Venkovní osvětlení

Poslal(a) 05.11. 2008 22:29:39 (39274 čtenářů)

Venkovní osvětlení (DŮM A ZAHRADA)

Jako nezbytnou nutnost ani povinnou součást okolí domu či zahrady jej nevnímáme; i když stěží, dokážeme se bez něj obejít. Jen, pokud jsme majiteli architektonicky zajímavého domu, nezdůrazní za tmy jeho křivky, možná bez něj za šera neuvidíme na cestu k bazénu či zahradnímu domku, nebo jej budeme vyvolávat, až děti večer ztratí klíče v trávě za domem. Řeč je o umělém venkovním osvětlení, jehož estetický i účelový efekt oceňujeme právě při podobných situacích.

Prostor kolem domu včetně zahrady jako dalšího obytného prostoru využíváme během celého dne v různé intenzitě. Právě ta pak rozhoduje například o estetickém pojetí jednotlivých částí soukromého území a stejně tak o jeho technickém vybavení. Oba aspekty mohou být důležitými proměnnými prvku, který je pro celodenní využití nezbytný – venkovní osvětlení.

Proč vůbec za tmy svítit?
I když je primární účel Edisonova světla nad Slunce jasný, jeho záření v prostoru přiléhajícímu našemu domu může mít i jinou funkci. Za nejdůležitější lze označit bezpečnostní, díky níž se, aniž bychom si zlomili nohu nebo spadli do jezírka, dobereme například dveří do kolny v zadní partii zahrady. Zajistí i dozor nad dětmi u bazénu po setmění nebo ulehčí orientaci při stoupání po schodech ke vstupním dveřím. S nočním osvětlením máme rovněž pocit bezpečného zajištění majetku. Žádná věda, zkrátka když je vidět, je kolem domu bezpečno jak pocitově, tak fyzicky. Dalším důvodem pro využití venkovního osvětlení může být nasvícení určité části domu a přilehlých staveb proto, abychom z černého flóru vyzdvihli architektonicky zajímavé rysy. V řadě neposlední je jeho účelem dotváření atmosféry při grilování steaku či romantické večeři, které může těmto okamžikům propůjčit pro každého z účastníků jedinečné pocitové kouzlo. I když je účel osvětlení základem pro volbu intenzity světelného záření zdroje světla – pro navedení návštěvníků k domu nebo upozornění na konec určité plochy postačí orientační osvětlení, nepřehledné prostranství nasvítíme intenzivněji a na hodovací stůl zamíříme nejsilnější zdroje světla – všechny účely instalace venkovního osvětlení se velmi často prolínají.

Estetický efekt nebo účelnost?
Venkovní osvětlení můžeme rozdělit na taková, která slouží k zajištění běžného provozu domu a ta, jejichž výsledkem je vylepšení obrazu bydlení. U provozních svítidel osvětlujících hlavně komunikace dbáme na správné nasvětlení prostoru ve smyslu rovnoměrně dopadajícího světla. Instalujeme je tedy buď přímo na fasádu domu nebo použijeme světelné sloupky. Zdroj světla by tady měl zajistit požadované rovnoměrné plošné osvětlení srovnatelné s osvětlením veřejného prostranství. Můžeme zde využít i reflektorové svítidlo, které nesvítí plošně, ale jen v různě velkém světelném kuželu do určitého bodu. Své opodstatnění zde má i běžně používané pohybové čidlo. Provozní osvětlení, protože je intenzivně využíváno, vyžaduje optimální světelný zdroj. Tím se zdá pro celonoční svícení zářivka, má totiž ve srovnání s žárovkovým zdrojem o stejné svítivosti třetinovou spotřebu energie. Potěší i její až osmkrát delší životnost. Oblíbenými provozními světelnými zdroji jsou i LED svítidla (napojena na 12V nebo 24V napětí), která mají minimální spotřebu elektrické energie, jsou bezpečnější (chladnější na povrchu) a oceníme i jejich barevnou variabilitu. Barva dopadajícího světla tak může odpovídat náladě i barevnému ladění třeba omítky domu.
Externí osvětlení zvýrazňující určité prvky v zahradě, partii či stavební prvek, nebo dotvářející večerní atmosféru na terase můžeme vyřešit opět reflektorovým svítidlem. Zde je naopak vhodné použít žárovkový zdroj, protože jeho světlo dopadá na cíl bodově a navíc jej necháváme svítit jen po určitou dobu, takže úhrada za energii nebude tak bolestivá. Akcentové osvětlení vyřeší rovněž výbojkové svítidlo. Má podobné vlastnosti jako zářivka – delší životnost než reflektorový zdroj a nižší spotřebu. Můžeme jej tedy nechat svítit delší dobu. Ne všechny druhy výbojek lze však použít k osvětlení čehokoli, a to z důvodu různě barevného spektra světelného vyzařování. Sodíkovými osvětlujeme architekturu staršího původu (zbarvují objekty do odstínů žluté), rtuťovými zase zeleň, kterou i za tmy osvěží.

Umístění a odolnost
Venkovní osvětlení bude s největší pravděpodobností vzhledem k jeho umístění vystaveno i mechanickým a klimatickým vlivům, proto bychom jeho výběr měli kromě účelu podřídit i tomuto parametru. Musíme si uvědomit, zda půjde o instalaci světel na přechodnou dobu či nastálo, jestli budeme „svítit“ ze země, sloupku, zdi či do vody a vybrat takové, které bude odolné proti vlhku a mechanickému poškození. Zvažujeme také ohrožení světelného zdroje zvenčí. Pokud totiž bude umístěn na hranici soukromí a veřejného prostoru, může se stát objektem vandalismu. Řešení události pak bude s ohledem k jeho pořizovací ceně nepříjemnou záležitostí. Odolnost světelných zářičů charakterizuje tak zvaný stupeň krytí IP (Ingress Protection), který udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Kód je složen ze dvou čísel – prví udává ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutí cizích předmětů, druhý před vniknutím vody. Pro zahradní prostory se hodnota IP pohybuje kolem 44 s ochranou proti vniknutí drobných předmětů, poškození drátem a vniknutí stříkající vody. Do zahradního jezírka můžeme umístit světlo s IP kódem nad 66. Čím je tedy IP kód vyšší, tím je zajištěna vyšší odolnost svítidla a při jeho nákupu bychom demonstraci kódu měli na prodejci vyžadovat.

Tradici či novinku?
Od dob Edisona uběhlo 129 let, není tedy divu, že se v tomto oboru etablovala řada firem, která chce naše obydlí kvalitně osvítit svítidly konzervativních i futuristických tvarů s nejrůznějšími světelnými efekty. V rozlehlých zahradách pod vzrostlými stromy tak svítí lucerny, příchod do garáže stráží reflektor s pohybovým čidlem a terasu osvětluje zahradní světelný sloupek. Mezi tradičně využívané typy svítidel patří závěsná. Mohli bychom sem však zařadit už také reflektory napevno připevněné k zemi, jejichž výhodou je pevně stanovený rozvod kabelů pod povrchem nebo reflektory pevně připevněné na konstrukci domu v nejrůznějších designech. Intenzivní bodové osvětlení detailů schodiště či jiného architektonicky zajímavého prvku zajistí tak zvané bodovky. Zápustná svítidla se v našich podmínkách už také zabydlela a jsou velmi žádaná do prostor silně exponovaných pohybu (jsou totiž velmi odolná vnějším vlivům, za což si také připlatíme). Variabilním řešením jsou přenosné reflektory se zapichovacími trny, které můžeme díky napájecímu kabelu vedenému napovrch nainstalovat podle konkrétních potřeb. Novinkou v oboru jsou světla, u nichž je propojena účelnost s funkčností. Můžeme tak na zahradě či terase posedět na sedátku, v jehož útrobách je umístěn světelný zdroj nebo zasadit rostliny do různobarevně svítících květináčů. Stále oblíbenějšími jsou také světelné sloupky a vyšší znovu objevené světelné stožáry.

Optimální varianta
Ze spousty venkovních svítidel si lze jen stěží vybrat, měli bychom však být soudní a instalovat taková, která budou korespondovat s celkovou architekturou domu a obecně nenaruší pojetí venkovního prostoru. Lucerny klasických tvarů budou na typovém projektu sice účelně svítit, ale ve dne celkový dojem ze stavby pro většinu z nás pravděpodobně značně znehodnotí. Optimální varianta výběru venkovního osvětlení znamená jeho zakomponování už během fáze projektování domu; architekt jistě vhodnou formu osvětlení navrhne. Pokud tomu tak není a nejsme si ani jisti vlastním výběrem, přizveme odborníky. Ti jsou schopni pomoci s výběrem vhodného typu osvětlení i pro naši stávající zahradu a dispozice domu, navíc jej nainstalují v souladu se základní normou ČSN EN 12665 Světlo a osvětlení a příslušnými dalšími, které stanovují zásady a termíny nutné pro specifikaci požadavků na osvětlení. Přece jen, pokud se nejedná o „namontování“ jednoho světla nad vchodové dveře, je instalace venkovního osvětlení spojena s rozvody elektřiny a vyžaduje odborný dozor.

Venkovní osvětlení (DŮM A ZAHRADA)

Venkovní osvětlení (DŮM A ZAHRADA)

Venkovní osvětlení (DŮM A ZAHRADA)

Venkovní osvětlení (DŮM A ZAHRADA)

Ukázka textu a obrázků z článku Budiž venkovní světlo!
Časopis Dům a zahrada 2008/11
HomeDeco SMP a.s., Lomnického 7/ 1705, 140 79 Praha 4
www.dumazahrada.cz

Články: venkovní osvětlení

14.03. 2017
8.25 kB čtenářů
Revoluční osvětlení památky UNESCO ve Štrasburku
28.05. 2008
32.74 kB čtenářů
Zahradní svítidla
21.10. 2008
31.12 kB čtenářů
Grilovací chatka (kóta)
10.08. 2008
35.78 kB čtenářů
Zahradní svítidla
15.09. 2008
30.70 kB čtenářů
Svítidla a světelné zdroje Philips pro zahradní a krajinnou architekturu
17.12. 2015
11.30 kB čtenářů
Vánoční stromek v zahradě
21.10. 2011
15.42 kB čtenářů
Pinguicula - tučnice
Diskusní fórum / Zahradní osvětlení
25.08. 2008
16.13 kB čtenářů
Svítidla ve vodě - životnost