Vchod do domu - zkrášlujeme, ozeleňujeme

Poslal(a) 12.11. 2008 10:23:33 (32823 čtenářů)

Vchod do domu - zimostráz zastřižený do spirály (READERS DIGEST VÝBĚR)

Vchod do našeho domu si zaslouží zvláštní pozornost, protože je to především k veřejnosti obrácená přední část zahrady, která nás každý den při návratu vítá. Přístupová cesta a vchod do domu by měly vypadat hezky po celý rok. Vyzdobíme je střihanými tvary stálezelených rostlin, provoníme je jarními cibulovinami a v létě je vyzdobíme kvetoucími letničkami.

Posuzujeme, co máme
Na hlavní vchod do domu se velmi často zapomíná, a proto se na tuto důležitou část zahrady zaměřme trochu blíže. Nejprve se trochu projděme po okolí a podívejme se, jak vypadá vstup do domu u jiných lidí. Všimněme si, jak mile a přátelsky to vypadá tam, kde je okolí vchodu osazeno popínavými rostlinami nebo tam, kde jsou nad ním vyvázány rostliny, kde jsou koryta plná rostlin lemujících cestu před domem a – což je ze všeho nejkouzelnější – kde projdete kolem domu a ovane vás příjemná vůně. Pak se postavme před náš dům a zamysleme se nad tím, jaký budí dojem. Pokud je na pohled holý, nevzhledný či zanedbaný, nastal čas pro změnu.

Výsadba kolem vstupní cesty
Rostliny, které se hodí ke vchodu do domu, musíme pečlivě vybrat. Základní věcí je, aby dlouho vydržel hezký vzhled. Nemělo by smysl, kdybychom vytvořili dva týdny trvající zázrak, zatímco po zbytek roku by místo bylo nevýrazné. Pokusíme se vytvořit takové celoroční osázení, v němž by byly rostliny s atraktivními listy, rostliny opadavé i stálezelené. Osázení musí být přirozeně hezké, ale zároveň i nenápadné. To platí obzvlášť pro popínavé rostliny, protože nikdo se k domovním dveřím nechce prodírat převislou oponou z listí navíc třeba nasáklého deštěm. Popínavé rostliny kolem dveří udržujeme dobře připevněné k opěře. Po obou stranách vchodu můžeme vysadit hezký nízký živý plůtek, který bude i ostatní rostliny udržovat v jistých mezích. Je jasné, že rostliny s trny použijeme jen tam, kde nám nebudou vadit v průchodu.

Využíváme nádoby
Nádob se dá využít mnoha rozmanitými způsoby tak, aby průčelí domu vypadalo hezky. Vchodové dveře můžeme zarámovat většími nádobami osazenými nápadnými rostlinami; ty vybereme tak, aby byly po celý rok zajímavé svým pěkným vzhledem, barevnými listy či výrazným tvarem. Stěny můžeme bohatě vyzdobit plochými závěsnými nádobami, korýtky a miskami, které postavíme na zídku nebo je také zavěsíme na zeď. Využijeme i okenní truhlíky, které umístíme na okenní parapet nebo na konzoly upevněné ke zdi pod oknem (viz kniha Časné jaro).

Nápady jak ozelenit vchod
+ trvanlivé listy a hebké květy vhodné pro stinné místo Na zdi bude po celý rok dobře vypadat malolistý břečťan (odrůdy druhu Hedera helix). Můžeme rovněž zkusit popínavou hortenzii Hydrangea anomala subsp. petiolaris, která je sice opadavá, ale v létě je obsypaná bílými květy. Dveře můžeme zarámovat velkými džbery osazenými krásným druhem Fatsia japonica s lesklými listy, s podrostem balzamíny (Impatiens) pro květy, které vytváří po celé léto.

+ formální rostliny s ozdobnými listy (na slunce i do stínu) Ke zdi můžeme vyvázat břečťan či hlohyni a pravidelně je zastřihovat do nějakého hezkého formálního tvaru. Tento nápad můžeme obohatit o typické tvarované rostliny, jako je vavřín zastřižený do tvaru pyramidy nebo břečťan zastřihovaný podle drátěné formy. Přitažlivost místa zvýšíme i bohatě zbarvenými anglickými pelargoniemi či kopretinovci (Argyranthemum).

+ listy, květy a plody vhodné do polostínu Hlohyně výborně pokrývá zdi, protože velmi dobře snáší radikální sestřih a dá se dobře vyvazovat. Dobře vypadá po většinu roku; zdobí svými květy, plody i stálezelenými listy. Dobře s ní ladí velkokvěté hybridy plaménku, které se v létě navíc ozdobí květy. Velmi pěkně působí stálezelené rostliny s panašovanými listy, jako jsou Aucuba a Euonymus japonicusOvatus Aureus’, pokud je využijeme jako příjemné pozadí k sezonním květům, třeba k modrým violkám nebo poléhavé vějířovce nezlomné (Scaevola aemula).

+ květy a listy vhodné na plné slunce Jednou z nejlepších popínavých rostlin k prosluněné a chráněné zdi je jasmínovka (Trachelospermum), což je stálezelená samopnoucí a vonná, ale choulostivá rostlina. Pokud chceme rychle rostoucí rostlinu, můžeme si pořídit mučenku (Passiflora caerulea), která má zajímavé listy, kvete po celé léto a na podzim vytváří oranžové plody; ani ona však nevydrží přes zimu. Pnoucí růže nádherně a bohatě kvetou po celé léto, ale lepší jsou nepříliš bujně rostoucí kultivary. Odrůda ‘Zéphirine Drouhin’ je sice proslavená svými bezostnými stonky, ale může trpět padlím.

+ stálezelené rostliny jako architektonické prvky Na okraje záhonů nebo do nádob se výborně hodí novozélandský lenovník (Phormium) s barevnými mečovitými listy a mexická chojzie (Choisya) s oranžovými letními květy a lesklými dlanitě dělenými listy.

Vchod do domu - pnoucí růže s plaménkem (READERS DIGEST VÝBĚR)

Vchod do domu - velké nádoby s hortenzií (READERS DIGEST VÝBĚR)

Ukázka textu a fotografie z knihy Podzim - Ilustrovaný průvodce zahrádkáře
Reader’s Digest Výběr
Pasáž Na Poříčí 10
110 00 Praha 1
www.vyber.cz

Články: vchod domu

27.10. 2007
28.65 kB čtenářů
Předzahrádky, vchody a vjezdy
20.01. 2002
18.37 kB čtenářů
Květy pod bílou peřinou (1)
Diskusní fórum / Ostatní k rostlinám
22.12. 2017
216 čtenářů
Závěsný koš na květiny
15.08. 2017
912 čtenářů
Rostliny na slunce
23.07. 2017
60.78 kB čtenářů
Bršlice - jak se zbavit bršlice
05.07. 2017
1.56 kB čtenářů
Terasa - výběr rostlin
18.03. 2017
854 čtenářů
Rostliny - sázení
06.01. 2017
2.32 kB čtenářů
Smíšené trvalkové záhony
20.09. 2016
1.96 kB čtenářů
Čarověník
05.04. 2015
78.58 kB čtenářů
Živé ploty - vhodné rostliny na živý plot
19.01. 2015
119.96 kB čtenářů
Mravenci
23.11. 2014
7.69 kB čtenářů
Terčovník zední - Xanthoria parietina
25.10. 2013
17.33 kB čtenářů
Balkonové rostliny - rady pro pěstování