Jabloně & jablka

Poslal(a) 10.10. 2008 08:21:28 (93537 čtenářů)

Jabloně a jablka - odrůda Topaz (KOHAPLANT)

Máte-li rádi jablka, můžete si dopřát potěšení z domácích, čerstvých a šťavnatých plodů. Platí to dokonce i v případě, že na vaší zahradě pro vyspělý strom s rozložitou korunou zdánlivě není místo. Už dávno se totiž ukázalo, že slabě rostoucí, jen asi 2-3 m vysoké zakrslé stromky, které se úspěšně pěstují v komerčních sadech, se výborně osvědčují i zahrádkářům.

Staré a nové odrůdy
K dispozici je řada chutných odrůd. Při rozhodování, která je nejvhodnější, stojí na prvém místě chuť. Novošlechtěné odrůdy rezistentní k strupovitosti se doporučují všude tam, kde je nutno snížit chemickou ochranu na minimum. V jižním Tyrolsku, které je jednou z největších oblastí pěstování jabloní v Evropě, se v biologických výsadbách osvědčily například odrůdy ’Topaz’ nebo ’Pilot’. Pro svou vynikající chuť a zároveň slabou náchylnost k chorobám jsou na základě výzkumných výsledků doporučovány k pěstování i v jiných oblastech. Uvažte však, že řada nově vyšlechtěných odrůd má vyšší požadavky na stanoviště. Těžké hlinité, nebo naopak suché písčité půdy stejně jako vyšší polohy svědčí spíše robustním starým odrůdám. K aromatickým podzimním odrůdám, které se hodí k přímé konzumaci, patří ’Alkmene’. Zimní odrůda ’Rubín’ je velmi dobře skladovatelná, má výbornou osvěžující chuť.

Zdravé pochutnání
Význam jablek pro lidské zdraví je už dávno znám. Odborníci na výživu uvádějí, že v jablkách je cenné zejména ideální složení vitaminů a minerálních látek. V poslední době však potravinářský výzkum zjišťuje obsah dalších cenných látek. Díky přítomnosti rostlinného barviva kvercetinu jsou jablka nepostradatelnou prevencí proti volným radikálům, které v buňkách oxidují molekuly, například DNA nebo membrán. Je také prokázáno, že kvercetin ničí viry a brání vzniku rakoviny střev. Špičkou ovšem zůstává odrůda ’Jonagold’. Tato oblíbená stolní odrůda obsahuje více kvercetinu než kterákoliv jiná potravina. To však není vše: v plodech obsažené karotenoidy chrání lidskou pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením a posilují přirozenou obranyschopnost organismu. Navíc mimořádně příznivý poměr obsahu ovocného a hroznového cukru činí z jablek vhodnou potravu pro diabetiky. Kdo chce mít co největší jistotu, měl by dát přednost odrůdám chudým na cukr, jako je u nás známý ’Idared’ nebo francouzský ’Delbarfestival’. Každý den sníst alespoň jedno jablko: tak zní stará poučka, která by i dnes měla být uznávaným pravidlem zdravé výživy. Protože jablka<> se dají kuchyňsky různě zpracovávat, není vůbec těžké takovou zásadu dodržovat. Hrubě nastrouhané plody můžete přimíchat do müsli, nakrájené na plátky se hodí do salátů, s tvrdým sýrem je lze zapékat, balit do ovocných knedlíků, kompotovat, pečené plnit medem a ořechy nebo z nich připravovat ostrou karí polévku.

Uskladníte-li na zimu několik lísek s různými odrůdami, je přes celou zimu o jablka postaráno. Se sklizní jablek počkejte, až budou skutečně zralá. Jedině tak získají své pravé aroma. Předčasně sklizené plody zůstávají tvrdé a chutnají kysele.

Sklizeň a skladování
Zvlášť dobře se skladují zimní odrůdy. K jídlu jsou dobré teprve nějakou dobu po sklizni. K odrůdám tohoto typu patří například ’Boskoopské červené’, ’Gloster’, ’Idared’, ’Melrose’ a ’Zvonkové’. V září dozrávající ’Akane’, ’Lord Lambourne’, ’Prima’, ’Šampion’ a ’Wealthy double red’ jsou chutné ihned po sklizni, dají se však skladovat jen několik týdnů.

Optimální podmínky ke skladování bývají obvykle pouze v dobře větratelném sklepě s podlahou z udusané hlíny. Alternativou může být světlík na severní nebo východní straně domu. Na krycí mříž světlíku položte tlustá prkna. Tím jablka zajistíte proti mokru, mrazu i proti myším.

Jabloně a jablka - odrůda Gloster (KOHAPLANT)

Jabloně a jablka - odrůda Idared (KOHAPLANT)

Jabloně a jablka - odrůda Boskoopské červené (KOHAPLANT)

Jabloně a jablka - odrůda Šampión (KOHAPLANT)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto www.kohaplant.sk

Články: jabloně &

21.06. 2018
4.91 kB čtenářů
Jabloně - probírka
23.07. 2018
7.25 kB čtenářů
Jabloně - letní řez
18.03. 2009
130.01 kB čtenářů
Jabloně - nové odrůdy jabloní
03.03. 2016
20.91 kB čtenářů
Jabloně - 'menší' tvary jabloňových stromků
10.10. 2008
55.77 kB čtenářů
Jabloně - nákup a výsadba stromků
08.03. 2012
24.56 kB čtenářů
Rostlinolékař - strupovitost jabloně a hrušně
10.11. 2011
67.35 kB čtenářů
Sloupovité jabloně - ovoce i do malé zahrádky
18.08. 2010
55.73 kB čtenářů
Jabloně - odrůdy které lze pěstovat i v nejmenší zahrádce
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
29.08. 2018
2.97 kB čtenářů
Jabloně - výběr podzimních odrůd
24.04. 2017
6.26 kB čtenářů
Jabloně - výběr letních odrůd
05.12. 2011
12.35 kB čtenářů
Letní jabloně
18.01. 2012
13.90 kB čtenářů
Jabloně - strupovitost
25.03. 2009
8.37 kB čtenářů
Jabloně - strupovitost