Rostliny: Ilex - cesmína

Poslal(a) 06.01. 2009 11:02:13 (85447 čtenářů)

V zimním období patří mezi nejzajímavější okrasné dřeviny stálezelená cesmína (Ilex). Navíc se sortiment cesmín stále rozrůstá o nové atraktivní kultivary. Tato rostlina hrála svoji důležitou úlohu i v historii. Pěstovala se jako léčivka, keltští druidové považovali keře za svaté, užívala se k dekoracím během starořímských Saturnálií. Dodnes se využívá jako vánoční rostlina, a to především v Anglii.

Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá

Nejčastěji se u nás pěstuje poměrně otužilá cesmína obecná (Ilex aquifolium), která planě roste v jižní a západní Evropě, na severu Afriky a v Turecku. Dekorativní jsou její tuhé, kožovité, trnitě zubaté, lesklé listy. Existuje řada velmi pěkných kultivarů lišících se tvarem a vybarvením listů. Nádhernou zimní ozdobou zahrady jsou zářivě červené plody. Abychom se jich však dočkali, musíme pěstovat nejenom samičí rostliny, ale také samčí. Cesmína je rostlinou dvoudomou. K tvorbě plodů je nezbytné mezi samičí rostliny vysadit samčí exempláře.

Z kultivarů jmenujme aspoň některé:
´Alaska´ má zvlněný, velmi lesklý list, roste poměrně pomalu a je velmi odolný. ´Crassifolia´ má tuhé, kopinaté, často pokroucené listy s řidšími zuby.
´Ferox´ listy tohoto kultivaru jsou zubaté nejenom po okraji, ale i na líci listů.
´Hastata´ má výrazně otrněné drobnější kopinaté listy.

K barevnolistým patří například:
´Aureomarginata´, ´Angustifolia Aurea Marginata´, ´Golden Queen´, ´Golden van Toll´, ´Rubricaulis Aurea´ a ještě další mají žlutý okraj listu. ´Argenteomarginata´ má bílý okraj listu. ´Argenteo Medio-Picta´, ´Golden Milkboy´, ´Silver Milkboy´ mají pestře zbarvený střed listu.

Zajímavou skupinou jsou kultivary odvozené od hybridního druhu Ilex x meserveae, který vznikl křížením mezi plazivým druhem Ilex rugosa a cesmínou ostrolistou Ilex aquifolium. Někdy bývají označované jako modré cesmíny, protože jejich listy mají nádech do modra. Velmi dobře odolávají mrazu, pocházejí ze severní Ameriky, a a tak by nic nemělo bránit jejich rozšíření do našich zahrad a zahrádek. Je to silný, hustý a neopadavý keř, oválné listy mají výrazně lesklou zelenavě modrou barvu. Dobře snáší řez, proto se na rozdíl od cesmíny ostrolisté používá i na živé ploty. Stejně jako u všech cesmín, rozlišujeme i Ilex meserveae samčí a samičí rostliny. Samičí odrůdy již záhy plodí, čím narůstá okrasná hodnota keřů.

Mezi nejvyhledávanější kultivary patří ´Blue Angel´ , vytváří množství plodů a má kompaktní růst a krásně vybarvené listy. Pěstuje se samostatně, v živých plotech i skupinách. Vynikající vlastnosti má také ´Meseal´ (Blue Bonny) s úzkým hustým sloupovitým růstem. Využívá se jako solitera nebo ve skupinách, má ze všech modrých odrůd nejsvětlejší barvu. ´Blue Prince´ má široký pyramidální růst a používá se shodně jako kultivar ´Blue Angel´ a je také vynikající opylovač. ´Blue Princess´ působí díky barvě větévek velmi tmavě a má neupravený růst, co oceníme ve volných výsadbách. ´Mesan´ (´Blue Stallion´) je nejzdatnější v pravidelném a kompaktním růstu a proto se využívá jako solitera. ´Mesid´ zase vyniká svou mrazuvzdorností.

Cesmíny obecně potřebují polostinné stanoviště s kvalitní, humózní půdou a aspoň mírně alkalickou reakcí. Výhodné je přidávat do půdy mletý vápenec. V zimním období může listy poškozovat přímé slunce. Je lépe je před případným popálením lehce zakrýt chvojím či přistínit netkanou textilií nebo stínovkou. Nikdy nepoužíváme materiál zcela nepropustný pro světlo, protože vždyzelené rostliny ani v zimě nepřestávají transpirovat. Stanoviště by mělo být chráněné před větrem. Výhodná je například závětrná strana budov. Dobře se hodí do podrostu pod vyšší stromy. V zimě mohou cesmíny namrzat, ale díky silné regenerační schopnosti dobře obrážejí. Citlivější bývají zpravidla druhy pestrolisté. Cesmíny i v bezmrazých zimních dnech zaléváme, zvýšenou péči věnujeme mladým rostlinám.

Další druhy stálezelených cesmín se u nás pěstují spíše v přenosných nádobách, protože špatně snášejí přezimování.

Tipy pro sváteční interiér:
Tuhé tmavě zelené lesklé listy mají výrazně ostnité zuby a jsou velmi dekorativní. V zimním období pěkné listy doplňují jasně červené bobule. Dlouho jsme cesmíny znávali především z vánočních přání a vzorů na vyšívání. Nyní se stále častěji pěstují a také v květinářství seženeme před svátky řezané větve. O Vánocích využíváme ponejvíce jejich dekorační charakter. Použijeme celé větve nebo nastříhaní kratší snítky. Výhodou cesmíny je, že dlouho vydrží. Můžeme ji dávat do vázy z vodou, samostatně nebo jako doplněk jehličnanů a do různých aranžmá ze živých květin. Velmi dobře vypadá i vánoční věnec, jen jej nepleteme, ale raději s ohledem na snadné poranění rukou jen vypichujeme do aranžovací podložky. Sluší mu to v závěsu u lustru i na stole. Stejně dobře však vydrží cesmína i suchá. Prostě ji jen zavěsíme nebo postavíme či položíme bez vody na zvolené místo. Věnec pak hustě vypícháme do slaměného kruhu a necháme volně seschnout. Nijak neztratí na kráse, ani neopadává. Jednotlivé snítky mohou být elegantním doplňkem svícnu, mísy s ovoce, cukroví, dozdobí betlém nebo vánoční dáreček. Pro zvýšení svátečního efektu můžeme použít ještě i lesk na listy.

Cesmína v květináči však poslouží také jako zelený vánoční dárek pro zapálené pěstitele. Nejlépe se jí daří na zahrádce, ale vybrané druhy rostou i v nádobách. Není na stanoviště nijak extrémně náročná, roste i ve stínu. Vynikne jako solitera i ve skupinkách a v teplejších oblastech se výborně hodí i pro neproniknutelné živé ploty. Prospívá od nížin po vysočiny, nebudou pouze vhodným dárkem pro příbuzné z Krkonoš. Cesmínou můžeme obdarovat i sebe a svátečně vyzdobený květináč postavit do zádveří nebo chladné chodby. Nezapomeneme zalévat

Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá

Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá

Ukázka textu z článku Ilex - Cesmíny v odrůdách
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

foto Hana Vymazalová

Články: ilex cesmína

18.09. 2007
32.64 kB čtenářů
Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá
14.10. 2008
28.46 kB čtenářů
Ilex aquifolium 'Alaska' - cesmína ostrolistá
11.02. 2009
16.48 kB čtenářů
Ilex aquifolium 'Bacciflava' - cesmína ostrolistá
23.11. 2009
18.52 kB čtenářů
Ilex aquifolium 'Harpune' - cesmína ostrolistá
12.02. 2009
19.61 kB čtenářů
Ilex aquifolium 'J. C. van Tol' - cesmína ostrolistá
15.02. 2009
22.38 kB čtenářů
Ilex aquifolium 'Pyramidalis' - cesmína ostrolistá
08.02. 2009
22.06 kB čtenářů
Ilex crenata 'Convexa' - cesmína vroubkovaná
09.07. 2007
20.23 kB čtenářů
Ilex x altaclarensis 'Lawsoniana' - cesmína altaclarenská
23.11. 2007
51.46 kB čtenářů
Ilex - cesmína
08.12. 2009
15.40 kB čtenářů
Ilex - cesmína
26.01. 2011
13.86 kB čtenářů
Ilex - cesmína
Diskusní fórum / Keře listnaté stálezelené
24.04. 2017
36.15 kB čtenářů
Magnolia - pěstování
04.04. 2017
256 čtenářů
Hlohyně šarlatová - řez živého plotu
30.03. 2017
83.11 kB čtenářů
Rychle rostoucí živý plot
18.03. 2017
374 čtenářů
Rododendron - přesazování
17.03. 2017
414 čtenářů
Buxus sempervirens - pěstování
19.09. 2016
2.69 kB čtenářů
Vřes - pěstování
19.09. 2016
1.63 kB čtenářů
Rododendron - pěstování
13.05. 2014
20.04 kB čtenářů
Buxus - čím je nakažen?
22.07. 2013
22.48 kB čtenářů
Rododendron - žloutnutí listů, uvadání pupenů
22.07. 2013
15.60 kB čtenářů
Půdokryvný stálezelený kvetoucí nízký keř
19.05. 2013
7.46 kB čtenářů
Pěnišník zakrslý- neznámá nemoc