Leden v zahradě (3)

Poslal(a) 07.01. 2009 11:36:13 (26544 čtenářů)

Klíčové práce
- trávník přihnojíme vápencem
- neleží-li sníh, vyhrabeme mech z trávníku
- zakryjeme pěnišníky netkanou textilií či rákosem před sluncem a větrem
- za oknem rychlíme okrasné cibuloviny, pažitku a řeřichu zahradní
- občas kontrolujeme uskladněné ovoce

Leden v zahradě: zasněžené stromy

Oklované rašící pupeny
Na ovocných stromech už snadno rozlišíme květní pupeny od růstových. Růstové pupeny jsou špičatější, květní jsou naopak zaoblené. Nerozvinuté pupeny v tomto období lákají některé ptáky, nejčastěji vrabce. Při teplém nástupu nového roku vyklovou předčasně narašené pupeny například na angreštu. Škody nebývají nikterak závažné a není třeba používat chemickou ochranu. Pouze v blízkosti sletoviště a hnízdiště ptactva ochráníme stromky a keře mechanicky - sítěmi.

Mráz květy nespálí
Druhy rostlin kvetoucích v zimě, například kalina bodnanská, mají oproti rostlinám kvetoucím v létě mnohem delší dobu kvetení. I přesto, že květy zkřehnou mrazem a často je přikryje čerstvě napadaný sníh, většinou to bez újmy přečkají. Často je po silnějším poklesu teploty nalezneme ležet povadlé a jakoby bez života na zemi. Zdají se být beznadějně ztracené, jakmile ale vysvitne polední slunce, rostliny se vzpřímí a vypadají, jako by se nic nestalo.

Chlad a dostatek světla
Některé trvalky mají tak půvabné květy, že se vyplatí ochránit je před mrazem. Na venkovních záhonech bychom si plné krásy nestihli užít vlivem krátkého vegetačního období. Pod sklem, v zimní zahradě či ve skleníku pěstujeme choulostivé druhy skalniček, vzácné cibuloviny i hlíznaté rostliny. Stejně dobře se v chladném bezmrazém prostředí daří stříbrnolistému starčeku, exotické strelicii a některým pokojovým rostlinám, které vyžadují chlad a dostatek světla.

Opory k popnutí
Velká část popínavých rostlin vyžaduje oporu. Bez opěrných konstrukcí se obejdou pouze rostliny vybavené příchytnými úponky, či kořínky jako je loubinec a břečťan. Ostatní vyžadují jako oporu treláž, síť či dráty. Opěrný systém určuje váha a velikost rostliny. Pro rostliny trvalého charakteru dbáme na kvalitu a důkladné opracování opor, protože budou na jednom místě déle a možnost oprav bude velmi omezena. Úchyty volíme z nerezavějících materiálů. Pevnou oporu zajistí silný pozinkovaný drát upevněný očky.

Čistíme kůru stromů
U starších, zejména ovocných stromů pozorujeme odumřelou kůru (borku) na kmenech. Zejména ve vlhčích místech se na kůře objevují mechy a lišejníky, které brání volnému dýchání kůry, poskytují úkryt škůdcům a zadržují vlhko způsobující hnilobu dřeva. Starou kůru oškrábeme škrabkami a ocelovými kartáči. Oškrábanou kůru ihned spálíme. Při škrábání postupujeme opatrně, aby nedošlo k poškození zdravé spodní kůry. Mladší stromy ošetříme každé 2-3 roky, starší stromy každý 4.-6. rok.

Estetika zahradních přístavků
Pokud nám chybí kůlna či zahradní domek, kde bychom přes zimu přechovávali nářadí, zahradní nábytek a sezónní pomůcky, pustíme se do návrhu. Na trhu je řada montovaných dílců - dřevěných, kovových i umělohmotných doplňků pro zhotovení zahradních staveb. Z estetického důvodu umístíme stavbu do zadního rohu zahrady, aby v budoucnu byla kryta okrasnými keři nebo vyššími rostlinami. Velikost volíme úměrně k domu. Materiál a barva by měla také korespondovat s domem. Pokud stavbu plánujeme k uskladnění ovoce a zeleniny, uvažujeme o podsklepení.

Upravujeme pH půdy
Budeme v zimě trávník vápnit? Mají vřesovištní partie dostatečně kyselou zeminu? Tyto otázky snadno vyřešíme, změříme-li pH půdy. Soupravy na stanovení pH se dají koupit ve specializovaných prodejnách. K odebranému vzorku zeminy přidáme prostředek poukazující na pH a přilijeme vodu. Vyplavené částice z půdy spolu s prostředkem na měření půdní reakce zbarví vodu a podle barevné škály stupnice od 1 do 14 zjistíme stupeň pH. Kyselá půda má stupeň nižší než 7, neutrální se rovná 7 a zásaditá půda přesahuje stupeň 7.

Plánujeme produkční záhony
I produkční záhony mohou mít okrasnou úlohu. Důležité je důkladné plánování a přesné rozkreslení, kde jaké rostliny vysadíme. Pozor na zastínění záhonů stromy a keři. Delší strana záhonů má směřovat od severu k jihu, zajistíme tak nejlepší postavení rostlin vůči světlu a teplu. Rozhraní cest a záhonů působivě olemuje měsíční jahodník, kadeřavá petržel či pažitka, některé bylinky - máta, meduňka i dobromysl. Klasická obruba (betonová, dřevěná, kamenná) nemá přesahovat nad 5 cm úroveň záhonů.

Náležitá hloubka výsadby
Většinu trvalek je třeba vysadit tak, aby vršek kořenového balu korespondoval s rovinou okolní zeminy na záhoně. Výjimkou jsou rostliny vyžadující sušší či vlhčí půdní podmínky. Rostliny, které snadno zahnívají u kořenového krčku a panašované rostliny, které snadno celé zezelenají, vysazujeme mírně nad úroveň povrchu. Trvalky vyžadující mnoho vláhy vysazujeme mírně pod úroveň povrchu, asi 2,5 cm. Hlíznaté rostliny vysazujeme hluboko. Kořenový krček má spočívat 10 cm pod úrovní záhonu.

Výběr zahradnických nůžek
Zahradnické nůžky využijeme již v zimě na mimosezónní řez dřevin. Sortiment nabídky je široký. V první řadě se neobejdeme bez univerzálních nůžek, například převodových s otočnou rukojetí pro snadnější střih, hodit se budou i nůžky na vinnou révu, pokud ji máme na zahradě. V jarních a letních měsících oceníme nůžky na květiny vhodné ke stříhání stonků a výhonů. Neměly by chybět také nůžky na stříhání tenkých plechů, plastů, hadic, drátů apod. Zahradní vodní nůžky upevněné na nástavec, jednoruční nůžky na trávu a nůžky na květiny s funkcí "ustřihne a drží" jsou příjemným pracovním doplňkem.

Prořežeme okrasné keře
V první polovině zimy prořezáváme okrasné keře, jejichž květy se vyvíjejí na silných, nejméně dvouletých letorostech a pozdně kvetoucí druhy. Na polovinu zkrátíme větve u komule Davidovy (Buddleia davidii), předejdeme tak jejich polámání větrem. U žanovce (Colutea) ořežeme boční výhony k hlavním větvím a prořežeme větve přehoustlé. Staré rostliny šeříku (Syringa) lze v této době také zmladit vyřezáním přehoustlých výhonů a zkrácením větví asi o třetinu. Prořežeme také révu (Vitis coignetiae). Výhony vistárie (Wisteria) zkrácené během léta ořežeme na 2-3 pupeny a prořežeme přehoustlé větve.

Upravíme okrasné stromy
Pokud jsme již na podzim neprořezali břízu (Betula), je právě nejvyšší čas. Naopak začíná období vhodné pro řez břestovce (Celtis), které potrvá až do jara. Začátek zimy je nejvhodnějším obdobím pro řez rodů Amelanchier, Ailanthus - odstraňujeme vlky, Crataegus, Morus a Ostrya. Při řezu Rhus si raději nasadíme rukavice, mléko vytékající z ran je jedovaté a může při kontaktu s kůží způsobit její podráždění. U převislých stromů, které ještě nedosáhly požadované výšky, zkracujeme každoročně hlavní i postranní výhony na 2-3 pupeny.

Vápenné mléko pro ovocné stromy
Vysoké teplotní výkyvy mezi dnem a nocí způsobují v zimních měsících vážné škody na ovocných stromech, zejména pak na teplomilných broskvoních a meruňkách. Jako ochranu proti poškození pletiv natíráme kmeny stromů vápenným mlékem, které připravíme z 3-6 kg hašeného vápna rozpuštěného ve 20 l vody, přecedíme, nalijeme do stříkačky a vzniklým mlékem postříkáme kmeny stromů. Postřik provádíme za bezmrazého dne při bezvětří, silněji postříkáme jižní stranu kmenů.

Krásky tropů a subtropů
Z pokojových rostlin patří k široké skupině atraktivně zbarvených květin bromélie. Většina z nich pochází z pralesních oblastí Brazílie, Bolívie, Peru a dalších středo- a jihoamerických zemí. Někteří zástupci rostou v Indii epifytně v dutinách stromů. Kořenový systém mají téměř nevyvinutý a substrát potřebují spíše jako oporu pro upevnění. Nezbytná při pěstování je vysoká vzdušná vlhkost. Květy bromélií jsou atraktivní, uspořádané v klasech (Vriesea, Tillandsia), latách (Aechmea), ozdobou jsou také úzké mečovité listy červeně, žlutě i oranžově zbarvené (Guzmania, Neoregália). Ideálním stanovištěm pro bromélie jsou světlé koupelny.

Leden v zahradě: zasněžené keře

Leden v zahradě: břečťan

Ukázka části textu z článku Leden v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: leden zahradě

17.01. 2012
9.79 kB čtenářů
Leden na zahradě
05.01. 2008
18.67 kB čtenářů
Leden v zahradě (1)
08.01. 2008
19.86 kB čtenářů
Leden v zahradě (2)
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
78.80 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
125.27 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
85.94 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
20.20 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.02 kB čtenářů
Barborky