Rostliny: Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (1)

Poslal(a) 17.01. 2009 15:52:09 (175539 čtenářů)

Buxus - zimostráz

Zimostráz je jednou z nejoblíbenějších okrasných dřevin. V tomto článku naleznete vše podstatné o jeho pěstování i množení.

1) Výběr vhodného stanoviště
Zimostráz roste nejlépe na vápenitých, hlinitých půdách. Máte-li však k dispozici pouze písčitou půdu, měli byste k rostlinám pravidelně zapracovávat dostatek vyzrálého kompostu. Půda musí být propustná a vlhká, avšak ne přemokřená. Co se týče světelných poměrů, je zimostráz poměrně tolerantní. Dobře snáší stín a prospívá i pod korunami vzrostlých stromů. Problematičtější jsou naopak stanoviště na plném slunci, například u jižních stěn domů či zdí. Zde rostliny často trpí popálením listů.

2) Olemování záhonů
Rostliny zimostrázu pro olemování záhonů jsou většinou nabízeny v květináčcích či sadbovačích, někdy také jako prostokořenné svazečky mladých rostlin. Optimální dobou pro jejich výsadbu je jaro. Před výsadbou dejte sazenice nasáknout aspoň na hodinu do nádoby s vodou. Půdu, kam budete rostliny vysazovat, důkladně do hloubky nakypřete a podle potřeby do ní zapracujte kompost. Potom vyznačte tvar orámování záhonu a rostliny zimostrázu vysaďte. Při velikosti rostlin 10 až 15 cm budete potřebovat asi deset kusů na jeden metr. Do nakypřené půdy se nejlépe vysazuje za pomoci zahradnické lžíce. Nakonec nově vysazené rostliny zalijte a zahradnickými nůžkami o třetinu sestřihněte. Dostatečně zalévejte, dokud zimostráz dobře nezakoření, a začátkem června přihnojte.

3) Pro každý účel jiná odrůda
Zimostráz obecný (Buxus sempervirens) má několik rozdílných odrůd. Liší se silou růstu, tvarem a zbarvením listů. Existují mezi nimi výrazné rozdíly. Zatímco pro nízké obruby záhonů či jiných ploch jsou nejvhodnější slabě rostoucí odrůdy, jako například ’Suffruticosa’ nebo ’Blauer Heinz’, pro vytvoření vyšších živých plotů je třeba sáhnout po planém druhu zimostrázu obecného nebo po vzrůstných odrůdách, jako ’Rotundifolia“ a ’Handsworthiensis’. Totéž platí pro stříhané tvary a figury. Pro vytvoření malých kulovitých tvarů byste měli použít odrůdy jako ’Suffruticosa’ nebo ’Green Gem’, pro vyšší tvary jsou vhodnější vyšší odrůdy. Panašované odrůdy, jako ’Elegantissima’, jsou poněkud citlivější na mráz, a potřebují proto vždy chráněné stanoviště.

4) Kdy a jak často stříhat?
Základní pravidlo pro střih zimostrázových keřů zní: čím častěji, tím lépe. Zimostráz bez problémů snáší sestřihávání ve čtyřtýdenních intervalech. Silně rostoucí odrůdy se patřičně zahustí teprve tehdy, když se stříhají častěji než jen jedenkrát za rok. Nejvhodnější dobou pro střih je období hlavního růstu od dubna do září. Mimo toto období není zastřihávání nutné, neboť růst rostlin je silně omezen. A nezapomeňte, že čím častěji zastřiháváte, tím lépe musí být rostliny zimostrázu zásobeny vodou a živinami. Samozřejmostí jsou ostře nabroušené nůžky na živý plot. Jen s kvalitním nářadím totiž docílíte dobrého výsledku.

5) Které nářadí se k čemu hodí?
Zastřihávání zimostrázových keřů automatickými akumulátorovými nůžkami je sice pohodlné, ale pro tvarování menších kulatých útvarů ze zimostrázu se zpravidla nehodí. Namísto nich je vhodnější použít ruční nůžky na živé ploty, neboť při použití motorového náčiní se rostliny někdy snadno zastřihnou přespříliš. Pro zastřihávání jednoduchých tvarů jsou ideální speciální nůžky na zimostráz s krátkými, mírně zahnutými čepelemi. Předností je, že houževnaté, zdřevnatělé výhony se při střihu „nežvýkají“. Klasické ruční zahradnické nůžky jsou sice pro zastřihávání zimostrázu vhodné, ale hodí se spíše pro měkké výhony. Jakmile výhony trochu zdřevnatí, je lepší použít běžné zahradnické nůžky, s nimiž bude práce snadnější.

6) Technika zastřihávání kulatých tvarů
Chcete-li stříhat bez pomocných prostředků, postupujte následujícím způsobem: Na zimostrázovou kouli nejdříve střihem vyznačte vodorovný „rovník“ a čtyři svislé délky. Když takto pravidelně rozdělíte celý povrch, je potom už snadné jednotlivé plochy zakrátit na požadovanou délku. Skvělým pomocníkem jsou rovněž kovové šablony. Kovová tyčka se zapíchne do půdy těsně ke kmínku a připevní se k němu. Na korunku se poklopí šablona z polokruhovitě ohýbaného drátu. Shora se pak připevní druhá polovina šablony a všechny přesahující výhony se odstříhají.

Buxus - zimostráz

Buxus - zimostráz

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: buxus zimostráz

19.02. 2008
35.49 kB čtenářů
Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý
26.05. 2008
42.94 kB čtenářů
Buxus sempervirens - zimostráz
05.11. 2008
36.61 kB čtenářů
Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz
11.11. 2017
3.46 kB čtenářů
Buxus sempervirens 'Blauer Heinz' - zimostráz, buxus
31.01. 2017
4.81 kB čtenářů
Buxus sempervirens 'Elegantissima' - zimostráz stálezelený
21.05. 2008
37.29 kB čtenářů
Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený
22.01. 2009
42.79 kB čtenářů
Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený
02.01. 2008
92.45 kB čtenářů
Buxus - zimostráz
19.01. 2009
98.17 kB čtenářů
Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (2)
Diskusní fórum / Keře listnaté stálezelené
17.03. 2017
2.75 kB čtenářů
Buxus sempervirens - pěstování
13.05. 2014
29.01 kB čtenářů
Buxus - čím je nakažen?
23.05. 2012
52.89 kB čtenářů
Buxus - zimostráz - jak rychle roste?
02.02. 2012
19.43 kB čtenářů
Buxus - hnědnutí listů
03.03. 2011
76.07 kB čtenářů
Buxus - krušpán
26.05. 2017
64.41 kB čtenářů
Buxus - pěstování