Listopad v zahradě

Poslal(a) 19.11. 2008 14:30:47 (21887 čtenářů)

Zahrada se intenzivně připravuje na chladné a mrazivé období. Stromy přecházejí do stadia hlubokého odpočinku - dormance, trvalky a travní koberec pozastavují svůj růst a vývoj, i letničky definitivně ukončily letošní vládu nad zahradou. Listopad je obecně měsícem úklidu. Opozdilci mohou ještě vysazovat a přesazovat hrnkové dřeviny a cibuloviny jako jsou tulipány, lilie a hyacinty. Pracovní pomůcky nesnášející vlhkost a nádoby postrádající mrazuvzdornost důkladně zazimujeme. Očistíme vyjmuté, proschlé hlízy i cibuloviny a opatříme je popisem.

Listopad v zahradě

Když krtek v listopadu ryje, budou o vánocích létat komáři.
Začátkem-li listopadu sněží, mívá sníh pak výšku věží.
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Jaký bývá v listopadu čas, taký obyčejně v březnu zas.
Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.


KLÍČOVÉ PRÁCE
- příprava plánu hnojení pro příští rok
- poslední úpravy trávníku
- opravujeme a instalujeme krmítka ptactvu
- zazimování skleníku
- vysazujeme a přihnojujeme ovocné dřeviny

Pozdní podzim pro mišpule a kdoule
Trpké plody s pevnou a hrubou slupkou podobné hruškám a jablkům získávají konzumní zralost až pozdě na podzim. Kdoule sklízíme když získají zlatavé zbarvení slupky. Protože kdoule silně voní, skladujeme je v dřevěných lískách odděleně od ostatního ovoce. Používají se k přípravě zavařenin. Lahodná chuť a vůně mišpulí se vyvine díky pozdní sklizni. Plody sklízíme, když se stopky snadno oddělují od větví. Mišpule nemají okamžitě po sklizni dobrou chuť, musejí se před použitím uskladnit.

Čistíme trávník
Trávník patří na zahradě k dlouhověkým kulturám. Aby si po mnoho let udržel pěkný vzhled a dobrou kondici, je třeba pečovat o jeho hygienu. Náročný je zejména podzim. Spadané listí, navátý zahradní odpad i odumřelé součásti trávníku je třeba pečlivě odstranit. Na trhu je široká nabídka prořezávacích hrábí i motorizovaných vertikutátorů, díky nimž zajistíme trávníku dostatek kyslíku i u kořenů. V minulosti se k údržbě používala košťata z březových větví. Dnes zejména na velkých plochách oceníme ridery se sběracími koši.

Příprava rozpisu hnojení pro příští rok
Pěkný vzhled rostlin podpoří hnojení. Nutné je znát vhodnou dobu a množství hnojiva, které použijeme, k tomu slouží předběžný plán hnojení. Listopad je ideálním časem srovnat si zbývající hnojiva, zaznamenat si letošní plán hnojení a vypracovat plán pro rok příští. Květinové a zeleninové záhony například ocení vyzrálý kompost, Cererit a rozleželý hnůj, azalky přídavek rašeliny a trávník zas ledek amonný s vápencem. Některé rostliny přihnojujeme ve dvou i více etapách. Zeleninu přihnojíme jen v době růstu, po odkvětu a v době tvorby plodů již nehnojíme.

Ozdoby trávníku
Ačkoliv zahradu už nekrášlí rozkvetlé květy, přece ji ozdobí plody dozrálé na větvích okrasných dřevin. Ozdobou mohou být i spadaná drobná jablíčka okrasných jabloní, která posela záhony i trávník, nebo oranžové a žluté malvičky hlohyně. Dlouho do mrazů zdobí zahradu červené "korále" plazivého skalníku či rezavé šištice bohatě poseté po větvích zeravu. Některé plody očešou hladoví ptáci, jiné se povalují po zemi. Nespěchejme příliš s úklidem a užijme si romantických ozdob podzimu.

Zazimujeme nevytápěný skleník
Vše jednou končí, nevyjímaje vegetační období zeleniny a květin pěstovaných v nevytápěném skleníku. V příznivém roce prodloužíme vegetační dobu květin a sklizeň zeleniny až do listopadu. Ve skleníku úspěšně přezimuje kadeřavá petržel a některé odrůdy salátu. Pamatujeme především na to, aby si zemina odpočinula. Při hlubokém rytí odstraníme veškeré posklizňové zbytky, zaryjeme proleželý hnůj nebo kompost, případně kompletně vyměníme zeminu. V průběhu zimy smeteme sněhovou nadílku ze střešních skel a vpravíme sníh do skleníku, na jaře poslouží jako zálivka.

Venkovská zahrada
Inspirací moderní venkovské zahrady může být model selských formálních zahrad, uspořádání záhonů a kombinace rostlin z dob před více než sto či dvě stě lety. Původní návrhy odpovídaly historickým klášterním a panským zahradám, ze kterých se rozšířily i do chudších sídel. Základem je symetrické formální uspořádání záhonů a rostlin, středově je umístěn vodní prvek nebo rostlina s vodní symbolikou. Záhony ukončují vertikální rostliny. Součástí záhonů jsou květiny, zelenina a bylinky v kombinacích, jak si navzájem vyhovují či jak odpuzují škůdce.

Nové barevné odrůdy
Jakže se získávají nové barevné odrůdy okrasných dřevin? Takovou otázku si položíme při prohlídce zahradnických center nebo na výstavách a veletrzích. Nápomocna je často sama příroda, která na rostlině vytvoří odlišný prvek (květ, list nebo celou větev). Takovému případu říkáme mutace. Bystrý zahradník zmutovanou část rostliny pohotově odstřihne a nechá zakořenit nebo ji naroubuje na zakořenělou příbuznou rostlinu. Příkladem jsou listy prosté chlorofylu - žlutolisté kultivary.

Neobyčejný bez
Na poslední chvíli vysazujeme hrnkové dřeviny. Z těch okrasných a současně užitkových můžeme sáhnout po bezu černém, přesněji jeho kultivarech "Laciniata" s roztřepenými okraji listů nebo "Luteovariegata" s listy žlutě skvrnitými, jehož další předností je pomalý růst. Bez dobře snáší zhoršené ovzduší, hodí se do výsadeb poblíž silnice nebo pole, kde ve formě volně rostoucího živého plotu ohraničí zahradu.

Vysadíme maliníky
Maliníky patří k víceletým ovocným dřevinám. Vyžadují důkladnou přípravu půdy. Před jejich výsadbou zkypříme a odplevelíme záhon, který následně pohnojíme organickým hnojivem - rozleželým hnojem nebo kompostem. Důležitá je kvalita sazenic a vhodně zvolená odrůda. Sazenice mají mít bohatý kořenový systém a zdravé nadzemní výhony. U kořenového krčku musí být alespoň tři zdravá očka, ze kterých vyrostou v příštím roce výhony. Při výsadbě zkrátíme každý výhon na 20 cm. Kořenový krček umístíme 5 cm pod povrch půdy, výsadbu zakryjeme vrstvou listí, aby rostliny lépe zakořenily a přezimovaly.

Čas pokojových azalek
Sezóna pokojových azalek začíná na podzim a končí s příchodem jara. Veselé barvy bílých, růžových a červených jednobarevných květů zpestřují dvoubarevné odrůdy. Při nákupu volíme rostliny s množstvím nerozkvetlých poupat. Azalka vyžaduje světlé stanoviště, ne však přímé sluneční paprsky, a teplotu 18-21°C. Azalku zavlažujeme opatrně, nesnáší přemokření stejně jako vyschlý kořenový bal, jinak reaguje hojným opadem listů. Vyplatí se dvakrát týdně namočit květináč na hodinu do vody a přebytečnou vodu nechat odtéct.

Zbarvené listy
Působivě vybarvené listy stromů použijeme jako výzdobu do venkovních nádob i interiéru. Lisujeme je, sušíme a také používáme konzervované v glycerinovém roztoku. Do glycerinu naředěného vodou 1:1 a zahřátého na 60°C vkládáme celé větévky pestrobarevného listí. Během 10-14 dnů do sebe listy natáhnou glycerin, který vytvoří na listech voskový povrch a o několik tónů ztmavne jejich zbarvení. Takto ošetřené listy budou ozdobou až do příštího jara.

Opozdilá výsadba cibulovin
Pokud jsme v září a říjnu nevysadili veškeré jarní cibuloviny, rychle to napravíme. Je nejvyšší čas vysadit cibule, první mrazy nám totiž výsadbu zmaří. Při opožděné výsadbě musíme počítat, že cibule nestihnou důkladně zakořenit a tento deficit budou dohánět na jaře. Následkem toho se podstatně opozdí kvetení a rostliny mohou být slabší. Mimo to květy jarních cibulovin podléhají rychlejšímu odkvětu v příliš teplých slunných dnech, které jsou častější v druhé polovině jara.

Chráníme bylinky
Protože řada bylinek - léčivek či koření (tymián, rozmarýn, yzop, nebo routa) pochází z teplých oblastí, kde teploty celoročně neklesají pod bod mrazu, mohou je v našich zimách poškodit i zcela zničit zimní mrazivé teploty. Nebezpečné jsou především holomrazy, protože rostliny nechrání závěj sněhu. Preventivně zakryjeme rostliny chvojím, kořeny a spodní části krčku chráníme nastýlkou listí, případně slámy.

Péče o ptactvo
Během léta sklízíme na zahradě semena dozrálých slunečnic a na loukách trháme proso. Po žních na okraji pole zůstávají klásky obilnin, které na podzim a v zimě poslouží zavěšené na stromech jako obživa ptactva. Natrhané šípky, větvičky ptačího zobu, hlohu a hlohyně jsou rovněž vítaným zpestřením jídelníčku v tuhých zimách. Není nutné nakupovat směs semen v potřebách pro zvířectvo, postačí chodit podzimní přírodou nebo pomyslet na ptáčky již zjara výsevem slunečnic.

Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

Ukázka části textu z článku Listopad v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
HomeDeco SMP a.s., Lomnického 7/ 1705, 140 79 Praha 4
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: listopad zahradě

04.11. 2009
10.55 kB čtenářů
Listopad - citlivé trvalky potřebují ochranu
26.10. 2007
17.21 kB čtenářů
Listopad v zahradě (1)
26.10. 2007
19.66 kB čtenářů
Listopad v zahradě (2)
08.11. 2011
8.98 kB čtenářů
Listopad - okrasná zahrada
12.10. 2010
18.19 kB čtenářů
Říjen - okrasná zahrada (2)
24.01. 2016
7.26 kB čtenářů
Ovocná zahrada - nakupujeme (1)
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
79.69 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
126.16 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
86.66 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
20.54 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.19 kB čtenářů
Barborky