Rostliny: Adenium - pouštní růže

Poslal(a) 21.10. 2008 19:11:41 (53116 čtenářů)

Adenium - pouštní růže

Jméno rodu je odvozeno od zeměpisného jména Aden v Arabii, kde byla zaznamenána první rostlina. Adenia jsou velice atraktivní rostliny, tvořící květy v pozoruhodných barvách červené, růžové, světle fialové, červenobílé. Jsou to zajímavé dekorativní caudiciformní rostliny, vhodné pro pěstování v nádobách jako bonsaje. Vyskytují se v suchých oblastech Afriky.

Adenium je malý rod sukulentních křovin nebo malých stromů, které vytváří zvláštní formy dužnatých větví. Když se objeví zářivé květy, rostlina je jimi zcela obalena. Různé druhy kvetou v různých obdobích. Rod je ve svém prostředí velmi variabilní, což se týká forem stonků, barvy, květů i celkové velikosti. Díky se atraktivnosti byla pěstiteli vyšlechtěna velká řada kultivarů. V přírodě byly rostliny nalezeny v písčité zemině v otevřených, slunných polohách. Adenia jsou velmi dobře přizpůsobena horkému a suchému prostředí ve kterém rostou. Sukulentní stonky a hlízy fungují jako zásobárna vody a umožňují rostlinám přežití v těch nejdrsnějších podmínkách. Silné podzemní hlízovité stonky pomáhají rostlinám k tomu, aby přežily dlouhá období bez vody. V chladném počasí zimních měsíců shazují listy, pak nastává pro Adenia období vegetačního klidu.

Adenium boehmianum Schinz se vyskytuje v suchých skalnatých oblastech severní Namibie, v jižní Alngole a Botswaně, v nadmořských výškách od 900 do 1200 m. Je to sukulentní opadávající keř dorůstající od 1 až do 5 metrů výšky. Silné sukulentní stonky nesou bílošedé větve pokryté tmavými jizvami po starých odpadlých listech. Květy jsou růžové a nafialovělé s temnějším hrdlem. Adenium boehmianum má velmi hořkou šťávu a jako jediný druh je v Namibii požíván jako šípový jed, ke kterému se někdy přidává latexová šťáva některých druhů Euphorbií pro zvýšení účinku
V kultivaci jsou rostliny náchylné ke kořenové hnilobě. Ke svému růstu potřebují písčitý, dobře poropustný substrát v dostatečně velké nádobě. Stanoviště vyžaduje slunečné a teplé. Přezimujeme v teplé místnoti s vlemi omezenou zálivkou.

Adenium multiflorum Klotzsch . Roste v nižších nadmořských výškách až do 1200 m, v horkých suchých, písečných nebo skalnatých oblastech, na okrajích listnatých lesů. Rostliny byly zaznamenány od jihu Afriky ( severní KwaZulu - Natal, na východě Mpumalanga a Limpopo), ve Svazijsku, Mosambiku a Zimbabwe, pokračujíc do východní a západní tropické Afriky. A. obesum (Forssk.) Roem. & Schult. Opadavý sukulentní keř nebo malý strom dorůstající 1 – 4 metrů. Je to u nás nejvíce pěstovaná rostlina. Je to velmi odolný a snadno pěstovatelný sukulent. Adenium multiflorum je používáno pro rybolov v Mosambiku a Jižní Africe. Jed se vyrábí z kůry a dužnatých částí kmenu, vždy však s příměsí jedu z dalších rostlin. Některé rostliny jsou používány v léčitelství
Tento druh roste celoročně, bez shazování listů, snáší dobře suchý vzduch v panelákových bytech a nevyžaduje častou zálivku.

Adenium oleifolium Stapf rostoucí na kamenitých hřebenech vápencových výchozů, ve volné písčité nebo kanité půdě v lokalitách jihovýchodní Botswany a Jižní Africe , v nadmořských výškách od 700 do 1200m. Keř dorůstající půl metru. Rozmělněné listy Adenium oleifolium jsou používány v masti proti štípnutí škorpióna, čaj z kořenů se užívá jako tonikum při horečnatých onemocněních. V Namibii je jeho šťáva užívána jako šípový jed.

Adenium swazicum Stapf roste v otevřené zalesněné krajině, na písečných poloslaných mělčinách Jižní Afriky, od 300 do 400 metrů. Nízký keř dorůstající 65 cm s velkým sukulentním stonkem, skrytým v zemi.Ve sbírkách se tato rostlina většinou pěstuje na podnoži oleandru.

Adenia jsou pomalu rostoucí rostliny a daří se jim při pěstování v bytech. Jsou extrémně odolné vůdči suchu . Vyžadují dobře propustnou písčitou zeminu a slunné stanoviště a v době vegetace dostatek vody. Jsou velmi citlivé na chlad a mráz.

Adenium - pouštní růže

Dagmar Petrlíková - zahradnictví Krása netřesků
Ředhošť
www.krasa-netresku.cz , dagmar@krasa-netresku.cz

Články: adenium pouštní

22.12. 2009
37.66 kB čtenářů
Adenium obesum - pouštní růže
Diskusní fórum / Sukulenty, kaktusy
18.11. 2014
72.76 kB čtenářů
Vánoční kaktus - pěstování
13.10. 2014
35.20 kB čtenářů
Kaktusy - pěstování, nemoci, škůdci
26.09. 2014
5.52 kB čtenářů
Mrazuvzdorné kaktusy
19.05. 2014
31.41 kB čtenářů
Sukulenty - nezmaři, výměna rostlin
07.05. 2014
5.22 kB čtenářů
Jak zasadit netřesk na střechu?
02.04. 2014
4.35 kB čtenářů
Deuterocohnia - Deuterocohnia longipetala
05.02. 2014
63.13 kB čtenářů
Dracaena draco - pěstování
08.01. 2014
70.80 kB čtenářů
Sukulenty - fotografie
29.12. 2013
7.87 kB čtenářů
Plíseň u kaktusů
23.12. 2013
32.29 kB čtenářů
Kaktusy - pěstování na parapetu
20.09. 2012
12.33 kB čtenářů
Rozdíl mezi pachyverií a echeverií