rozestupem 15-20 cm do humózní půdy, nezapomínáme na pravidelnou závlahu i v zimních měsících, kdy zimostrázu nejvíc hrozí uschnutí. Pravidelný střih rostlin v dubnu a červenci podpoří zahuštění sazenic v následujících letech. Pokud se chceme pokusit o namnožení zimostrázu, nastříháme výhony a v srpnu je zasadíme do země na stinném stanovišti. Do jara zakoření.

Na podzim nevysazujeme
Z okrasných dřevin na podzim nevysazujeme břízu (Betula), šácholany (Magnolia), ibišky (Hibiskus), čilimník (Laburnum), vilíny (Hamamelis) a některé okrasné slivoně (Prunus). Důvod je prostý, špatně se ujímají a na rozdíl od jarní výsadby mají jen krátké období pro zakořenění. Snadno přes zimu vymrznou. Zvýšenou pozornost věnujeme také výsadbě a povýsadbové péči jehličnanů a stálezelených listnáčů, u nichž snadno nastane obdobný problém.

Ovocný sad připravíme na zimu
Ovocný sad na zimu důkladně uklidíme. Ořežeme poškozené a bujné větve, ošetříme rány, zkontrolujeme opory mladých stromů a ochranu proti ohlodání kmene zvěří. Velmi důležitá je likvidace chorobami či škůdci napadených částí stromů. Zejména plody napadené moniliovou hnilobou a listy poškozené rzí, padlím či kadeřavostí je nutné do důsledku odstranit ze sadu. V úvahu připadá pálení napadeného odpadu, nikoli kompostování.

Drtíme zahradní odpad
Hrubý a tvrdý organický odpad ze zahrady, jako například větve z průklestu stromů, keřů a živých plotů, je nutno před kompostováním zpracovat na drobnější komponenty. Docílíme toho za pomoci zahradních drtičů. Drtiče se liší především drticím zařízením, které je nožové nebo šnekové. Šnekový drtič je výkonnější a bezpečnější. Silné větve štěpkujeme v čerstvém stavu, nepřivádíme je však k drticí soustavě pod tlakem. Štěpky je možné použít nejen ke zkompostování, ale také jako nastýlku pod stromy a keře. Jemnější drť získáme opakovaným vložením drtě do soustavy.

Podzimní výzdoba
Podzim ozdobí nejen keře a stromy, ale také osiřelé zahradní nádoby prosté letní výzdoby. Do písku či zeminy naaranžujeme větévky jehličnanů, barevné listí i větvičky, které jsme předem napustili glycerinem a nyní jsou potaženy voskovou vrstvou, šípky, jablíčka, kdoule, mišpule a další barevné plody ozdobí nádoby do prvních mrazů, pak je vystřídají šišky a ozdoby ze slámy.

Říjen v zahradě

Říjen v zahradě

Říjen v zahradě

Říjen v zahradě

Říjen v zahradě

Říjen v zahradě

Ukázka části textu z článku Říjen v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Lomnického 7/ 1705, 140 79 Praha 4
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: říjen zahradě

21.10. 2003
19.43 kB čtenářů
Rok v zahradě (10)
12.10. 2011
11.91 kB čtenářů
Říjen - užitková zahrada
12.10. 2010
17.71 kB čtenářů
Říjen - okrasná zahrada (2)
06.10. 2011
12.04 kB čtenářů
Říjen - okrasná zahrada
27.09. 2005
25.24 kB čtenářů
Každý zkušený zahradník myslí na záhony plné jarních cibulovin již nyní
21.11. 2017
2.71 kB čtenářů
Rosa 'Arthur Bell' - růže polyantka, floribunda
15.09. 2010
31.77 kB čtenářů
Abelia 'Petite Garden' ® - abélie
14.07. 2017
2.77 kB čtenářů
Phlox paniculata 'Purple Star' - plaménka latnatá
22.06. 2018
2.74 kB čtenářů
Zelenina v létě (1)
16.11. 2011
18.89 kB čtenářů
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
24.01. 2016
6.77 kB čtenářů
Ovocná zahrada - nakupujeme (1)
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
78.83 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
125.28 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
85.96 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
20.21 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.02 kB čtenářů
Barborky