Jabloně - nákup a výsadba stromků

Poslal(a) 10.10. 2008 10:43:52 (48216 čtenářů)

Optimální čas pro výsadbu je od října do konce listopadu. V ovocných školkách se většinou nabízejí prostokořenné stromky, tedy bez kořenového balu. Výhodou tohoto způsobu je nízká cena a velký odrůdový výběr. Kontejnerované stromky jsou podstatně dražší, ale hned po výsadbě pokračují bez přerušení v růstu. Jejich první sklizeň se tak může až o rok urychlit. Buďte však opatrní na čerstvě kontejnerované stromky. Není-li půda v kontejneru dostatečně pevná a prokořenělá, kořenový bal se při vyndávání z kontejneru snadno rozpadne. Tím se všechny výhody kontejnerového stromku ztrácejí.

Jabloně - nákup a výsadba stromků, podzimní odrůda Lipno® (FYTOS)

Ve školkách kromě toho můžete koupit stromky různého růstového typu. Nejslabším růstem se vyznačují vřetena, poněkud mohutněji rostou zákrsky a polokmeny. Nechte si od odborníků poradit, který tvar bude pro vaše potřeby nejvhodnější.

Jáma pro výsadbu musí být u prostokořenných stromků tak velká, aby v ní měly všechny kořeny dostatek místa. Příliš dlouhé a silné kořeny asi o třetinu zkraťte. Jemné kořeny však nezkracujte! Pro kontejnerové stromky a stromky s kořenovým balem platí: jáma pro výsadbu má být dvakrát tak široká, jako je kořenový bal. V obou případech vysaďte stromek tak hluboko, aby ztlustlé místo po naroubování spočívalo asi 10 cm nad povrchem půdy. Slabě rostoucí typy zpravidla nejsou dost pevné, a proto potřebují po celou dobu života upevnění ke stabilnímu kůlu. Nově zasazené stromky dobře zalijte, aby kyprá zemina pokud možno těsně přilehla ke kořenům. Za suchého počasí stromky znovu důkladně zalijte.

K prvnímu výchovnému řezu je nejvhodnější přistoupit na jaře, před začátkem kvetení. Odstraňte při něm všechny svisle rostoucí výhony na horních stranách postranních větví. Když na střední větvi nahoře vyrůstá silný, svisle rostoucí výhon, jde o výhon konkurenční, který je nutno odstranit. Ostatní svislé postranní výhony vyvažte do vodorovné polohy. Tím zredukujete jejich růst a výsledkem bude dřívější násada květů a plodů.

Jabloně - nákup a výsadba stromků, zimní odrůda Rubinola® (FYTOS)

Jabloně - nákup a výsadba stromků, zimní odrůda Orion® (FYTOS)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto www.fytos.cz

Články: jabloně nákup

09.05. 2002
23.51 kB čtenářů
Jabloně s jinou tváří (2)
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
24.04. 2017
2.76 kB čtenářů
Jabloně - výběr odrůd
05.12. 2011
10.31 kB čtenářů
Letní jabloně
18.01. 2012
12.30 kB čtenářů
Jabloně - strupovitost
25.03. 2009
7.37 kB čtenářů
Jabloně - strupovitost