Sukulenty - jak žijí sukulenty?

Poslal(a) 15.10. 2008 11:30:01 (31371 čtenářů)

Sukulenty patří ke xerofytům, k oněm umělcům přežívání na zemi, kteří se různými metodami přizpůsobili pro přežití nadměrně suchých období ve svém životním prostředí. Svojí schopností uchovávat na delší dobu vodu - která byla u kaktusů dovedena až k úplné dokonalosti - zajišťují sukulenty sami sobě možnost přežít v prostředí, které je jim životně nepřátelské.

Sukulenty: Aloe

Listové a kmenové sukulenty
Ukládání vody probíhá u jednotlivých druhů sukulentů ve zcela odlišných orgánech. Například u rodů Lithops, Aloe a Mesembryanthemum se voda ukládá v listech. U jiných rodů, z nichž některé mají svoji domovinu ve stepích a pouštích, převzaly roli zásobárny vody zbytnělé kořeny. Příkladem toho jsou druhy rodů Pelargonium a Oxalis.

Z toho důvodu rozlišujeme sukulenty listové a sukulenty kmenové. U kmenových sukulentů uchovává vodu celý, silně zbytnělý, výhon. Nejlepšími příklady zde jsou kaktusy. Mezi „jinými sukulenty“ existuje velký počet zástupců, kteří často vypadají jako kaktusy, třeba v rodech Pachypodium, Euphorbia, Stapelia a dalších zástupců čeledi Asclepiadaceae. Kmenové sukulenty mají pouze zcela nepatrné nebo vůbec žádné listy a tím omezují odpařovací plochu. Ideální je přitom kulovitý tvar jako u Euphorbia obesa.

Naproti tomu u listových sukulentů slouží jako zásobárna vody více nebo méně zesílené listy. Typickými listovými sukulenty jsou: Agave, Aloe, Gasteria, Haworthia, Lithops, Mesembryanthemum, Sedum a Sempervivum. Nicméně je těžké stanovit nějakou přesnou hranici mezi sukulenty listovými a kmenovými, protože celá řada rostlin by mohla být přiřazena k oběma kategoriím.

Kromě toho se mnoho sukulentů navíc ještě vybavilo ochranným opatřením, umožňujícím jim přežití na suchých stanovištích: Tak jako kaktusy, i mají sukulenty značně zesílenou kutikulu (vnější pokožku) a hluboko vsazené póry (stomy). Tím se jim daří snížit odpařování vody na minimum. Nezřídka najdeme u sukulentů obložení kutikuly zajímavě zbarvenými krystalky vosku. Od toho pak pochází spousta sukulentů s modrým, šedým nebo bílým obložením.

Podobou zaměnitelné s kaktusy
Při zacházení se sukulentními rostlinami je zajímavá ještě jedna záležitost: V Africe existují sukulenty, které se nápadně podobají nespřízněným druhům v Americe. Např. Astrophytum asterias z Mexika a Euphorbia obesa z Afriky jsou si velice podobné. Tomu se říká konvergence a je to důkazem, že podobné vlivy okolního prostředí vytvářejí i u rozdílných rostlinných čeledí podobně přizpůsobené tvary.

Sukulenty: Haworthia, Aloe, Gasteria

Ukázka části textu z knihy Kaktusy a jiné sukulenty, Elisabeth Manke
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz

foto Hana Vymazalová

Články: sukulenty žijí

29.06. 2007
19.43 kB čtenářů
Co jsou to kaudexy a pachykauly? (2)
17.10. 2007
57.20 kB čtenářů
Sempervivum - netřesk
Diskusní fórum / Sukulenty, kaktusy
18.06. 2012
17.98 kB čtenářů
Moje kaktusy a sukulenty
04.06. 2010
9.09 kB čtenářů
Sukulenty kaktusy červen 2010
18.05. 2010
10.44 kB čtenářů
Sukulenty - květen 2010
25.11. 2011
16.53 kB čtenářů
Sukulenty - Aeonium, Echeveria
08.01. 2014
65.59 kB čtenářů
Sukulenty - fotografie
19.05. 2014
30.04 kB čtenářů
Sukulenty - nezmaři, výměna rostlin