Rostliny: Cymbidium - člunatec

Poslal(a) 28.11. 2008 14:39:42 (30918 čtenářů)

Latinský i český název tohoto epifyticky i terestricky rostoucího rodu se vztahuje na tvar pysku připomínající člun (lat. cymba nebo cumba = člun). Velké, trvanlivé a četné květy je zařadily k nejvýznamnějším řezaným květinám mezi orchidejemi.
Rostliny jsou k dostání v květináči za výhodnou cenu, a proto se často kupují. Když vyrostou, jsou opravdu vysoké, z tohoto důvodu se ne vždy hodí jako pokojová rostlina. Mnohdy se u těchto „hrnkových“ rostlin jedná o starší, „odložené“ odrůdy, neboť trh si mezitím vyžádal jiné barvy.

Cymbidium - člunatec

Pro produkci řezaných květů se člunatce pěstují v obrovských nádobách (zděných vědrech) nebo se vysazují do volné půdy, poté se rozdělují a nabízejí jako „malé“ rostliny v květináči. Síla ročního výhonku původní velké rostliny se projeví na květech nové orchideje, proporce působí roztomile. Na Den matek je vysoká poptávka po řezaných květinách, proto jsou hrnkové prodávány i pro tuto příležitost.

Rada: U později kvetoucích pokojových odrůd je první květ (při nákupu) většinou také jediným. To je škoda, neboť cymbidia mohou při správném pěstování klidně vykvést znovu. Snadněji však lze získat jen časně kvetoucí odrůdy; to jsou všechny odrůdy, které ve zdejších podmínkách kvetou o Vánocích. Svou indukci kvetení mají v pozdním létě, proto je můžete mít venku.

Kromě toho byste neměli kupovat žádné rostliny s poupaty, květiny by měly být odkvetlé alespoň z jedné třetiny. Doma pak vyberte nejsvětlejší místo a rostliny již nepřemisťujte. Existují také i malé miniaturní hybridy, přičemž název mini-cymbidia se vztahuje buď na květy jinak velkých rostlin, nebo obecně na habitus.

Velkokvěté odrůdy byly vyšlechtěny z přibližně 50 druhů rodu Cymbidium, jako jsou např.níže uvedené.
Cymbidium giganteum má květy žlutavě zelené s červenými proužky a objevuje se v západočínském Himaláji ve výškách do 1 800 m n. m.
• Velmi podobné je Cymbidium lowianum. Jemu se blíží Cymbidium tracyanum z Barmy. Má omamnou vůni, trvanlivost jeho květů je však nižší.
Vedle toho existují také malé člunatce, které se lépe hodí do teplejších místností. Jsou to potomci Cymbidium pumilum (syn.: Cymbidium floribundum). Vytvářejí mnoho malých květů v někdy vzpřímeném, většinou však více svěšeném květenství. Květy se vyskytují v mnoha barvách. Obzvlášť dekorativně působí v závěsných nádobách.

Obecné pokyny pro pěstování:
Některé zásady je možno odvodit z původu rostlin.
Teplota: Cymbidia nejsou teplomilné rostliny, tedy vlastně ani žádné pokojové rostliny. K indukci kvetení vyžadují vysoké denní a nízké noční teploty. Letní pobyt v zahradě, který se doporučuje všem člunatcům, však může podpořit indukci kvetení pouze u časně kvetoucích odrůd.

Světlo: Při pobytu venku umisťujte rostliny do stínu stromů, pokud možno s množstvím ranního slunce. Člunatce jsou ideálními rostlinami pro zimní zahradu. Kvetou na podzim, na jaře a v zimě, v době, kdy odpočívají citrusy, klívie a bougainvilleje.

Substrát: Pro miniaturní odrůdy můžete volit jemnější substrát než pro velkokvěté. Všechny člunatce vyžadují během doby růstu dostatek živin, přičemž nesmí nikdy vyschnout. Doba vegetativního odpočinku je krátká, teplota se mírně sníží, miniatury někdy rostou dokonce bez přestávky. Začnou-li se tvořit poupata, změna místa není vhodná; teprve odkvetlou rostlinu můžete přemístit bez obav.

Zalévání: Cymbidia se zalévají téměř celý rok, pouze několik týdnů v zimě je můžete udržovat sušší. Obzvlášť důležité je, abyste je po přesazení nezalévali alespoň dva týdny. V této době používejte rozprašovač.

Hnojení: Pravidelně při každém třetím zalití.

Přesazování: Rostlina roste po celý rok, a proto byste ji měli přesadit po odkvětu, a pokud je to nutné, rozdělit. Ochotněji však kvetou nedělené rostliny.

Ochrana rostlin: Při pobytu v zahradě dávejte pozor především na plže. Člunatce se často stávají obětmi svilušek a puklic. V pokoji a zimní zahradě si pomůžete nasazením užitečných organismů.

Cymbidium - člunatec

Cymbidium - člunatec

Ukázka textu z knihy Orchideje, Jörn Pinske
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz

foto Hana Vymazalová

Články: cymbidium člunatec

11.03. 2009
15.46 kB čtenářů
Cymbidium, hybridy - člunatec
Diskusní fórum / Tropické a subtropické rostliny
25.03. 2017
1.21 kB čtenářů
Epifytní rostliny
30.12. 2015
2.28 kB čtenářů
Monstera - problém s novými listy
30.08. 2015
7.53 kB čtenářů
Plumerie - letnění
01.04. 2015
3.96 kB čtenářů
Neomarica caerulea
10.07. 2014
57.68 kB čtenářů
Svatojánský chléb, Karob, Rohovník obecný - pěstování
08.05. 2014
27.13 kB čtenářů
Mango - chřadne, škůdce?
21.01. 2014
4.67 kB čtenářů
Starček hranatý - Senecio angulatus
01.01. 2014
97.58 kB čtenářů
Cymbidium - pěstování
24.12. 2013
35.49 kB čtenářů
Orchideje - pěstování
10.12. 2013
44.81 kB čtenářů
Cykas - pěstování
06.09. 2013
6.31 kB čtenářů
Solandra maxima - pěstování